ODLUKA ŽIRIJA ZA DODELU NAGRADE „STEVAN PEŠIĆ“

Na Trećoj sednici Žirija za dodelu nagrade „Stevan Pešić“ (Zoran Đerić, predsednik; Zdenka Valent Belić i Vladimir Gvozden, članovi), koja je održana u Novom Sadu, u ponedeljak 14. decembra 2020. godine, jednoglasno je odlučeno da se nagrada „Stevan Pešić“ za 2020. godinu, dodeli Ivanu Negrišorcu, pesniku iz Novog Sada, za pesničku knjigu Ogledala Oka Nedremanau izdanju „Lagune“ iz Beograda i „Fondacije Grupa sever“ iz Novog Sada, 2019. godine

Ivan Negrišorac je rođen 1956. godine u Trsteniku. Živi u Novom Sadu i na Filozofskom fakultetu predaje teoriju književnosti i kreativno pisanje. 

Piše poeziju, prozu, dramske i kritičke tekstove, bavi se proučavanjem srpske književnosti i kulture. Objavio je preko 250 kritičkih, teorijskih i književnoistorijskih tekstova u periodici i naučnim zbornicima. Radovima iz oblasti pruočavanja književnosti učestvovao je na preko 50 naučnih skupova u zemlji i inostranstvu.

Objavio je knjige pesama: Trula jabuka (1981, Nagrada „Goran” za mlade pesnike); Rakljar. Želudac (1983); Zemljopis (1986); Toplo, hladno (1990); Abrakadabra (1990, Nagrada Društva književnika Vojvodine za knjigu godine); Hop (1993); Veznici (1995, Nagrada „Đura Jakšić”); Prilozi (2002); Potajnik (2007, Zmajeva nagrada Matice srpske); Svetilnik (2010, Nagrade „Rade Drainac”, „Branko Ćopić” i Žička hrisovulja i Gračanička povelja), Kamena čtenija (2013, 2014, Nagrade “Meša Selimović”, Pečat vremena, Pečat varoši sremskokarlovačke, Velika bazjaška povelja i Povelja Morave), Čtenija (izabrane pesme, 2015),Matični mleč (2016), Izložba oblaka (izabrane i nove pesme, 2017, Nagrade “Despotica Angelina Branković” i “Zlatni krst kneza Lazara”), Ogledala Oka Nedremana (2019). Publikovao je roman Anđeli umiru (1998), kao i drame: Fredi umire (1987); Kuc-kuc (1989); Istraga je u toku, zar ne? (2000); Vidiš li svice na nebu? (2006, Nagrada „Unirex” za dramu).

Objavio kritičke monografije: Legitimacija za beskućnike. Srpska neoavangardna poezija: poetički identitet i razlike (1996), Lirska aura Jovana Dučića (2009), Istraga predaka: Iskušenja kolektivnog i individualnog opstanka (2018, Nagrada “Slobodan Kostić” i specijalna nagrada Sajma knjiga u Višegradu) i Njegoševski pokret otpora (2020).

    Tekstovi su mu prevođeni na engleski, francuski, nemački, mađarski, rumunski, makedonski, slovenački, češki, grčki, albanski, kineski. Dobitnik je i drugih nagrada i priznanja.

    Četiri decenije pesničkog prisustva Ivana Negrišorca svedoče o njegovoj pesničkoj snazi i poetičkoj uverljivosti, ali i o njegovim pesničkim, odnosno poetičkim preobražajima koji nisu samo formalne prirode, nego i suštinske, suštastvene. Iz prostora neoavangarde i postmodernizma, ka spevovima po uzoru na one srednjovekovne, religiozne prirode, na jednoj i pojedinih neo/simbolističkih primera. 

      Nova pesnička knjiga Ivana Negrišorca, Ogledala Oka Nedremana, čija lirska uzvišenja nalazimo u ciklusima “Na daleke pute”, “Član hora”, “Tamna svetlost”, “Oblaci i pepeo”, a njenu emotivno-lirku kulminaciju u završnoj pesmi “Ko je to u nama?”može se čitati kao pesnički putopis. Sa formalnog aspekta, za ove stihove karakteristični su tradicionalni poetički postupci i lirski ton, česta opkoračenja, narativnost, slikovitost, rima i, povremena, oneobičena interpunkcija, kojom se postiže ekspresivnost i dramatičnost iskaza. 

     Kada je u pitanju religiozni aspekt ovih stihova, kao i u prethodnim knjigama, pesnik i njegova poezija dospeli su u stanje jedinstva sa mitopejski opevanim Svevišnjim i Univerzumom – sakralno se izjednačava sa estetskim. Pevanje na međi ovozemaljskog i onostranog nagoveštava mogućnost putovanja i putopisanja u oba pravca – i sagledavanje i lica i naličja egzistencije. 

    Lirski subjekat poseduje visoku dozu empatije prema svetu i njegovim pojavama. Kako se krećemo kroz stranice knjige ovo osećanje narasta do dimenzija stapanja „ja“ i „ne ja“. Razumevanje, saosećanje i prihvatanje drugog i drugačijeg znak je prosvećene percepcije, pesnikove potrebe za harmoničnim stapanjem sa Apsolutnim. 

  „S obzirom da je ovo putopisni roman, tekstove treba čitati sa radošću i sa tugom“, kaže autor na početku knjige sakriven u skromni „komentar jednog anonimnog doušnika“. To nas navodi da njegovo pevanje u ovoj knjizi doživimo kao putopisanje ovog i onog sveta. Putovanje je za pesnika duhovno iskustvo, mada putuje (prema nazivu prve pesme iz ove zbirke) „od nemila do nedraga“. Bilo da ide samo tu negde blizu – u Višegrad ili Temišvar, bilo da ode u svojim traganjima malo dalje – do Praga, ili još dalje – u Pariz, Toronto, Kolorado, San Francisko, Teheran, Isfahan ili stvarno daleko u Peking – svugde pronalazi za sebe i čovečanstvo relevantne sagovornike i u tim živim duhovnim susretima sa intelektualnim veličinama doživi spoznajno iskustvo. Ova putovanja objedinjuje potraga za odgovorima na lična pitanja, unutrašnja zapitanost lirskog subjekta i prethodno formiran odnos u mentalnom prtljagu.  Putovanje na onaj svet praćeno je verom u Božji naum i samoprekorom zbog povremenih sumnji. 

        U ovim pesmama kretanje se odigrava i kroz vreme – u širim civilizacijskim razdobljima ili samo u granicama lične prošlosti. Sećanje je kretanje koje je u stanju da prevali velike udaljenosti. Da bi se bezbedno putovalo ovom dimenzijom kod Negrišorca dolazi do srećnog ukrštanja razuma i emocije. Svevremenost intelektualnog nasleđa izuzetnih pojedinaca prožima blagonaklonost, poštovanje, čak i ljubav „bez koje ništa postojalo ne bi“ (“Iz koje tame dopire ova svetlost”). Ovako srećan spoj kao da stvara vremenske kapsule u kojima se lirski subjekat smešta u auru velikih mislioca i biva nagrađen predahom – kao najvećom nagradom savremenog življenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *