MUZEJI SRBIJE, DESET DANA OD 10 DO 10 – PROGRAM

 Program manifestacije

MUZEJI SRBIJE, DESET DANA OD 10 DO 10

Novi Sad, 11‒20. maj 2017. od 10.00 do 22.00 sata

 

 

Na teritoriji Novog Sada u manifestaciju „Muzeji Srbije, deset dana od 10 do 10″ su se uključile sledeće institucije: Mizej Vojvodine, Muzej grada Novog Sada, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, GLU Poklon zbirka Rajka Mamuzića, Galerija Matice srpske, Arhiv Vojvodine, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada, Pozorišni muzej Vojvodine, Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Galerija SANU ogranak u Novom Sadu i Društvo novinara Vojvodine.

Tokom deset dana, potpuno besplatno, navedene institucije ponudiće posetiocima u Novom Sadu, pored stalnih postavki, otvaranja tematskih izložbi, predavanja, koncerte, promocije, projekcije filmova, radionice za decu i odrasle…

Programi svake institucije prikazani su u nastavku teksta:

 

Muzej Vojvodine, Dunavska 35-37

Izložbe

  1. maj, 19 sati:

Blago iz košnice – Od Muzeja Matice srpske do Muzeja Vojvodine (1847–1947–2017)

Nakon osnivanja Matice srpske u Pešti, u redovima rodoljubive srpske inteligencije, 1847. godine rodila se ideja o osnivanju Srpske narodne zbirke, ili Muzeuma „gde će se čuvati sve starine i znamenitosti“. Želja osnivača bila je da Muzeum postane „ogledalo života našeg naroda u krajevima u kojima on živi“. Vođeno ovom idejom, srpsko građanstvo počelo je da poklanja Matici predmete vezane za prošlost srpskog naroda. Od tada su se permanentno prikupljali istorijski, etnološki i arheološki predmeti od kojih su se vremenom stvorile bogate i značajne zbirke. Posle decenija predanog rada, i nekoliko inicijativa od strane istaknutih kulturnih i javnih ličnosti, zbirka je napokon prerasla u Muzej Matice srpske, koji je svečano otvoren  9. jula 1933. godine. U godinama nakon Drugog svetskog rata izdvajanjem dela materijala iz Muzeja Matice srpske 30. maja 1947. godine osnovan je Vojvođanski muzej.

Obeležavajući dva jubileja – 170 godina od formiranja Srpske narodne zbirke i 70 godina od osnivanja Vojvođanskog muzeja, izložbom „Blago iz košnice“, Muzej Vojvodine, po prvi put javnosti predstavlja predmete iz svojih zbirki, nasleđene iz nekadašnjeg Muzeja Matice srpske.

 

  1. maj, 12 sati:

Kupinik – poslednja prestonica srpskih despota (Dunavska 37)

Tvrđava Kupinik je nepokretno kulturno dobro od velikog značaja. Sagrađena je krajem 13. ili u prvoj polovini 14. veka u Sremu, u mrtvaji reke Save, kao vojno-graničarsko utvrđenje ugarskog kralja. Početkom 15. veka prelazi u ruke despota Stefana Lazarevića, a potom u ruke despotske porodice Branković. Kao takva predstavljala je poslednju prestonicu srpskih despota.

Tokom 2016. godine obeležene su tri godišnjice vezane za srpsku despotsku porodicu Branković: 530 godina od njihovog dolaska u Srem, pet vekova od smrti Svetog vladike Maksima i tri stotine godina od spaljivanja moštiju Brankovića. Tim povodom je Zavičajni muzej Ruma, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture republike Srbije, stručnu pomoć saradnika iz Agencije za razvoj Opštine Pećinci i kustosa iz Vojnog muzeja Beograd, pripremio izložbu. U nacionalnoj muzejskoj manifestaciji „Muzeji Srbije – 10 dana od 10 do 10“ odgovarajući na temu manifestacije – „Muzej u gostima“ izložba će biti predstavnjena novosadskoj publici.

 

  1. maj, 12 sati:

Štitovi– veštineobrademetala u prošlosti

Pored sakupljanja, izučavanja, čuvanja i izlaganja muzejskih predmeta misija Muzeja Vojvodine je i komunikacija putem edukacije kojom se utiče na razvijanje svesti o važnosti kulturne baštine.

Zbog toga je Muzej Vojvodine razvio čitavu lepezu interaktivnih programa, primerenih različitim uzrasnim i obrazovanim nivoima koji imaju zadatak da korisnike Muzeja upoznaju sa slojevitim, multikulturnim nasleđem Vojvodine, ali i da doprinesu uspešnom ostvarivanju nastavnih zadataka u formalnom školskom sistemu.

Muzejska kreativna radionicaVeštine obrade metala u prošlost je edukativan program za srednjoškolce metalske struke koji je realizovan u saradnji sa Srednjom mašinskom školom u Novom Sadu tokom školske 2016/2017 godine.

Cilj programa je bio upoznavanje proizvodnje i tehnika obrade metala kroz istoriju uz pomoć eksponata izloženih na stalnoj postavci Muzeja Vojvodine, a zatim primena stečenih znanja, aktivno, u nastavnom procesu.

Rezultati primene stečenih znanja u vidu izrađenih štitova biće izloženi na prigodnoj izložbi.

 

Muzej Vojvodine u gostima:

Muzej za decu, Narodni muzej u Zrenjaninu

Ala smo se naodmarali, Gradski muzej u Subotici

Dobrudžanski ratnici, Narodni muzej Toplice iz Prokuplja

Zapisi u vremenu-fotografije dr Radivoja Simonovića, Muzej u Prijepolju

Starinska tkanja i zaboravljeni prepletaji, Etnografski muzej u Beogradu

Plakatiranje genocida u Sremu za vreme NDH 1941-1945, Društvo novinara Vojvodine u Novom Sadu

 

Prateći programi

  1. maj, 19 sati: projekcija filma Put u rat – dokumentarni film o početku Prvog svetskog rata (Dunavska 37)

(Der Weg in den Untergang) Dokumentarni film austrijskog istoričara Roberta Gokla o početku Prvog svetskog rata koji je snimljen 2014. godine. Projekcija se organizuje u saradnji sa IK Prometej.

  1. maj, 11 sati: muzejska igraonica Muzej Vojvodine – čuvar kulturnog blaga

Šetnjom kroz istoriju Muzeja Vojvodine otkrivamo šta je muzej, šta je posao kustosa. Otkrivamo tajne konzervacije i restauracije, čuvanja kulturnog blaga….Otkrivamo priče koje pričaju pojedini eksponati. Radionica je namenjena deci od 5 do 10 godina.

  1. maj, 18 sati: muzejska igraonica Upoznajte svet srednjovekovnih vitezova i princeza

Vodimo vas u jedno srednjovekovno utvrđenje u Fruškoj gori , u iščezli svet viteških nadmetanja i gozbi, opsada i kavaljera. Svet princeza – svet pesništva i muzike, slikanja , lepog oblačenja i ponašanja. Upoznaćete Zakonik viteške časti ,videti  viteške oklope i još mnogo mnogo toga.Radionica je namenjena deci od 5 do 10 godina.

  1. maj, 19 sati: promocija knjige Srbija i Balkan 1914-1918(Dunavska 37)

Autor: drDušanBatakovićPromocija se organizuje u saradnji sa IK Prometej.

  1. maj, 18 sati: muzejska igraonica Devojački sanduci

Sigurno se pitate šta je to, kakav je to poseban sanduk pa se zove Devojački?

Nekada je svaka devojka u kući imala svoj sanduk u koji su joj majka i baka pripremale miraz – stvari koje će udajom poneti u svoj novi dom. Često je i sama devojka vezla, prela, šila…da pokaže kako zlatne ruke ima, ali i da sanduk dopuni. Neki su bili veliki, neki mali, puni ili polupuni, ali svi su, bez izuzetka, bili lepo ukrašeni. Dođite da se družimo, da otkrijemo tajne koje neki sanduci kriju, da naučimo još nešto o našoj tradiciji.Radionica je namenjena deci od 5 do 10 godina.

  1. maj, 12 sati: Međunarodni dan muzeja – Godišnja skupština Muzejskog društva Srbije, dodela nagrade Mihajlo Valtrović, nagrada NK ISOM-a Srbijei Muzej za 10(Dunavska 37)

 

  1. MAJ, EVROPSKA NOĆ MUZEJA:

10-24 sati: intervencije na stalnoj postavciLego klub Skockani

17 sati: muzejska igraonica Devojački sanduci

18 sati: muzejska igraonica Upoznajte svet srednjovekovnih vitezova i princeza(Dunavska 37)

19 sati: igrokaz Kovači i vile (Dunavski park)

Igrokaz Kovači i vile nas vraća u vreme keltske civilizacije i plemenske zajednice Skordiska.

Prikazuje kovače i šegrte koji prave oružje, ratnike koji vode viteški boj i dobre vile koje oživljaju poginule ratnike .

Performans je inspirisan eksponatima sa arheološkog dela stalne postavke Muzeja Vojvodine, a izvode ga učenici Srednje mašinske škole iz Novog Sada.

19.30 sati: koncert Bajićevi slavuji

 

Muzej Grada Novog Sada, Petrovaradin (Tvrđava 4), Zbirka strane umetnosti Novi Sad (Dunavska 29), Zavičajna zbirka SremskiKarlovci (PatrijarhaRajačića 16)

 

Izložbe

300 godina od Bitke kod Petrovaradina(11-20. maj) (Tvrđava)

Na izložbi je predstavljena velikapobedacarskevojskeHabzburškemonarhijenadosmanskomimperijom 5. avgusta 1716. godine. Ovo je kapitalnidogađajiznašezavičajneprošlostiijedanodpresudnihmomenatauistorijijugoistočneEvropeu 18. veku.Trag mača, trag peraje dopuna izložbi na kojoj će ekskluzivno povodom manifestacije Muzeji Srbije 10 dana od 10 do 10, biti predstavljena originalna pisma Eugena Savojskog.

Izložba:Četiri mačora (11-20. maj)(Novi Sad)

Ljubitelji španskeumetnostiimaćeprilikudavidevišeod 50 originalnihgrafičkihradovaDalija, Pikasa, MiroaiTapiesa, kojinikoganeostavljajuravnodušnim.

  1. maj, 19 sati: Izložba Čajnici(11-20. maj) (Sremski Karlovci)

 

  1. MAJ, EVROPSKA NOĆ MUZEJA:

20-24 sata: Plesni perfomans, Pointe dance studio,  contemporary/lyrical ples uz špansku muziku(Zbirka strane umetnosti, Dunavska 29)

 

SPOMEN-ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG, Trg galerija 2

Izložbe

  1. maj, 19 sati:svečano otvaranje manifestacije u Novom Sadu izložbama:

– Grafički omnibus: Ljubomir Ivanović, Mihailo S. Petrov, Đorđe Andrejević Kun

Ovom izložbom novosadskoj publici predstaviće se deo posebnih fondova Narodne biblioteke Srbije, u okviru izložbe grafika, crteža i arhivske građe trojice istaknutih umetnika. Tri slikara, iako različitih umetničkih senzibiliteta, ostvarila su najviše domete srpske moderne grafike prvih decenija dvadesetog veka.Cilj izložbe,autora Ljiljane Bašić, Marije Bogdanović i Slavena Popare,je unapređenje dostupnosti posebnih fondova Narodne biblioteke Srbije i produbljivanje međuinstitucionalne saradnje, u skladu sa ovogodišnjim sloganom manifestacije – Muzej u gostima.

 

-Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog

Od 11. maja u 19 časova izložba Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog nakon zapaženog gostovanja u Domu Vojske Srbije uBeogradu biće dostupna i novosadskoj publici. Kao jedno od centralnih dešavanja kojim Spomen-zbirka tokom 2017. godine obeležavašest decenija od osnivanja, izložba slavi i pola veka od osnivanja Umetničkog saveta Galerije SANU, ali i same Galerije ove značajne institucije. Spomen-zbirka ima više razloga da obeleži jubilej: u osnivanju Galerije pored Nedeljka Gvozdenovića, jednog od bliskih prijatelja Pavla Beljanskog, učestvovali su i Peđa Milosavljević i Ljubica Cuca Sokić, takođe autori iz njegove kolekcije; tokom proteklih pet decenija radovi umetnika iz kolekcije Beljanskog, izlagani su u Galeriji SANU na monografskim i tematskim izložbama; arhivska građa Galerije SANU i Spomen-zbirke se međusobno dopunjava i, kao i sama postavka, stvara autentičnu sliku o vremenu kada su ovi umetnici delovali, posebno u vremenu kada su postali akademici.

 

Prateći programi

12–19. maj, 18 sati: Otvoreni atelje,Univerzitet EDUCONS

U izložbenom prostoru Spomen-zbirkestudentiAkademije klasičnog slikarstva (Univerzitet EDUCONS) prikazaće posetiocima proces nastajanja njihovih radovainspirisanih delima iz kolekcije Pavla Beljanskog.

  1. 13. maj, 19 sati: projekcija filmaIvan Tabaković – serijal Slikari i vajari, u okviru izložbe Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog

Uz uvodne reči kustosa, dokumentarna emisija (RTV Beograd 1986, režija Gojko Škarić, scenario Irina Subotić) govori o životu i stvaralačkom opusu Ivana Tabakovića.

  1. 14. maj, 11 sati: likovna radionica Dečjeg kutkaŠta to slika skriva?

Interaktivni edukativni program predstaviće deci dela čuvenih umetnika iz kolekcije Pavla Beljanskog koji skrivaju neku poznatu, „stvarnu ličnost“, pružiti im obilje informacija o njima i podstaći ih da izraze sopstvenu kreativnost.

  1. 15. maj, 19 sati: predavanjeOsnivači Galerije SANU,Milica Orlović Čobanov (uz tumača na znakovnom jeziku)

Nekoliko likovnih umetnika iz kolekcije Pavla Beljanskog, darodavčevih savremenika, odigralo je značajnu ulogu u formiranju Galerije SANU u Beogradu. Reč je o Nedeljku Gvozdenoviću, Ivanu Tabakoviću, Peđi Milosavljeviću i Ljubici Cuci Sokić.

  1. 16. maj, 19 sati: predavanje Od muzeja savremene umetnosti do suptilnosti savremene muzeologije, dr Milan Popadić, ciklus Laureati Nagrade pred publikom

Jedan od laureata Nagrade Spomen-zbirke Pavla Beljanskog pred publikom će govoriti o ulozi koju je Nagrada odigrala u građenju njegove karijere, do statusa afirmisanog istoričara umetnosti. Tema predavanja bavi se muzejima moderne i savremene umetnosti u HH veku. Pred savremenu muzeologiju postavljene su brojne nedoumice, a centralno istraživačko pitanje jeste: može li savremena muzeologija iskoristiti iskustvo odnosa između savremene umetnosti i muzeja, te preobraziti aktuelnu protivrečnost u upotrebljiv i komunikativan model saznanja?

  1. 18. maj, 19 sati: Međunarodni dan muzeja –predavanjeIzmeđu sećanja i zaborava: spomenička kultura i nekultura u Srbiji HIH veka,dr Igor Borozan, ciklus Laureati Nagrade pred publikom

Po preporuci Međunarodnog saveta muzeja (ICOM), Spomen-zbirka obeležava Međunarodni dan muzeja (18. maj). Tim povodom biće održano predavanje jednog od laureata Nagrade, dr Igora Borozana. Nadovezujući se na temu nagrađenog rada, Borozan će govoriti o spomeničkoj skulpturi kao predmetu prakse zatiranja sećanja. Iz istorijsko umetničkog ugla biće reči o osetljivoj i uvek aktuelnoj temi sistematskog i planskog zatiranja spomenika kao vizuelnih amblema, u cilju demoralisanja protivnika kroz negiranje i redukovanje kolektivnog pamćenja.

  1. 19. maj, 11 sati: radionica Čitaonica u muzeju, Dečje odeljenje Gradske biblioteke u Novom Sadu

Zanimljive ideje najmlađi će dobiti slušajući priče o delima iz kolekcije Pavla Beljanskog, kao i u muzejskim slikovnicama i izdanjima za decu u okviru Čitaonice u muzeju koju organizuje Dečje odeljenje Gradske biblioteke u Novom Sadu.

