UDRUŽENJE „PLAVO SRCE 021“ RADIONICOM ZA DECU OBELEŽILO BORBU PROTIV DIJABETESA

Svetski dan borbe protiv dijabetesa obeležava se 14. novembra svake godine. Udruženje „Plavo srce 021“ Novi Sad pridružilo se Svetskom danu borbe protiv dijabetesa i skretanju pažnje na  obolelu decu i njihovu stigmatizaciju u socijalnom okruženju. Dana, 16. novembra 2021. godine u Radničkoj 20 u Novom Sadu, tim povodom održana je radionica za decu i roditelje koji žele da saznaju više o ovom problemu, načinu života svojih vršnjaka koji su primorani da svakodnevno primenjuju injekcije insulina 3–4–5 puta u toku dana. Organizator radionice je Novosadski dečji kulturni centar. Tim povodom razgovaramo sa Svetlanom Tomić, predsednikom udruženja „Plavo srce 021“ Novi Sad, inicijatorom ovih radionica.

Svetlana Tomić(desno)

Ž. S. Poštovana Svetlana, imao sam priliku da vidim Vašu kreativnu radionicu kroz koju ste prisutnima kroz igru sa decom, novinarima, studentima medicine i drugim građanima, približili problem dijabetesa. Šta smatrate uspehom udruženja „Plavo srce 021“  u pogledu ove radionice? Kakvu poruku je za širu javnost ova radionica prenela?

S. T. Uspehom smatram broj zainteresovanih građana i roditelja u jeku pandemije. Veoma je važno što su prisutni mogli da vide aktivnosti dece iz Udruženja, a to je veoma važno jer želimo da pokažemo da deca sa dijabetesom imaju aktivnosti kao i druga deca. Osobe sa dijabetesom ne razlikuju se fizički ni od jedne druge osobe. Takođe smo igrajući se balonima, kao simbolom prisutnog dijabetesa, prikazali koliko obaveza i odluka tokom dana donose osobe sa dijabetesom u odnosu na zdrave osobe.

Ž. S. Na koji način preporučujete da se građani ophode prema deci i odraslima obolelim od dijabetesa, kako bi neutralisali stigmatizaciju ili bar taj osećaj da su stigmatizovani u društvu?

S. T. Volela bih da se ljudi više informišu o dijabetesu, da ne pokazuju sažaljenje već empatiju. Predlagali smo da osobe sa dijabetesom nose narukvice sa oznakom „Ja imam dijabetes“, to može često spasiti život osobi sa niskim šećerom. Roditelji dece su se opravdano zabrinuli da bi to možda bio povod da njihova deca budu izložena „obeležavanju“ i traženju neopravdanih ustupaka.

Ž. S. Na vašim radionicama su bili kolačići koje smeju da koriste i oboleli od ove bolesti, da li to podrazumeva da ishranu ova lica moraju stalno da prilagođavaju svom zdravlju? Kakve su preporuke vašeg udruženja u pogledu ishrane?

Svetlana Tomić(u sredini)

S. T. Osobe sa dijabetesom se hrane zdravo izbegavajući namirnice sa koncentrovanim ugljenim hidratima (slatkiši, sokovi…). Preporuka je da se svi hranimo po ugledu na osobe sa dijabetesom. Balansirana zdrava ishrana doprinela bi da deca odrastaju bez ostalih pridruženih bolesti, kao što je gojaznost i sve češća pojava dijabetesa Tip 2 kako u dece tako i odraslih. Predložila bih mališanima da u svojim školama odaberu bar jedan dan u nedelji i užinaju istu užinu kao i deca sa dijabetesom.

Ž. S. U godini kada obeležavamo 100 godina od otkrića insulina, suočavamo se sa velikim porastom broja obolelih od dijabetesa. Molim Vas da objasnite gledaocima TV Ars Medije šta je to dijabetes. Zašto je ova bolest opasna? Da li se prenosi? Kako se leči? Koliko imamo obolelih na području Srbije – Vojvodine? Da li broj obolelih raste?

S. T. Dijabetes tip 1 je hronična metabolička bolest koju na žalost ne možemo sprečiti. Još uvek nisu poznati svi mehanizmi i „okidači“ ispoljavanja bolesti. U dece se karakteriše povećanim unosom tečnosti, učestalim mokrenjem, umorom, zadahom iz usta na „trulo voće“ a ukoliko se ovo stanje na vreme ne prepozna dolazi do povraćanja, bola u stomaku, ubrzanog disanja pa čak i poremećaja svesti. Dijabetes se ne može preneti na drugu osobu. Broj obolelih se iz godine u godinu povećava kao i pojava dijabetesa tip 1 u najmlađem uzrastu. Procenjuje se da  R. Srbija  u ovoj godini ima 770 000 osoba sa dijabetesom. Statističkim podacima o broju dece i odraslih, kao i broju osoba sa tipom 1 i tipom 2 dijabetesa raspolaže Institut za javno zdravlje  „Dr Milan Jovanović Batut”.

Hvala Vam na razgovoru.

Informacije „Plavo srce 021“ Novi Sad možete dobiti na E poštu: plavosrce021@gmail.com

Za TV Ars mediju – Željko Savić;

Fotografije: Sunčica Savić i Suzana Stracenski;

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *