Prateći program izložbe UROŠ PREDIĆ. DOSTOJANSTVO SVAKIDAŠNJICE
Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti, Knez Mihailova 35, Beograd
sreda, 22. maj u 18.00 sati
Predavanje Iskupljenje „Kamenovanje Svetog Stefana“
Prof. dr Igor Borozan, istoričar umetnosti
Jedna Predićeva nedovršena religiozna slika umnogome je pospešila definisanje njegovog sopstva. Slika KamenovanjeSvetogStefana čini se njegovom identitetskom predstavom. Skicoznost slikečini se posebno čudnom za Predića, predstavnika akademskog slikarstva, koji je svaku nedovršenost smatrao nedopustivom. Nedovršena predstava, vibrantnog i ekspresivnog kolorita i suspregnute dinamične energije prikazanih likova, deluje kao odstupanje u njegovom presavršenom likovnom opusu. Nesumnjivo je da je delo ostalo namerno nedovršeno. Da li uzrok tome možemo pronaći u slikarevim rečima da će umreti u momentu kada više ne bude mogao da slika i time u ovom nedovršenom delu produžiti životnu nit? Bilo kako bilo, u ovoj predstavi se može pronaći figura praroditeljskog greha jedne od ključnih figura celokupnog antimodernizma devetnaestog i dvadesetog veka, a slika predstavlja parafrazu ovostranog pakla u kome nadu pruža iskupiteljska figura prvog hrišćanskog mučenika u beloj odeždi.
Izložba Uroš Predić. Dostojanstvo svakidašnjice može se pogledati još samo ove nedelje, do 26. maja. Sve smo bliži 100 000. posetiocu, što je rekordan broj poseta i zato nagrađujemo našu vernu publiku! Ovog, 100 000. posetioca, očekuje vredan poklon u vidu putovanja u Beč za dve osobe! Pružamo vam mogućnost da krenete Predićevim bečkim stopama i posetite mesta na kojima je provodio najviše vremena i koja su obeležila njegov boravak i rad u Beču. Posetite Galeriju Belvedere i Umetničko-istorijski muzej, gde ćete otkriti dela koja su inspirisala ovog umetnika. Nastavite do Akademije likovnih umetnosti na Šilerovom trgu koju je kao stipendista Matice srpske pohađao zajedno sa Pajom Jovanovićem i na kojoj je radio kao asistent profesora Gripenkerla. Prošetajte se do Zgrade austrijskog parlamenta u kojoj je Predić ostvario svoj prvo veliki slikarski rad – friz u dvorani Gornjeg doma. Nakon toga, obiđite zgrade u kojima je Predić živeo – Salesianergasse 3 u blizini Belvederea, Hetzgasse 10 i Laimgrubengasse 17. Od Beograda i naše izložbe do Beča Predićevim stopama!
Prateći program izložbe INSPIRISANI FRANCUSKOM
Galerija Matice srpske
petak, 24. maj u 19.00 sati
Predavanje Harmonika i francuska muzika
Lazar Novkov, instrumentalista i kompozitor, i doc. dr Vanja Manić-Matić, profesor francuskog jezika – FFUNS i Francuski institut u Novom Sadu
Harmonika je muzički instrument popularan širom sveta i smatra se da je osnovni, prvi oblik harmonike konstruisan početkom 19. veka. Na predavanju Harmonika i francuska muzika govoriće se o razvoju harmonike kao instrumenta, o istoriji i njenom dolasku u Francusku. Predavači Lazar Novkov i doc. dr Vanja Manić-Matić osvrnuće se na svoj lični doživljaj ovog instrumenta kroz francusku muziku. Takođe, biće reči o značaju ovog popularnog muzičkog instrumenta koji se uklapa u veliki broj različitih muzičkih žanrova.
Lazar Novkov i doc. dr Vanja Manić-Matić članovi su benda KLO klo, koji doprinosi frankofoniji izvodeći najpoznatije frankofone pesme, ali i šire, deleći svoje veliko muzičko iskustvo u izvođenju.
Izvor: Galerija Matice srpske
Foto: Predrag Uzelac
Administrator: DNM