  1. maj, 16 sati: program za decu od 12 do 18 godinaZmajeve dečje igre, u muzeju: Poezija koja se vidi, Dušan PopĐurđev,Zmajeve dečje igre

Više od četvrt veka književnik Pop D. Đurđev nastoji da stvara poeziju za decu i mlade, verujući da je vizuelnoj pesmi mesto u korpusu literature za najmlađe. Tako su nastali stripstisi (pesme u formi stripa), rebus-pesme, EPePe-sme od logotipa kao posebnog jezika ili esperanta potrošačkog društva. Ako je dečja pesma često zasnovana na igri reči, onda je igra slike i reči danas mnogo primerenija njihovom poimanju sveta.

 

  1. MAJ, EVROPSKA NOĆ MUZEJA:

17 sati: kreativna radionicaDela iz/van muzeja

19 sati: postavka i radionicaOtvoreni atelje, Univerzitet EDUCONS

21 sat: Teatar senki, Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača

22 sata: Projekcija video radova studenata Katedre za nove medije, Akademija umetnosti Univerziteta u Novom Sadu.

 

 

GLU Poklon-zbirka Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1

Izložbe

Izložba slika Dobrog Stojanovića (do 15. maja)

Znameniti srpski slikar i grafičar, koji od samog početka svog stvaralačkog rada biva zapažen od strane kritike i publike. Iza njega stoji veliki broj izložbi u zemlji i inostranstvu. Dobitnik je 14 nacionalnih i 6 internacionalnih nagrada, od kojih su 4 gran prija za svoje stvaralaštvo.

9h3 – Izložba slika i grafika nastavnika i saradnika katedre za grafiku Akademije umetnosti u Novom Sadu (do 18. maja)

Ovo je prateća izložba Trećeg međunarodnog trijenala grafike u Beogradu. Na izložbi su radovi: Zvonka Tilića, Radovana Jandrića, Anice Radošević, Aleksandra Botića, Zoran Grmaša, Jelene Sredanović, Milošaa Stanojev i Sanje Žigić.

 

Pozorišni muzej Vojvodine

Izložbe

  1. maj 19 sati:

izložba Lica Mire Banjaci obeležavanje Dana Pozorišnog muzeja Vojvodine (gostovanje uPoklon-zbirci Rajka Mamuzića, Vase Stajića 1)

Izložba je koncipirana da prezentuje „mnogolikost” u glumačkom umeću Mire Banjac (jednako je uspešna u tumačenju komičkih i dramskih rola, i u pozorištu, i na filmu, i na televiziji, i na radiju), kao i njenu „mnogolikost” u drugim životnim preokupacijama: reditelj, pedagog, narodni poslanik, društveni i kulturni poslenik…Autor izložbe je Zoran Maksimović.

 

Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, Radnička 20a

Izložbe

Stene – skrivene boje i obliciizložba fotografija

Autor izložbe, Darko Timotić diplomirani inženjer geologije za paleontologiju, je izabrao najinteresantnije primerke stena i minerala koje je stavio ispred objektiva fotoaparata, kako bi nam prikazao lepotu koja je skrivena od oka občnog posmatrača. Odabrane fotografije pobuđuju maštu i teraju na razmišljanje o nastanku stena i minerala i njihovom značenju.

Na fotografijam su pokazani primerci poludragog i dragog kamena iz celog sveta sa posebnim akcentom na primerke sa lokaliteta u Srbiji. Jedan od najpoznatijih lokaliteta je „Kozije brdo“ koji se nalazi u granicama NP „Fruška gora“.

Izložbom se publici prikazuje geodiverzitet  sa umetničke tačke gledišta. Ovaj način povećava zainteresovanost pojedinaca, kao i šire zajednice, za upoznavanje sa mineralima, stenama i fosilima, što doprinosi većem interesu za pojave u prirodi, njihovom očuvanju i negovanju. Jedan od ciljeva ove izložbe je povećanje svesti o potrebi ekološkog pristupa pojedinaca i društva u očuvanju prirodnog okruženja i geološkog nasleđa. Projekat „Stene – skrivene boje i oblici“ finansiran  putem konkursa Zajednicizajedno2016 kompanije NIS.

Umetnička dela u oniksu– Porodična radionica „Blagojević“ (od 18. do 20. maja)

Oniks pripada grupi karbonatnih sedimentnih stena. Kompaktne su građe sa izraženom venastom strukturom. Naziv oniks ima nekoliko tumačenja. Asirska reč oniks znači prsten, a na grčkom nokat ili kandža, smatra se da je to zbog njegove neprozirnosti. Oniks je kamen poznat vekovima. Na Bliskom Istoku poistovećivao se sa čarobnjacima i gatarama, a pripisivale su mu se moći upijanja tuge i žalosti, kao i iscelitelja. U antičkim vremenima na oniksu se rezbario lik Marsa ili Herkulesa i služio je kao ikona hrabrosti. U renesansi i kasnije ovakva obrada oniksa koristila se u ogrlicama i broševima.

Porodična radionica „“Blagojević“  izrađuje godišnje oko 500 svojevrsnih umetničkih dela  od poliranog oniksa.  Od uložaka za kandila, koji su nekada pravljeni od stakla, preko svećnjaka, abažura za lampe, pepeljara, čaša, flaša i drugih upotrebnih predmeta. Po izradi uložaka za kandila jedinstveni su u celoj bivšoj Jugoslaviji. Do sada su ih po preporuci radili za manastire na Kosovu i Metohiji, za Dečane, Pećku patrijaršiju i Duboki Potok.  Za svoje radove  dobili su i priznanje od Fakultet primenjene umetnosti a izlažu ih na sajmovima u zemlji i inostranstvu.

 

Prateći programi

  1. maj, 12 sati: Radionice Vodni agent – putevi vode
  2. maj, 10 i 16 sati: Radionice Vodni agent – putevi vode
  3. maj, 12 i 17 sati: Radionice Vodni agent – putevi vode
  4. maj, 10 i 16 sati:Radionice Vodni agent – putevi vode

Autori radionice su Društvo vodna agencija iz Rogaške Slatine u Sloveniji.

Tokom trajanja radionice deca će biti upoznata sa putevima vode:

u prirodi  – kruženje vode u prirodi, u urbanim zajednicama od vodovoda do kanalizacije, u proizvodnji hrane i ostalih ljudskih potreba  – od njive do stola, u čovekovom telu – zašto pijemo vodu?

Metodologija rada je zasnovana na školskom nastavnom planu i pored razgovora sa decom obuhvata i praktičan rad na izradi plakata,prečistača za vodu, reciklaži papira, pravljenju eko paste za zube i dr.

 

  1. MAJ, EVROPSKA NOĆ MUZEJA:

17 – 22. sata: Maketarstvo – hobi ili nešto više? radionica članova Maketarskog Kluba Novi Sad i Beogradskog Maketarskok Kluba – IPMS Srbija

Maketarski klub Novi Sad je osnovan 6. aprila 2011 godine, a bave se izradom maketa brodova, aviona, tenkova, istoriske scene -diorame i sve to u minijaturi.Maketrstvo je odličan hobi za opuštanje, razonodu i edukaciju, odnosno učenje kroz izradu maketa. Starosna granica nije prepreka za ovaj hobi. Članovi kluba su predstavnici svih uzrasta, od najmlađih pa do penzionera. Učestvovali su na mnogim međunarodnim i domaćim izložbama i takmičenjima i postigli zapažene rezultate. Matekarstvo čine i putovanja, upoznavanje novih i zanimljivih ljudi.

Tokom trajanja radionice biće prikazanokako sve to izgleda -kako se prave makete i kako se farbaju. Kako od gomile plastike i drveta ili bilo kojeg drugog materijala, nastaje avion , brod, tenk, automobil, a sve to uz mirnu ruku i oštro oko. Farbanje četkicom i airbrush-vazdušnim pištoljem, specijalne boje i još puno toga.

 

Arvih Vojvodine, Dunavska 35

Izložba

300 godina oslobođenja Pančeva od Turaka (od 11. do 20. maja)

Izložbajeposvećenadogađajuodpretriveka, kadajevojskaprincaEvgenijaSavojskogosvajanjemPančevaokončalaoperacijenaoslobođenjuBanataodTuraka. Naizložbisuprviputprezentovaninovootkrivenidokumenti i planovipribavljeniizarhiva u Ankari, Budimpešti i Beču, kao i rezultatitraganjazanekadašnjimpančevačkimtvrđavama.

Grof Klaudije Florimund Mersi je 8. novembra 1716. godine oslobodio Pančevo od Turaka. Tog dana je od starešine turske posade primio ključeve grada. Od tog datuma Pančevo je bilo oslobođeno od turske vlasti.

Kadaje, Požarevačkim mirom, 21. jula 1718. godine, završen austrijsko-turski rat, i  ceo Banat oslobođen od turske vlasti, pod kojom je bio vek i po, počinje razdoblje ukomejePančevopostalodeoHa6z6urškemonarhije,a vremenomijedanodnjenihznačajnijihgradova.

Izložbu je priredio Istorijski arhiv u Pančevu.

 

Gradski zavod za zaštitu spomenika kulture Novi Sad

Izložba

  1. maj, 13 sati: izložba Trg slobode – srce Novog Sada, Trg Slobode

Prikaz istorijskog i urbanističkog  razvoj Trga Slobode u Novom Sadu kao i valorizacije  objekata na trgu.

 

Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6

Izložba

  1. maj, 18 sati: Izložba Kikinda XX/XXI, Narodni muzej Kikinda

Gostujuća izložba Narodnog muzeja Kikinda u okviru koje će biti predstavljena savremena likovna umetnost Kikinde, odnosno akademski slikari iz perioda posle II svetskog rata do danas. Izložba obuhvata u najvećoj meri radove ulja na platnu različitih dimenzija. Kroz izložbu će se predstaviti preko deset slikara. Cilj izložbe je isticanje značaja čuvanja i korišćenja lokalnog nasleđa.

 

Društvo novinara Vojvodine, Klub DNV, Vojvođanskih brigada 17/III

Izložba

  1. maj, 18 sati:

Plakatiranje genocida

Na izložbi pod nazivom PLAKATIRANJE GENOCIDAbiće prikazano 50 karakterističnih plakata i letaka koje su štampale vlasti NDH i oružane sile Trećeg rajha za područje Srema u vreme Drugog svetskog rata.

Autor je u 11 muzejskih, arhivskih i drugih institucija iz Novog Sada, Beograda i Srema prikupio plakate koji do sada nisu izlagani.

Oni, pošto do sada nisu bili publikovani, očiglednošću svedoče o genocidnom karakteru NDH i dodatno dokumentuju zločine koja je NDH učinila nad Srbima, Jevrejima i Romima.

 

Pratećiprogrami

  1. maj, 19 sati: Predstavljanje knjige Plakatiranje genocida dr Drage Njegovana

 

GalerijaMaticesrpske

Srpska umetnost u deset slika – iz kolekcije Galerije Matice srpske (gostovanje u Galerija slika „Sava Šumanović“ u Šidu, 11. maj, 18 sati)

Galerija ove godine obeležava 170 godina od svog osnivanja i tim povodom organizuje različite programe kao što su izložbe, predavanja, radionice u partnerskim ustanovama sa željom da se i van prostora Galerije široj javnosti predstavi njen rad i umetnička kolekcija, i na taj način najavi otvaranje Galerije nakon završetka radova na rekonstrukciji fasade i nove stalne postavke. Takođe, na ovaj način Galerija učestvuje u realizaciji glavne teme manifestacije Muzej u gostima.

Izložbom digitalnih printova na platnu Srpska umetnost u deset slika. Iz kolekcije Galerije Matice srpske kroz priču o deset „najreprezentativnijih“ umetničkih dela nastalih u periodu od XVIII do XX veka predstavlja se srpska nacionalna umetnost, njen razvoj, procesi modernizacije i uključivanje u savremene evropske umetničke tokove. Zastupljena su dela najznačajnjih predstavnika srpske umetnosti novijeg doba: od Hristofora Žefarovića, Dimitrija Bačevića i Stefana Teneckog, preko Katarine Ivanović, Pavla Simića, Paje Jovanovića i Stevana Aleksića, do Save Šumanovića i Ivana Tabakovića, kao i različite teme, umetnički stilovi i žanrovi: religiozna kompozicija, portret i autoportret, istorijsko slikarstvo, žanr scene i dr.

Dodatne informacije o programima na teritoriji Srbije možete pogledati na http://www.muzejisrbije.rs/

Izvor:

SPOMEN-ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *