PROJEKAT “IZVAN CENTRA” U ZAVIČAJNOM MUZEJU U ČEREVIĆU – OPŠTINA BEOČIN 13 AVGUSTA 2022. GODINE

Projekat “Izvan centra”, festival savremene umetnosti Dunavski dijalozi 2022, počeo je sinoć, 13. avgusta, 2022. godine, u 19:30 časova u Zavičajnom muzeju Čerevića, otvaranjem  izložbe umetnika Dejana Kaluđerovića, Tomasa Gajgera i Belinde Kazem-Kaminski.

Na otvaranju prisutnima su se obratili: Vesna Latinović, direktorka festivala savremene umetnosti Dunavski dijalozi Sava Stepanov, istoričar, umetnički direktor festivala.

Na otvranju prilikom obraćanja prisutnima Sava Stepanov je istakao „Umetnici recikliraju savremenost da bi predvideli ono što se može desiti, zapravo se bave našim egzistencijama…“

Vesna Latinović izvela performans posvećen ekseru u zidu.

Ljubitelji savremene umetnosti mogli su da vide umetničke autorske projekcije prikazane na modernim video platformama.

Posle  ovaranja izložbe u Čereviću u vinariji VERKAT, Jovana Grčića Milenka 13, održan je koncert poznate pijanistkinje Rita Kinka.

Kako saznajemo od organizatora u narednih nedelju dana će biti organizovane specijalna vođenja kroz izložbu.

Detalje o ovom događaju približio nam je novinar Željko Savić, kroz razgovor sa Vesnom Latinović i Savom Stepanov.

Željko Savić: Gospodine Stepanov približite publici portala TV Ars medija šta je publika mogla da vidi večeras u Čereviću?

Sava Stepanov: Ta izložba se bavi najnovijim medijima. Koncepcijski je ujednačena zato što se bavi recikliranjem savremenosti. Preuzimaju neke stvari iz stvarnosti i iz toga biraju nešto što će u njihovoj umetnosti dobiti novo i drugačije značenje. Na primer, Dejan Kaluđerović je razgovarao sa četrdeset i nekoliko dečaka i devojčica i onda je od tih njihovih odgovora koje je dobijao načinio libreto za jednu operu. I to je prikazao večeras u skraćenoj verziji. Drugi umetnik, Tomas Gajger napravio je male postumente od cigala i ta mesta je proglasio specijalnim mestima. Mesto za dame sa štiklama, mesto za vladara, mesto za neobuzdano ponašanje. Sve je to jedna vrlo duhovita situacija koja zapravo asocira na to da postoji neka vrsta spomeničke kulture. Ono što je izrazito spomeničko je to da pripada nekoj mitologiji ali ovo pripada savremenom svetu. Umetnica Belinda Kazem-.Kaminski je prikazala radove u kojima se isto tako bavi stvarnošću. Ona kreće od nekih stvari koje pripadaju prošlosti. Odlazi u arhiv i iz arhiva vadi neke podatke od kojih pravi novu priču koja se potpuno odnosi na ovaj trenutak sada. Dakle, jedna vrsta preturanja po prošlosti kako bi se prepoznao sadašnji trenutak i da bi iz te pozicije mogli i mi da vidimo u kom i kakvom ambijentu živimo. Vesna Latinović je izvela performans posvećen ekseru, a ekser je zapravo u našoj, galerijskoj, oblasti vrlo važna stvar jer kačimo slike. Da nemamo tog oslonca ne znamo kako bi sve to uradili, tako da je to pomoćno sredstvo za izlaganje umetnosti. Sve to ima neki drugačiji smisao kada se pogleda u galeriju.

Željko Savić: Poštovana Vesna, kako ste došli na ideju da vašu manifestaciju prikažete u Čereviću u Zavičajnoim Muzeju? Šta možete da nam kažete o izloženi umetničkim radovima?

Vesna Latinović: Dunavski dijalozi ove godine obeležavaju deseto izdanje. Mi smo 2016. godine konkurisali sa projektom koji se zvao „Izvan centra”. Mislimo da on zaista najbolje pokazuje dunavski identitet. Cilj našeg festivala je da predstavljamo umetnost Podunavskog regiona ali i da razmenjujemo, da se sećamo, da ukazujemo na tu vezu između kulturnog nasleđa i savremene umetnosti. Izabrali smo pet lokaliteta lokalnog kulturnog nasleđa. Muzej u Čereviću, Dvorac Karačonji u Sremskoj Kamenici, Mihizova kuća u Irigu, Karlovačka gimnazija i lagumi Petrovaradinske tvrđave. Za svaki od tih prostora pripremili smo programe tako što smo pozvali jednog našeg uspešnog umetnika da izabere dve kolege koji su takođe nekih različitih nacionalnosti. Ovde konkretno radi se o Dejanu Kaluđeroviću koji je pozvao Belindu Kazem i Tomasa Gajgera. U ovom ambijentu su promišljali na temu budućnosti,  ustvari naše civilizacije savremenog sveta.

Željko Savić: Koliko će biti ova postavka i ove projekcije? Da li će građani Čerevića i svi zainteresovani moći da pogledaju ovu izložbu i ove projekcije u narednom periodu?

Vesna Latinović: Izložba će trajati nedelju dana, ali mi organizujemo i specijalna vođenja. Ambijent je takav da na neki način ukazujemo na to da o našem kulturnom nasleđu treba više brinuti.

Željko Savić: Da li možete da nam približite pojam kulturno nasleđe? Šta bi to obuhvatalo?

Vesna Latinović: Konkreteno, ovde se radi o muzeju koji je formiran 1980. godine sa namerom da prikaže i neguje lokalnu tradiciju mesta i da ukaže na najznačajnije ličnosti. U početku su to bili Milenko Šerban, Milenko Grčić i Jovan Soldatović. Ovo je jedna građanska kuća, to je već neko arhitektonsko nasleđe ali ova imena koja sam rekla to je ono što je nematerijalno kulturno nasleđe i što svakako treba negovati, podsećati mlađe generacije i učiti ih šta je bilo ovde. Ovo je mala lokalna sredina ali ima svoju kulturnu istoriju.

Projekat Izvan centra, festivala savremene umetnosti Dunavski dijalozi 2022, počinje 13. Avgusta, a obuhvata 4 izložbe, 3 umetnička događaja i raznovrstan edukativni program. Na izložbi će biti predstavljena dela značajnijih aktera savremenih umetničkih zbivanja iz država podunavskog regiona – Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske i Srbije.

Izložbe, performansi i umetničke akcije održaće se „izvan centra“, kako i sam naziv izložbe kaže, odnosno u mestima označenim kao područje 021 – Irigu, Sremskim Karlovcima, Sremskoj Kamenici i Čereviću, što će lokalnim zajednicama doneti snažnu potvrdu njihove pripadnost svetu.

Projekat Izvan centra podržan je od strane EU info centra Delegacije EU u Srbiji.

 

Izvor: TV Ars Medija

Tekst i fotografije: Željko Savić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *