Održana besplatna radionica „Jačanje kapaciteta profesionalaca u medijima za proizvodnju i emitovanje pristupačnih programa” u Muzeju Vojvodine u Novom Sadu

U ponedeljak, 25. marta u Muzeju Vojvodine (Dunavska 35) u Novom Sadu, sa početkom u 10 časova održana je besplatna interaktivna radionica za novinare i medijske radnike na temu „Jačanje kapaciteta profesionalaca u medijima za proizvodnju i emitovanje pristupačnih programa”. Organizator je Udruženje građana „ProForma”, a projekat je realizovan uz podršku Ministarstva informisanja i telekomunikacija.

Radionica je namenjena profesionalcima i zaposlenima u javnim medijskim servisima, televizijskim i radio emiterima sa nacionalnom, regionalnom i lokalnom  frekvencijom, pravnim i fizičkim licima koja se bave proizvodnjom i emitovanjem medijskih sadržaja, vlasnicima i urednicima internet portala, koji kreiraju i objavljuju informacije.

U fokusu predavanja bile su osobe sa invaliditetom, prisutnim novinarima i medijskim radnicima, predočeni su pravni aspekti, rezultati poslednjih istraživanja pristupačnosti informacija i komunikacije osoba sa invaliditetom, novi digitalni alati za audio-video pristupačnost.

Nakon uvodnog obraćanja Borke Rajšić, urednik i novinar sa višegodišnjim iskustvom rada u medijima Ivana Mićević, polaznicima je približila razumevanje pravnog, profesionalnog i etičkog okvira za obezbeđivanje pristupačnih programa.

Istraživanja pristupačnosti informacija i komunikacije osoba sa invaliditetom u Srbiji, predstavio je istraživač u Institutu za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu Bojan Tomić.

Posebnu pažnju prisutnih privukao je deo predavanja posvećen digitalnim alatima za audio-video pristupačnost preko kojih novinari mogu da prilagođavaju medijske sadržaje namenjene osobama sa invaliditetom. Radionicu na ovu temu držao je ekonomista i stručnjak u oblasti inkluzivnosti i prava iz Centra za razvoj inkluzivnog društva Aleksandar Bogdanović.

Među prisutnim novinarima bio je i predsednik Udruženja novinara Vojvodine i novih medija Željko Savić, koji je za portal Ars Mediju izjavio da mediji žele da unapređuju svoj program i prilagođavaju ga ljudima sa invaliditetom. Ukazao je da je neophodno da država pruži veću finansijsku podršku medijskim udruženjima i medijima koji se kroz proizvodnju medijskih sadržaja bave pitanjima osoba sa invaliditetom. Istakao je i da UNVINM planira da preko projekata radi na obuci ovih ljudi, sa ciljem da im pruže povremene ili stalne poslove u medijima. Na pitanje kako mu se svidelo predavanje, Savić je istakao, da su ovakva predavanja dobra prilika da se razmene iskustva i zajedničkim naporima unapredi položaj osoba sa invaliditetom i pohvalio je rad organizatora.

Udruženje građana „ProForma“ do podataka je došlo istraživanjima i utvrđeno je da je u Srbiji zvanično evidentirano preko 800.000 građana koji imaju neki oblik invaliditeta kao i da većini naših sugrađana koji su osobe sa invaliditetom nije omogućeno da na adekvatan i prihvatljiv način dobijaju informacije neophodne za osnovno životno funkcionisanje. Potrebno je da se primene određeni standardi pristupačnosti u proizvodnji i emitovanju programa elektronskih medija.

Izvor: TV Ars Medija

Fotografije: S.I.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *