IZLOŽBA „IZ ŽENSKOG UGLA“

Izložba će biti otvorena 21. maja u Galeriji Kulturnog centra „Karlovačka umetnička radionica“  Trg Branka Radičevića 7/2, a trajaće do 17. juna 2022. godine.

Izložba „Iz ženskog ugla“ biće prikazana u maju i junu iduće godine u okviru manifestacije „Novi Sad evropska prestonica kulture 2022“ u galeriji „Karlovačka  umetnička radionica“ u Sremskim Karlovcima. Nosioci projekta, koji se realizuje prema zamisli istoričarke umetnosti Jasne Jovanov,  su Udruženje „Češka beseda“ iz Novog Sada i Kulturni centar „Karlovačka umetnička radionica“ iz Sremskih Karlovaca. Takođe, u realizaciji projekta će učestvovati i Mirko Dimić, Aleksandra Rešnjak Pešić, Lidija Bubnjević, kao i mnogobrojni učesnici pratećih programa. Uz ova dva čeona udruženja na projektu će kao partneri učestvovati i Memorijal „Nadežda Petrović“ iz Čačka, Muzej vojvođanskih Slovaka iz Bačkog Petrovca, Češko nacionalno veće, Galerija Matice srpske i Muzej pozorišne umetnosti iz Beograda.

Izložba „Iz ženskog ugla“ biće realizovana u okviru programskog luka „Heroine“, a osnovna zamisao je da predstavi dvanaest značajnih žena koje su svojim delovanjem učinile iskorak iz društvenih stereotima i ostavile značajan trag u srpskoj kulturi. Zamisao je da celokupan prostor funkcioniše kao jedinstvena scenografska priča o ličnostima koju će pratiti i  katalog na srpskom i engleskom jeziku. Postavka će biti realizovana kroz multimedijalni sadržaj, koji će oduhvatiti reprodukcije originalnih umetničkih dela, fotografija, primenjene umetnosti, dokumenata i digitalnih prikaza.

Scenografski, multimedijski i dijaloški karakter izložbene postavke omogućiće interaktivnost u radu sa različitim ciljnim i starosnim grupama. Kroz niz predavanja, projekcija i kratkih filmova izložba će otvoriti i mogućnost nadogradnje uvođenjem novih ličnosti i problemskih celina čime će celokupna postavka iskoračiti iz okvira statičnosti i postati živ i aktivan proces. Fokus izložbe usmeren je na grupu znamenitih srpskih žena: sestre Ninković (Milicu i Anku), Danicu Jovanović, Nadeždu Petrović, Dragu Spasić, Milku Marković, Sultanu Cijuk, Ilu Kofler, Maru Bogdanović Rosandić, Zusku Medvjeđovu, Anicu Savić Rebac, Ankicu Oprešnik i Zdenku Živković. Kroz likove i stvaralaštvo ovih žena težiće se ka predstavi delovanja, dostignuća i preokupacija ovih znamenitih i izuzetnih žena na kulturnom i intelektualnom podneblju naše zemlje od šeste decenije 19. do početka 21. veka, sa ciljem na se ukaže na trag koji je njihovo delovanje ostavio u društvu i kulturni. Značaj projekta počiva u ličnostima samih protagonistkinja i na njihovom individualnom doprinosu u odstupanjima od očekivanog ženskog ponašanja, prihvatanju „muških zanimanja“, činjenici da su lični život podredile profesiji, čime su dale nemerljivi doprinos promeni društvenog statusa žene u konzervativnom muškom društvu. Osećaj njihove revolucionarnosti kojeg one možda tada nisu bile svesne prenosi se u celostu u naše vreme i društvo gde u sadašnjim okolnostima pronalazi svoje zapaženo mesto, poprimajući oblike upečatljivog, prekretničkog istorijskog momenta za položaj žena u društvu na koje sa sigurnošću možemo da se ugledamo i danas.

Vremenski tok postavke izložbe započinje aktivizmom u društvenom radu i umetnosti Nadežde Petrović, potom prelazi na „rodno osvešćene“ principe Danice Jovanović, društveni kontekst rada Zuske Medvjeđove, potom vodi do pozorišnih angažmana rediteljke i glumice Milke Marković, scenskih dostignuća glumačke prvakinje Drage Spasić, operske primadone Sultane Cijuk, revolucionarne borbe sestara Ninković i dela prve školovane fotografkinje Mare Bogdanović Rosandić, zajedno sa stvaralštvom manje poznate vajarke i fotografkinje Ile Kofler koja je započela umetničko školovanje u Beogradu a doživela svetsku slavu, a na taj niz se nadovezuje i delatnost novosadske grafičarke Ankice Oprešnik, kao i kopistkinje i reastauratorke Zdenke Živković.

Celokupna izložba biće prožeta različitim programima posvećenim pomenutim ličnostima kroz prizmu delovanja samog nosioca projekta Udruženja „Češka beseda“ iz Novog Sada.

IZVOR: Galerija Kulturnog centra „Karlovačka umetnička radionica“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *