U periodu od 20. do 27. aprila 2017. godine, održaće se Vaskršnji sabor umetnika 2017. u domu za decu „Kolevka“ Subotica, u organizaciji fondacije „Duša paorska“ – umetničko bratstvo Novi Sad i pomenutog doma. Nikola Smiljanović, dramski i likovni umetnik, osnivač-art i upravitelj fondacije „Duša paorska “ umetničko bratstvo, u razgovoru sa novinarem redakcije TV Ars Medija, Željkom Savićem, dao nam je više informacija o saboru.
Ž.S. Koji je ovo po redu sabor umetnika, kakve teme obrađuju stvaraoci ?
N.S. Od 1997. godine organizujemo saborovanja umetnika, a poseban značaj imaju susreti umetnika Rumunije, Srbije, Rusije, i Mađarske koji se tradicionalno održavaju sa posebnom hrišćanskom temom kada se u istom danu slavi Hristov vaskrs.
Ž.S. Koliko učesnika učestvuje na ovogodišnjem saboru umetnika? Sa kojih područja dolaze? Koji su od učesnika najpriznati stvaraoci?
N.S. Tradicionalno se održavaju u toku godine prolećnji, Vaskršnji i letnji Velikogospojinski sabor umetnika. Ove godine učestvuje 25 učesnika iz različitih umetničkih sfera, od likovnih, muzičkih i plesnih umetnika, do dizajnera muzičkih instrumenata, pesnika i glumaca.
Arhivski snimak
Ž.S. Zašto ste odlučili da se saborovanje održava kada se proslavljaju u isto vreme pravoslavni i katolički praznik Vaskrs?
N.S. Simbolika hrišćanskog jedinstva u veri i duhovnosti osnovni je razlog postojanja Vaskršnjeg sabora. Na saborovanje dolaze ne samo akademski obrazovani umetnici, već i oni koji su ljubitelji i vešti u izražavanju duha kroz umetničke veštine. Posle niza godina opstanka uz donatore i organizovanje Vašara paorskog, Na čemu smo posebno zahvalni gopodinu Aleksandru Petroviću koji je video značaj kako turistički tako i umetničko kreativni za ovaj grad.
Ž.S. Da li ste dobili određene finasijske podrške i od koga?
N.S. Sredstva koja smo prikupili bila su dovoljna za naše tradicionalne manifestacije. Budžet grada i Vojvodine nismo koristili. Na našu žalost sadašnja uprava ne pokazuje razumevanje za realizaciju donatorskog finansiranja umetnosti.
Arhivski snimak
Ž.S. Kakva je budućnost ovog saborovanja?
N.S. Budućnost ovih manifestacija saborovanja jeste u ljudskoj potrebi da ostavi otiske svoje duše i potvrdi svoju duhovnost i bogatstvo naroda iz kog potiče.
Ž.S. Sa kakvim problemima se susrećete tokom rada?
N.S. Sramotno je da grad još uvek nije popravio i osvetlio spomenik žrtvama rata i bombardovanja „Žar ticu“, a u vreme kada je g Igor Mirović bio u upravi grada i ta skulptura je bila osvetljena i čuvana. Fondacija „Duša paorska“ je, pokrenula akciju : Deset skulptura metropola kulture. Jedna skulptura je sačinjena, čak je i predstavljala Novi Sad u Beogradu , sve u vreme kada je šef kabineta gradonačelnika bio A. Petrović. Skulptura sačinjena u Bođoš drvetu sada je u depou. Odgovor od nove uprave grada o daljem toku akcije nismo dobili. Autorka, vajarka akademskog obrazovanja kvaliteta, što potvrđuju nagrade, pita zašto njen rad nije u prostoru nekog od parkova Novog Sada.
Fotografija – Nikola Smiljanović
Intervju pripremio: Željko Savić
Video – arhiva fondacije „Duša paorska“
Izvor: TV Ars Medija