ODRŽANO ČETVRTO RAVNIČARENJE U PARAGAMA 2022

U nedelju, 25. septembra 2022. održano je Ravničarenje u selu Parage. Akciju pešačenja ovim bačkim selom pokrenulo je četvoro entuzijasta Ljiljana Trifunović, Nataša Abadžić, Božidar Abadžić i Biljana Pavkov radi promocije sela i njegove duge istorije.

Četvrto pešačenje upriličeno je istom stazom kao i prvo koje su započeli, s tim da je ideja da se uvek svrati do krsta koji od 1925. označava mesto gde je nekada bila stara crkva i Staro selo, budući da je mesto imalo prvobitnu lokaciju sa koje je planski izmeštano krajem 19. veka. Zbog raznih slavlja, ovoga puta je odziv meštana bio manji, pridružilo se troje dečice kao i nekoliko planinara iz okolnih mesta.

Planinare je pre šetnje sačekalo posluženje a nakon akcije izvrstan vojnički pasulj kao i desert. Organizari su učesnicima uručili zahvalnice i ručno rađene magnete sa motivom sela. Bilo je prilike i da se zaigra kolo.

Iako trenutno imaju oko 1000 žitelja, domaćini su nam se pohvalili da imaju oko 50 učenika od prvog do četvrtog razreda zajedno sa zabavištem. Parage pripadaju opštini Bačka Palanke a smeštene su između Silbaša, Tovariševa i Gajdobre. Selo je na nadmorskoj visini od 86 m. Kroz selo prolazi pruga ka Somboru i sada ima popriličan značaj budući da je deonica ka Budimpešti u rekonstrukciji.

Selo još ima ostatke Starog bačkog druma koji je povezivao dve važne tvrđave: Bač i Petrovaradin. Nekada se ovde nalazio treći po veličini zasad hmelja na nivou Jugoslavije za pivarsku industriju. U sezoni su dolazili radnici iz skoro svih republika da beru hmelj, te se broj stanovnika znao utrostručiti. Primetili smo da je zemlja izuzetno plodna jer su u toku pešačenja traktori prevozili ogromne prikolice izvađenog crnog luka.

Imali su Parožani i dva aerodroma, na jedan su sletali poljoprivredni a na drugi ruski avioni koji su se ovde punili gorivom u toku Batinske bitke. Neke meštanke, tada devojke, imale su čast da se provozaju sa ruskim pilotima. Pohvali su nam se i da imaju javnu eko-česmu. Kako je voda u ravnici uglavnom lošijeg kvaliteta, ova javna česma ima mehanizam za prečišćavanje te se bezbedno može koristiti. Imaju još i Dom kulture, fontanu i park, kao i igralište fudbalskog kluba. Seoska slava je praznik Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina a crkva u bidermajer stilu je ukras sela.

Protejerej-stavrofor Dušan Petrović, penzionisani rektor Karlovačke bogoslovije sastavio je monografiju sela „Parage – selo u Bačkoj”. Takođe je i protojerej-stavrofor dr Miloš Vesin – paroh južnočikaški i profesor na Bogoslovskom fakultetu SPC u Libertivilu – rođeni Parožanin i rado dolazi u svoje malo mesto.

Od etnologa Ljiljane Trifunović saznajemo da je ćilim iz 1870. dveju vrednih paroških trkalja našao svoje mesto u Muzeju Vojvodine. Na tom ćilimu je istkana srpska trobojka. Ćilim ne samo da je poklonjen muzeju, nego je ušao u prvih 30 etnoloških predmeta za osnivanje Muzeja Vojvodine.

Ovo maleno selo ima brižljivo sačuvane knjige rođenih, krštenih, venčanih i umrlih još od 1744, te mnogi znaju svoje rodoslove generacijama unazad. Istorijat sela je prosto neverovatan, njegov prvi pomen je čak iz 1453 – još od pre Seobe Srba pod Čarnojevićem.

I kao šlag na torti – Parage imaju čak i pesmu koju izvodi poznata grupa „Garavi sokak”.

Tekst i foto: V. Raonić;

Izvor: TV Ars Medija

Administrator: DNM

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *