USPEŠNO REALIZOVANA DRUGA MAĐUNARODNA FOTOGRAFSKO-EKOLOŠKA KOLONIJA „DUNAV“

Druga Međunarodna fotografsko-ekološka kolonija „Dunav“, uspešno je realizovana 27. avgusta 2021. godine.

Petnaest učesnika kolonije fotografisali su na više lokacija: plaže u Novom Sadu, Sremski Karlovci i Beočin. Kolonija je počela posetom Muzeju Vojvodine gde su prisutni prvo pogledali radove fotografske izložbe „Osvrt“, koju je priredila Ars akademija, a potom su pogledali stalnu postavku Muzeja Vojvodine, uz stručnu pratnju i predavanje gospodina Dragana Stojanovića, vodiča Muzeja Vojvodine.

U Sremskim Karlovcima fotografi su fotografisali plažu u blizini restorana Dunav i nizvodno. Jelena Benišek je, ispred Turističke agencije Sremski Karlovci, pokazala fotografima najaktuelnije plaže ovog grada. Turistička organizacija je fotografima omogućila i ručak u restoranu „Četiri Lava“ u Sremskim Karlovcima.

 Sledeće destinacije bile su: Beogradski kej, Štrand, Kereća plaža,  plaža u Beočinu, kod Karaša, gde su fotografi tragali za zanimljivim motivima.

U Kulturnom centru Beočin otvorena je izložba fotografija sa predhodne kolonije „Dunav“, fotografija koje su nastale na Međunarodnoj fotografsko-ekološkoj koloniji. Ova postavka će se zameniti radovima sa ovogodišnje kolonije. Ivana Letoš Brankov, direktorica KC Beočin, je na otvaranju pozdravila prisutne, a učesnicima kolonije obratili su se i Željko Savić, master kulturolog, organizator, Tomislav Zovko, profesor Visoke škole Logos centar Mostar, voditelj studijskog programa Dizajn i Adrijana Čapko, vd zamenik načelnika Gradske uprave za zaštitu životne sredine Grada Novog Sada, koja je otvorila izložbu.

Željko Savić se zahvalio svima koji učestvuju na koloniji, ali i onima koji su podržali održavanje kolonije. U svom obraćanju istakao je da se u neposrednoj blizini  Beograda, uz  Dunav, nalaze lokaliteti Lepenski Vir i Vinča, odakle je potekla prva pismenost sveta i prvo pismo, koje neki naučnici nazivaju „Vinčansko pismo“, „Srbica“, strani naučnici ovo pismo zovu „Podunavsko pismo“. „Taj period je dragocen po mnogim zanimljivostima, ekologiji i miru koji je trajao oko deset hiljada godina. Taj ekološki život Vinačanaca i mirnodobska kultura, treba da nam bude uzor. Poruka ove kolonije je da svi zajedno čuvamo živornu sredinu, kulturu i  mir“, rekao je Savić za TV Ars Mediju.

Željko Savić

Mr Tomislav Zovko, profesor Visoke škole Logos centar Mostar, voditelj studijskog programa Dizajn pozdravio je prisutne i naglasio veliki značaj ove kolonije za fotografe i dizajnere, posebno za studente iz Mostara, koji su i ove godine uzeli aktivno učešće na fotografisanju i dizajnu kataloga i ostalog materijala za Drugu Međunarodnu fotografsko-ekološku koloniju „Dunav“.

Tomislav Zovko

Adrijana Čapko je pozdravila prisutne, kratko se obratila publici i  otvorila izložbu.

Adrijana Čapko

Učesnici kolonije bili su: Marija Perić, Beogradska politehnika, odsek za Industrijski dizajn, Jasmina Pavlović, Beogradska politehnika, odsek za Grafički dizajn, Amina Vila, LOGOS CENTAR Mostar, Grafički dizajn,  Ena Čilić, LOGOS CENTAR Mostar, Grafički dizajn, Marija Karlušić, LOGOS CENTAR Mostar, Grafički dizajn, Sunčica Savić, Ars akademija, Novi Sad; Strahinja Savić, Ars akademija, Novi Sad; Srećko Savić, Ars akademija, Novi Sad; Jovana Janjić, Akademija umetnosti, Novi Sad; , Srednja umetnička škola za dizajn „Bogdan Šuput“ u Novom Sadu; Danijela Babin, dizajn, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu; Vesna Raonić, Ars akademija, Novi Sad, Željko Savić, Društvo novih medija, Nemanja Vuković, Društvo novih medija, Dejan Balek, Društvo novih medija, učesnici: Mirko Dimić i Stefan Dimić, iz Udruženja novinara Vojvodine i novih medija, Novi Sad su opravdano bili odsutni, ali će dostaviti fotografije naknadno, kako saznajemo od organizatora.

Ostaje da se vidi kako će izgledati naredna postavka radova nastalih na Drugoj Međunarodnoj fotografsko-ekološkoj koloniji „Dunav“, i da li su Fotografi dobro obavili zadatak da prikažu lepotu koju pruža priroda uz Dunav i odnos čoveka prema prirodi (oko Dunava).

Cilj ove manifestacije je podizanje nivoa svesti građana o čuvanju životne sredine.

Organizatori su: Društvo novih medija (Beočin) i ARS AKADEMIJA (Novi Sad).

Prijatelji manifestacije: Fakultet zaštite životne sredine, Fakultet za umetnost i dizajn – FUD, Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu, Visoka škola Logos centar Mostar, Gradska uprava za zaštitu životne sredine Novi Sad, Vrhunska dostignuća(NVO).

Izvor: TV Ars Medija

Tekst: Ž.S.

Fotografije: Ars akademija

One thought on “USPEŠNO REALIZOVANA DRUGA MAĐUNARODNA FOTOGRAFSKO-EKOLOŠKA KOLONIJA „DUNAV“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *