NAJVEĆA IZLOŽBA DELA SAVE ŠUMANOVIĆA NA KALEIDOSKOPU KULTURE

Jedinstvena izložba u Srbiji „Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata”, koja će obuhvatiti najveći broj dela jednog od najznačajnijih srpskih slikara, tri izložbene postavke i povezati čak četiri zemlje, biće otvorena u subotu, 24. septembra, u 20.22 časa i time označiti početak nedelje vizuelne umetnosti u okviru aktuelnog Kaleidoskopa kulture u Novom Sadu.

Na Trgu galerija, mestu koje tradicionalno pripada vizuelnoj umetnosti, Kaleidoskop kulture, jedan od ključnih projekata Evropske prestonice kulture, povezao je galerije od nacionalnog značaja – Spomen-zbirku Pavla Beljanskog i Galeriju Matice srpske, gde će biti dve izložbene postavke i Galeriju likovne umetnosti poklon zbirku Rajka Mamuzića, koja ima programski udeo, ali i Galeriju slika „Sava Šumanović” u Šidu, gde će biti treća izložbena postavka.

„Ono što je 2016. godine bio san, danas je realnost. Ideja o novim ljudima, prostorima, procesima i programima i povezivanju istih, koja se možda činila nemogućom, danas se vidi upravo na primeru izložbe jednog od najznačajnijih predstavnika srpskog modernizma i to u tri umetničke ustanove istovremeno. To je ozbiljan poduhvat u okviru Kaleidoskopa kulture, koji je na više nivoa prikazao da su takve stvari moguće i to ne samo u Novom Sadu, već i šire, i da to treba da nam bude stalna praksa”, rekla je programska direktorka Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”, Sara Vuletić, na današnjoj konferenciji za medije.

Šumanovićevo slikarstvo iz perioda između 1919. i 1940. godine biće predstavljeno delima iz tri navedena muzeja, ali i zahvaljujući pozajmici umetnikovih dela iz vodećih nacionalnih institucija kulture, zatim muzeja iz Hrvatske, Severne Makedonije i Francuske.

„Značaj Šumanovićevih dela iz kolekcije Pavla Beljanskog i zbirke modernog slikarstva Galerije Matice srpske bio je nezaobilazan u predstavljanju vrednosti kulturne baštine Novog Sada, u godini kada ovaj grad nosi titulu Evropske prestonice kulture. Treća karika u izlagačkom konceptu jeste Galerija slika Sava Šumanović u Šidu, bez čije zbirke ne bi mogli da se donesu zaključci o stvaralaštvu ovog umetnika u nacionalnim i internacionalnim okvirima. Program svečanog otvaranja obuhvatiće i projekat ChoreoChroma , koji polazište ima u slikarstvu Save Šumanovića”, objasnila je autorka projekta Milana Kvas i upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, ustanove koja je nosilac projekta. Upravnica Galerije Matice srpske, dr Tijana Palkovljević Bugarski i direktorka Galerije slika „Sava Šumanović” u Šidu, Jovana Lakić predstavile su postavke u izložbenim prostorima svojih institucija i naglasile značaj ove međumuzejske saradnje.

„Ovo je lepota Evropske prestonice kulture kao projekta da nam omogući neke stvari koje inače nisu moguće, da nas podstaknemo da budemo bolji i napravimo iskorake koje naša publika i naš grad zaslužuje“, istakla je upravnica Galerije Matice srpske, Tijana Palkovljević Bugarski.

Od impozantne zbirke umetničkih dela, koja je obeležila nedelju vizuelne umetnosti prošlogodišnjeg Kaleidoskopa kulture, do bezbednosti i čuvanja tih dela kao najvećeg nacionalnog blaga, DDOR osiguranje je važan akter Trga galerija i zvanično osiguranje projekta „Novi Sad – Evropska prestonica kulture” i programskog luka Kaleidoskop kulture, a takođe i partner nedelje vizuelne umetnosti.

„Kada je u pitanju očuvanje kulturnog nasleđa, Unipol , naša matična kuća, pruža podršku inicijativama i projektima u oblasti kulture i umetnosti. Kada se fokusiramo na vizuelnu, Unipol je uspostavio svoj poseban muzej, pod nazivom CUBO, u kojem promovišemo kulturu organizovanjem događaja i izložbi sa različitim tematikama kako bismo zajednici preneli i ovo važno nasleđe i vrednosti Unipol  grupe. Uz ovaj projekat, Unipol je podržao izložbe svetski poznatih umetnika, kao što su Mone, Šagal, Renoar, Pikaso, Van Gog, Dali i mnogih drugi. DDOR je prepoznao značaj promocije i podrške umetnosti kroz raznolike inicijative, koje se kreću od otkupa radova mladih autora koji krase naše prostorije do saradnje sa Fondacijom Novi Sad – Evropska prestonica kulture, koja je od velikog značaja za naš grad. Podržavajući projekat Kaleidoskop kulture, koji se tradicionalno održava na našem Trgu galerija, želimo da dodatno učvrstimo našu tradicionalnu posvećenost umetnosti i kulturi. Ovogodišnja izložba slika Save Šumanovića, jednog od najistaknutijih umetnika u Srbiji prošlog veka, čini nas izuzetno ponosnim. Svim posetiocima izložbe želim da uživaju u ovim radovima”, rekao je Frančesko Maši, predsednik Izvršnog odbora DDOR osiguranja.

