OTVARANJE IZLOŽBE „MLEČNI PUT- UMETNOST, VREME, PROSTOR“

Otvaranje: petak, 25. novembar u 19 časova

Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad

Trajanje: 25. novembar – 30. decembar 2022.

Kustoskinja: dr Sanja Kojić Mladenov

Mesta održavanja izložbe:

Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37

Likovni salon KCNS, Katolička porta 5

Kreativni distrikt – BIRO, Bulevar despota Stefana 5

Učesnici/ce:

KATARINA ALLFA, APSOLUTNO, ARHIVA MSUV − PROJEKTI U KINESKOJ ČETVRTI / KREATIVNOM DISTRIKTU, ATELJE DT20, DIMITRIJE BAŠIČEVIĆ MANGELOS, ILIA BELORUKOV, DANICA BIĆANIĆ, CENTAR ZA NOVE MEDIJE_KUDA.ORG, CHRISTO AND JEANNE-CLAUDE, VUK ĆOSIĆ, ATILLA CSERNIK, TIBOR BADA (BADA DADA), ALEKSANDAR DAVIĆ, diSTRUKTURA, DOPLGENGER, ČEDOMIR DRČA / SLOBODAN TIŠMA, UROŠ ĐURIĆ, IRWIN, VLADAN JOLER / KATE CRAWFORD, NOVI_SAD / ISAAC NIEMAND, LÁSZLÓ KEREKES, BOJANA S. KNEŽEVIĆ / KATARINA PETROVIĆ, KATALIN LADIK, SANJA LATINOVIĆ, MIRKO LAZOVIĆ, HERMANN NITSCH, NOVOSADSKA GRADSKA KOMUNA / BOŽIDAR MANDIĆ, PYOTR PAVLENSKY, DAN PERJOVSCHI, ZORAN POPOVIĆ, BOGDANKA POZNANOVIĆ, DARIJA S. RADAKOVIĆ, MILICA RAKIĆ, SAŠA STOJANOVIĆ, BÁLINT SZOMBATHY, JUDITA ŠALGO, PREDRAG ŠIĐANIN, RASTISLAV ŠKULEC, TOKI ART SPACE, VUJICA REŠIN TUCIĆ, ULAY, VERBUMPROGRAM (RATOMIR KULIĆ, VLADIMIR MATTIONI), BILL VIOLA, DRAGAN VOJVODIĆ, ŽELIMIR ŽILNIK, RADIONICA − AKADEMIJA UMETNOSTI NOVI SAD / NOVI LIKOVNI MEDIJI

Izložba MLEČNI PUT obuhvata radove preko 50 umetnika, umetnica i umetničkih grupa iz Novog Sada, Srbije i internacionalne umetničke scene, kroz istoriju, ali i uključivanje relevantnih savremenih umetničkih praksi. Otvorena forma izložbe podrazumeva integrisanje različitih medijskih, procesualnih i interdisciplinarnih istraživanja, performans i kolektivne akcije, intervencije u realnom i digitalnom prostoru, diskusije i razmene, uz utopijske i društveno-kritičke stavove.

Neki od pionira medijske umetnosti i aktivizma će prvi put biti prezentovani u Srbiji. Među njima je američki umetnik Bil Vajola, začetnik video-umetnosti, koji je svojom četrdesetogodišnjom umetničkom praksom kreiranja ambijentalnih instalacija uticao na globalni razvoj videa u umetnosti i pop kulturi. Zatim, dela Hermana Niča, koji je bio vodeća ličnost bečkog akcionizma, te dela radikalnog performera Pjotra Pavlenskog. Publika će imati prilike da se bliže upozna sa životom i umetničkim radom Ulaja, jednog od prvih stvaralaca polaroid fotografija, ali i performansa realizovanih kroz saradnju sa bivšom partnerkom, umetnicom Marinom Abramović.

Izložba prezentuje primere nestabilne i emancipatorske umetničke prakse, od avangarde do savremene, medijske i postmedijske umetnosti. Za svoje polazište referiše na rezultate projekta Trajni čas umetnosti, Centra za nove medije_kuda.org,  usmerenog na mapiranje društvene i umetničke istorije Novog Sada, a kroz predstavljanje mreže protagonista i referenci, umetničke, društvene i političke teorije i prakse koja je uticala na novosadsku neoavangardu šezdesetih i sedamdesetih godina XX veka. Centralni deo izložbe, iz tog razloga, zauzima mapa „Medijske ontologije”, kao ključni segment projekta Trajni čas umetnosti, koja prezentuje istraživačku metodologiju projekta i pokriva polje istorijskih avangardi sa početka dvadesetog veka, preko posleratne neoavangarde, pa sve do savremene umetničke medijske produkcije. Izložba se dalje razvija širim sagledavanje lokalnih i međunarodnih praksi, prezentovanjem drugih projekata svojevrsnog mapiranja umetničke scene, kao što je East Art Map slovenačke grupe IRWIN, društvenih i interdisciplinarnih pozicioniranja vidljivih u delu Društveni portreti Uroša Đurića, radijskom podkastu Femkanje Bojane Knežević i Katarine Petrović, psihogeografskim mapiranjima grupe diSTRUKTURA, te mrežnih mapiranja prisutnih u projektima Vladana Jolera i Kejt Kroford.

Potreba za međusobnim umrežavanjem i povezivanjem, primetna u zakonima prirode, egzistira i na umetničkim scenama kroz istoriju i u različitim, često udaljenim geografskim mestima. Avangardni procesi, kao pokretači umetničkog eksperimenta, inovativnosti i slobode umetničkog izraza, obeležili su umetničku i društvenu istoriju Novog Sada, te se postavlja pitanje očuvanja postignutih vrednosti u lokalnoj sredini, njene vidljivosti, kao i povezanosti sa sličnim, važnim regionalnim i internacionalnim istraživanjima, kao i njihove bliskosti sa savremenim medijskim i postmedijskim praksama.

Kako danas uspostaviti dijalog i povezati vrednosti kompleksih pojava istorijskih avangardi, neoavangardi i mogućih postavangardi? Koliko je otpor prema postojećim sistemima u umetnosti, društvu i tehnologiji važan za razvoj kritičke umetničke prakse i koliko je prisutan kao odraz nezadovoljstva nametnutim, podrazumevanim i ustaljenim dogmama, predrasudama i tabuima? Takođe, da li u uslovima aktuelne zatvorenosti i izolovanosti društva jačaju konzervativizam, nacionalizam i ksenofobija, suprotni avangardnom kosmopolitskom i nadnacionalnom duhu povezivanja?

Projekat MLEČNI PUT je zamišljen kao javni segment rada Centra za intermedijsku i digitalnu umetnost MSUV, okrenut mapiranju, afirmaciji i prezentaciji intermedijskih, interdisciplinarnih i hibridnih pristupa umetnosti, kao i nastavku uvođenja novih funkcija Muzeja u odnosu na različite procese u savremenoj kulturi. Stručni saradnici na projektu su Zoran Pantelić i Centar_kuda.org. Pored radova iz kolekcije MSUV, na izložbi biće predstavljena dela koja su u vlasništvu drugih institucija, organizacija, umetnika i njihovih porodica (Centar_kuda.org, Muzej u Smederevu, NITSCH FOUNDATION, Beč, LIMA, Amsterdam, BILL VIOLA Studio, Njujork…). U okviru izložbe će biti održano više pratećih programa, projekcije filmova, audio i video performansa, te vođenja kroz izložbu.

Izložba se organizuje u okviru programa Druga Evropa, Novi Sad – Evropska prestonica kulture 2022.  Pokrovitelj MSUV je Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama. Izložbu su podržali Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji i EU-Japan Fest iz Tokija. Zahvaljujemo Muzeju savremene umetnosti u Beogradu na tehničkoj podršci.

Više informacija o programu izložbe na sajtu MSUV: http://msuv.org/2022/11/15/mlecni-put/

Izvor: MSUV info

Administrator: DNM

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *