PRATEĆI PROGRAMI IZLOŽBI U GALERIJI SANU I GALERIJI MATICE SRPSKE

Prateći program izložbe UROŠ PREDIĆ. DOSTOJANSTVO SVAKIDAŠNJICE

Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti, Knez Mihailova 35, Beograd

sreda, 17. april u 18.00 sati

Predavanje Predićeva dela kroz stihove

Milica Milošević, filolog

Neretko su slikari bili inspirisani stihovima i ispisanim redovima za svoja remek-dela. Dok su se pesnici vešto koristili rečima, slikari su iste pratili četkicom na platnu i obrnuto. Poznato je da je Uroš Predić bio veliki ljubitelj književnosti. Prevodio je srpsku književnost na strane jezike, kao i strane pisce na srpski jezik, ilustrovao je dečiji časopis Neven, a Danteovu Božanstvenu komediju je znao napamet. Bio je veliki prijatelj sa pesnicima Jovanom Jovanovićem Zmajem i Lazom Kostićem, a imao je priliku da prati odrastanje i sazrevanje književnice Anice Savić Rebac. Inspiracija za jednu od njegovih najpoznatijih slika Siroče na majčinom grobu bila je upravo pesma Smrznuto siroče mađarskog pesnika Jožefa Etveša, a slika će inspirisati mladog pisca Svetozara Ćorovića koji će joj posvetiti jednu od svojih prvih pesama. Kroz predavanje publika će imati priliku da se upozna sa delima Uroša Predića iz drugačije perspektive – kroz stihove koji su uticali na njegovo stvaralaštvo ili koje možemo da povežemo sa njegovim delom. Čitaće se stihovi Branka Radičevića, Alekse Šantića, Anice Savić Rebac, Laze Kostića, Jovana Jovanovića Zmaja, Jožefa Etveša i drugih posmatrajući remek-dela nacionalne umetnosti i na taj način povezaćemo likovnu umetnost sa pisanom reči.

Uroš Predić, Nadurena devojčica, 1879.

Prateći program izložbe INSPIRISANI FRANCUSKOM

Galerija Matice srpske

petak, 19. april u 19.00 sati

Kustosko vođenje kroz izložbu

Goran Vujkov, muzejski edukator

Upravo zbog činjenice da je Pariz u 20. veku postao svetski umetnički centar i srpska likovna umetnost je vezana za Parisku likovnu školu. Zahvaljujući tome, mnogi srpski slikari su imali priliku da se obrazuju i borave u glavnom gradu Francuske i neosporno je da je uticao na njih i njihova umetnička stvaralaštva. O inspiracijama, uticajima, uzorima i prijateljstvu sa Francuskom govore upravo dela na ovoj izložbi.

Šta je Pariz značio srpskim umetnicima, na koji način je uticao na njih i kako su nastajala mnoga dela srpske umetnosti na početku 20. veka? Ovo su samo neka od pitanja na koja će se muzejski edukator Goran Vujkov osvrnuti.

Izvor: Galerija Matice srpske

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *