Понедељак | 25. фебруар, 2019. | 18х
Галерија Н, Музеј савремене уметности Војводине
Улаз слободан
Валери Лере (Валéрие Лераy), учесница изложбе Моја уметност је моја стварност – Мy Арт ис Мy Реалитy, представиће своју уметничку праксу и радове из серије Места без имена (2006-2015) у Музеју савремене уметности Војводине у понедељак, 25.02.2019. у 18х. Ауторка у серији радова Места без имена (2006-2015) истражује места ромских интервентних логора током Другог светског рата у Француској и Европи.
Важност њеног пројекта се огледа у могућности расветљавања и новог сагледавања историје Рома у Европи, реконтекстуализацији индивидуалне и колективне меморије, те доприноса који нова сазнања могу пружити савременим друштвеним процесима.
Геополитички и геоисторијски контекст је од посебне важности за ауторку која у серији радова Места без имена (2006-2015) истражује места ромских интервентних логора током Другог светског рата у Француској и Европи, чија се заборављена прошлост разоткрива чином фотографског и видео бележења. Полазиште опсежног истраживачког пројекта је њена лична перспектива и породична историја, коју даље надограђује антропометријским сликама и историјским документима.
Ауторка се бави анализом самог фотографског медија, његове историјске улоге као сведочанства и артефакта потребног за реконструкцију догађаја, као и испитивањем односа истинитог и лажног у овом процесу и могућности манипулације информацијама и сликама.
Валéрие Лераy живи и ради у Орлеансу и Берлину, а у Новом Саду борави у оквиру резиденцијалног програма МСУВ – РИСК ЦХАНГЕ и Нови Сад 2021.
Кустоскиња изложбе: др Сања Којић Младенов
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Изложба Моја уметност је моја стварност – Мy Арт ис Мy Реалитy бави се испитивањем променљивих позиција моћи, различитих геополитичких интереса, мењања страна и улога, кроз анализирање питања документовања историје, постојања прикривених и заборављених архива, те грађења идентитета на основу владајућих ставова и односа.
Међународна изложба конципирана је кроз учешће уметника, уметница и уметничких група из Немачке, Француске, Хрватске, Србије, Словеније, Босне и Херцеговине, Македоније, Словачке, Мађарске, Албаније, Израела и Канаде који користе студије случаја из прошлости, архивску грађу или лична искуства као ресурс за њихову реконтекстуализацију и ново представљање.
Циљ изложбе је указивање на значај сећања на насилна и трауматична искуства, али и важности помирења и очувања заједништва кроз савремену уметничку праксу, те испитивање позиције колективног и персоналног идентитета као променљиве категорије директно повезане са друштвеним процесима.
Изложба је покренута као сегмент заједничког пројекта Гоетхе-Института и Института франçаис у Хрватској, уз подршку Музеја модерне и савремене уметности из Ријеке, Галерије Каи Дикхас из Берлина и Музеја савремене уметности Војводине. Након успешне презентације у Музеју модерне и савремене уметности у Ријеци током новембра – децембра 2018. године, изложба има своју другу презентацију, у нешто измењеној форми, у Музеју савремене уметности Војводине у Новом Саду.
Изложба се реализује у оквиру међународног пројекта РИСК ЦХАНГЕ (Ризикуј промене), подржаног од стране програма Европске Уније Креативна Европа.
Подршка резиденцијалном програму пројекта – Фондација Нови Сад – 2021
Извор: МСУВ