Kaleidoskop kulture traje do 7. oktobra, a nakon nedelje vizuelne, poslednja nedelja posvećena je primenjenoj umetnosti. Više detalja o celom Kaleidoskopu kulture i Evropskoj prestonici kulture možete pronaći na sajtovima novisad2022.rs, kao i na kaleidoskopkulture.com

 

Postavka u Galeriji slika „Sava Šumanović“ u Šidu posvećena je ciklusu „Šidijanki“, jedinstvenom u savremenim tokovima evropskog slikarstva. Nijedan slikar ovog podneblja nije stvorio tako upečatljiv ciklus kao što je novorealistična i apstraktno-klasična serija „Šidijanke“.

Izložbu u tri muzeja prati reprezentativan, bogato ilustrovan katalog sa tekstovima istaknutih naučnih i muzejskih stručnjaka: prof. dr Zvonka Makovića, prof. dr Lidije Merenik, prof. dr Igora Borozana, dr Ane Ereš, dr Tijane Palkovljević Bugarski, mrs Sofije Milenković, Gordane Krstić Faj, mrs Tamare Ognjević i mr Milane Kvas.

Izložba u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog sadrži i taktilni segment postavke za slepe i slabovide, dok će prateći programi u sva tri galerijska prostora obuhvatiti predavanja uz tumačenja na znakovnom jeziku, interaktivne radionice u galerijskim prostorima i na društvenim mrežama za različite starosne grupe, kao i izvođenje pozorišne predstave „Boemi sa Monparnasa“ Teatra mladih „Mišolovka“ u Spomen-zbirci i šidskoj Galeriji.

Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića biće uključena u projekat izložbom koja će postavkom fotografija, slika i video materijala predstaviti različite segmente projekta „ChoreoChroma” koji objedinjuje programe dve prestonice kulture u 2022. godini – Novog Sada i Eša iz Luksemburga. Na taj način, programski se objedinjuje nastup tri muzejske institucije na novosadskom Trgu galerija, ali se takođe uspostavlja dijalog između različitih kultura i realističkih prosedea prve polovine 20. i početka 21. veka.

Realizaciju izložbe omogućili su: Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama AP Vojvodine, Uprava za kulturu Grada Novog Sada, Opština Šid, Fondacija „Novi Sad – Evropska prestonica kulture“, Francuski institut u Srbiji – Ogranak u Novom Sadu, DDOR osiguranje.

CHOREOCHROMA

Radionica, performans, izložba, tribina

………………………………………….

  1. septembar – 30. oktobar

…………………………………………

Međunarodni projekat ChoreoChroma, nakon radionica i performansa organizovanih u okviru programskog luka „Budućnost Evrope“ novosadske evropske prestonice kulture i umetničkog performansa u Eš sir Alzetu (Luksemburg), ulazi u završnu fazu. Partneri na projektu su Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Plesno udruženje „Lucoda“ (Luksemburg) i Fondacija „Bewegend Beeld“ (Roterdam).

Radionice i performans u okviru otvaranja izložbe Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata

 

………………………….

16–24. septembar

Kao deo programa otvaranja izložbe Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata biće izveden performans mladih novosadskih plesača, osmišljen od strane umetničkog tima Plesnog udruženja „Lucoda“ iz Luksemburga (koreografi Đovani Zazera i Rianon Morgan, slikarka Šantal Make), dok će, istovremeno, na Trgu galerija biti prikazane fotografije Gvida Bošue iz Roterdama, koje na umetničko-dokumentaran način prate realizaciju različitih procesa rada na projektu.

Polazište za septembarski plesni performans na Trgu galerija koji će započeti u 20:22 časova su odabrane slike Save Šumanovića, čime se promovišu ideje umetničke razmene prezentovane u aprilu, kada su mladi plesači istraživali dela iz kolekcije Pavla Beljanskog. Muzičku podlogu pružiće originalno delo kompozitora Ljubomira Nikolića, nastalo za potrebe umetničkog performansa u Eš sir Alzetu.

 Izložba ChoreoChroma

Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića

…………………………………………

  1. septembar – 30. oktobar

Sreda – nedelja, 9–17 časova

Kao deo programa projekta Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata  u Galeriji likovne umetnosti poklon zbirci Rajka Mamuzića biće prikazana izložba posvećena projektu ChoreoChroma. U okviru postavke publika će uz video snimak profesionalnog performansa ChoreoChroma inspirisanog slikom Doručak na travi Save Šumanovića u produkciji plesnog udruženja „Lucoda“ biti u prilici da vidi portrete mladih plesača koje je naslikala Šantal Make, kao i fotografije Gvida Bošue inspirisane radom na projektu.

Branč sa umetnicima

Galerija likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića

………………………………………….

  1. septembar, 11–13 časova

Poslednjeg dana boravka umetnika u Novom Sadu organizovaće se Branč sa umetnicima – svojevrsna tribina u vidu razgovora sa umetničkim timom okupljenim u okviru projekta ChoreoChroma.

Umetnički tim:

Koreografi: Đovani Zazera i Rianon Morgan

Slikarka: Šantal Make

Kompozitor: Ljubomir Nikolić

Fotograf: Gvido Bošua

Koordinator mladih plesača:

Ista Stepanov

Mladi plesači: Milenica Jović, Danica Kolarov, Sofija Kozarić, Leona Iriškić, Maša Slijepčević, Mia Vojnović (Isidora Subić, Uma Zuban)

Organizacija i produkcija

Tim Spomen-zbirke Pavla Beljanskog

Vladimir Savić, Nađa Vukorep, Aleksandra Tatić

Za Plesno udruženje „Lucoda“:

Menadžment produkcije: Aleksandr Vitale i Lin Tran

Menadžer komunikacije: Patriša Skioti

Projekat „ChoreoChroma“ podržali su Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture, Eš-sir-Alzet 2022 – Evropska prestonice kulture, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, „Trois C L“ i „Fond Culturel National“.

Izvor: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Administrator: DNM

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *