UPRILIČENA IZLOŽBA BOŽANSKO NADAHNUĆE – MIROSLAVLJEVO JEVANĐELJE

U holu Pozorišta mladih u Novom Sadu, u ponedeljak, 20. septembra 2021. uoči praznika Mala Gospojina, upriličena je izložba i dijalog o stanju srpske kulturne baštine. Posetioci su mogli da pogledaju ali i prelistaju zlatni faksimil Miroslavljevog jevanđelja, najuspeliji dosadašnji poduhvat ovakve vrste. Za njega je osmišljen odgovarajući kovčeg koja pri otvaranju izdiže knjigu. Najbolje odštampani dokument na svetu izveden je na specijalno i namenski izrađenom papiru iz Španije. O ovom najznačajnijem ćiriličnom rukopisu napisanom na staroslovenskom odnosno srpskoslovenskom jeziku govorio je Veljko Topalović, jedan od priređivača faksimila.

Za pun kolor jedne stranice potrebna su četiri štamparska prolaza, dok se u petom prolazu postavlja zlato. Naši srednjevekovni ilumunatori su bojili preko zlata. Veljko Topalović je dve godine tragao za mogućnošću da se naknadno preko zlata verno odštampaju detalji a da se postavljeno zlato ne naruši. Nađen je jedan štampar na granici Nemačke i Austrije koji je mogao i taj zahtev da ispuni. Da je zahvat uspešno sproveden govori i poveravanje izrade zlatnog faksimila ruskog Ostromirovog jevanđelja. Inače, istaknuto je da je na izdanju celokupne izložbe postavljene u holu, radilo je oko 300 stručnjaka iz celog sveta, neki od njih su baš iz Novog Sada.

Uz ovu najlepšu i najznačajniju knjigu upisanu u listu svetske kulturne baštine Unesko od 2005, postavljena je izložba asamblaža Gorana Jankovića iz Beograda koji nam je rekao da ga u poslednje vreme najviše inspirišu pesak i vosak, a jevanđelje i njegovi detalji su osnovna inspiracija njegove postavke.

Predsednik upravnog odbora Udruženja Ćirilica Novi Sad msr Željko Savić, predočio je istraživanje tog udruženja o (ne)korišćenju ćirilice u nazivima ulica i službenih naziva u Novom Sadu. Ukazao je na pokušaj falsifikovanja srpske kulturne i duhovne baštine na Kosovu i Metohiji od strane Albanaca, sa primerom manastira Gračanica. Savić je upoznao javnost o aktuelnim problemima vezano za Strojimirov pečat koji je otkupljen od strane srpske vlade 11. jula 2006. godine na aukciji u Minhenu. Postoje osnovane sumnje da je ovaj pečat posle prvog prikazivanja javnosti, falsifikovan sa namerom prikrivanja srpske pismenosti pre navodnog opismenjavanja srba i ostalih slovenskih naroda od strane Ćirila i Metodija. Savić je istakao da je javnost o ovom problemu prvi upoznao Aleksandar Šargić na svom Jutjub „Srbija global” kanalu pod naslovom „Tajna Strojimirovog pečata”. Ovom prilikom Savić je poručio – budimo budni i čuvajmo naše kulturno blago.

Profesor Univerziteta u Kragujevcu, kompozitor svetovne i crkvene muzike Milorad Marinković iz Beograda, ujedno i predsednik saveta za kulturu Srpskog pokreta Dveri govorio je o stanju u svetu muzike i kako se kroz istoriju odnose režimi i ideologije prema srpskoj kulturnoj baštini.

Prisutnima se obratio i Boško Savković, reditelj nagrađivanog dokumentarnog filma i serijala o istorijatu Miroslavljevog jevanđelja „U početku beše reč”.

 

Tekst i foto: V. Raonić;

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *