IZLOŽBA ,,HEROINE U BALKANSKIM RATOVIMA I PRVOM SVETSKOM RATU“

Izložba „Heroine u balkanskim i Prvom svetskom ratu“


U Istorijskom Arhivu Grada Novog Sada, Filipa Višnjića 2a, u sredu 5. aprila 2017. godine, otvorena je izložba pod nazivom „Heroine u balkanskim i Prvom svetskom ratu“, povodom obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata.

Autori izložbe su Predrag Pavlović i Aleksa Zarev iz Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca iz Beograda uz saradnju sa Ministarstvom odbrane.

Organizatori izložbe su Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca „Obilić 1912-1918“ Novi Sad (www.srpskidobrovoljcins1912-1918.org) i Istorijski arhiv Grada Novog Sada  (www.arhivns.rs)

Na otvaranju izložbe su govorili magistar Petar Đurđev, istoričar i direktor Istorijskog arhiva Novog Sada. Zatim se prisutnima obratio Borislav Novaković, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca iz Zrenjanina. Narodna pesnikinja Ranka Srdić Milić je izvela svoju pesmu. Ispred bratskog Udruženja potomaka ratnika Srbije 1912-1920, prisutnima se  obratio Milan Mitić, predsednik Udruženja za Srem, Banat i Bačku.

U muzičkom delu programa nastupilo je Pevačko društvo „Jutro“ iz Novog Sada sa nekoliko prigodnih pesama.

Izložbu je otvorio dr Milan Micić, istoričar i književnik iz Novog Sada.

Voditelj programa je bio Darko Milojković, predsednik Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912–1918, njihovih potomaka i poštovalaca „Obilić 1912-1918“ Novi Sad.

Na otvaranju izložbe je bio prisutan i delegat Njegovog Preosveštenstva Episkopa bačkog dr Irineja, sveštenik Nedeljko Zubović iz Hrama svetih Ćirila i Metodija sa Telepa iz Novog Sada.

Takođe, na otvaranju izložbe su bili prisutni učenici osmog razreda OŠ „Petefi Šandor“, sa svojim profesorom istorije, Milanom Gladićem.

Publika će ovu izložbu moći da pogleda do 21. aprila.

Autor fotografija sa otvaranja izložbe je Vojislav Marković.

Izložba govori o ženama koje su tokom Prvog svetskog rata dale veliki doprinos, podnele ogromne žrtve i zadužile Srbiju i svet. Na 17 panoa predstavljene su naše heroine poput Milunke Savić, Nadežde Petrović, Jelene Šaulić, Radmile Milošević, Anđe Šćepanović, Leposave Mladenović Belosajke i drugih.

Takođe, na panoima su predstavljene i žene iz drugih zemalja koje su došle u pomoć srpskoj vojsci i narodu, kao ratnice, sanitetsko osoblje ili humanitarne radnice, koje su dopremale pomoć, prikupljale novac i slale ga u Srbiju, ili su lično dolazile i ostajale sa srpskim narodom, poput Flore Sends, Evelin Haverfild, Elsi Inglis i mnogih drugih.

 

Izvor:

Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918 njihovih potomaka i poštovalaca – Obilić 1912-1918 – Novi Sad

Šumadijska 6, Novi Sad

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *