PROJEKCIJA FILMA “ MAJSTORI BANATSKOG SLIKARSTVA OD 18. DO 20. VEKA IZ LIKOVNE ZBIRKE NARODNOG MUZEJA ZRENJANIN“

U kino sali Muzeja Vojvodine, Dunavska 37, u sredu, 26. aprila 2017. godine, u 19 časova biće prikazan film „Majstori banatskog slikarstva od 18. do 20. veka – iz Likovne zbirke Narodnog muzeja Zrenjanin“. Autorka filma je Olivera Skoko, viši kustos-istoričar umetnosti, a izvršni producent je „Digital Stile“. Realizaciju projekta je podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

 

film predstavlja majstore banatskog slikarstva i to od prvih putujućih ikonopisaca, preko predstavnika klasicizma, bidermajera i romantizma pa sve do modernista, i biće prikazivan publici u okviru stalne postavke Likovne zbirke. Ova zbirka je   jedna od najznačajnijih vojvođanskih umetničkih kolekcija i svojevrsni je presek svega onoga što se na umetničkom planu zbivalo u Vojvodini i šire, sa posebnim akcentom na srednji Banat.

Najstariji eksponati potiču iz KSVIII veka i radovi su tzv. zografa, domaćih, uglavnom anonimnih slikara obučavanih u manastirskim radionicama. Galerija portreta ispunjava veći deo postavke KSIKS veka a autori su: Nikola Aleksić, Konstantin Danil, Đura Jakšić, Novak Radonić, Pavle Simić, Stevan Todorović … Druga polovina KSIKS veka i početak KSKS veka smatra se najplodnijim periodom banatskog slikarstva kada tadašnji Veliki Bečkerek (danas Zrenjanin) postaje živo umetničko središte intenzivnih kulturnih dešavanja. Narodni muzej Zrenjanin čuva radove Stevana Aleksića, Uroša Predića, Paje Jovanovića, Aleksandra Sekulića, Vase Pomorišca. Rađanju moderne umetnosti u Zrenjaninu, doprineli su tzv. „Velikobečkerečki impresionisti“ koji su takođe predstavljeni sa nekoliko radova i to upravo uz velikane naše modernosti Savu Šumanovića, Jovana Bijelića, Ivana Radovića i Zoru Petrović. Sastavni deo stalne postavke Likovne zbirke su i legati Uroša Predića, Tivadara Vanjeka, Pauline Sudarski, Friderik Bende, Zlate Markov-Baranji i Ljubice Tapavički, m eđu kojima Legat Uroša Predića svakako zauzima posebno mesto.

Izvor: Muzej Vojvodine

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *