U petak, 11. marta 2023. u Galeriji Kulturnog centra Opštine Beočin dodeljene su nagrade Društva novih medija (Beočin) i Ars akademije zaslužnim stvaracima. Tom prilikom je otvorena samostalna izložba slika „Silikonologija” akademskog slikara mr Tomislava Zovka koja se može pogledati do petka 17. marta.
Ivana Letoš
Prisutne je pozdravila direktorka KC Ivana Letoš koja je nagrađenima, medijima i posetiocima poželela dobrodošlicu. U ime organizatora, kratko uvodno slovo dao je master kulturolog Željko Savić.
U ime Ars akademije, žiri u sastavu: dr Neđo Danilović, dr Dušanka Komnenić, dr Marija Bjelica, ms Željko Savić, jednoglasno su doneli odluku 07. marta 2023. da se nagrade sledeći kandidati:
Nagradu za životno delo Ars akademije koja se dodeljuje zaslužnim umetnicima, naučnicima i novinarima iz raznih umetničkih i naučnih disciplina dobio je dr Nebojši Kuzmanoviću iz oblasti kulture i očuvanja istorijskog nasleđa. Od juna 2018, godine Nebojša Kuzmanović direktor je Arhiva Vojvodine u Novom Sadu, a prethodno angažovanje mu je bilo mesto zamenika sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Skupštine AP Vojvodine. Dobitnik je brojnih nagrade i priznanja za svoj dosadađšnji rad.
dr Nebojša Kuzmanović
Godišnja nagrada za umetnost i nauku Ars akademijekoja se dodeljuje zaslužnim umetnicima i naučnicima iz raznih umetničkih i naučnih disciplina dobile su ms Jelena Glogovac Savić, mr Tomislav Zovko, Svjetlana Pilić Tomić i Sonja Leštar.
Ms Jelena Glogovac Savić nagrađena je za slikarstvo – izložbu ,,Askurđela i njeni darovi“. Koordinator je kulturno-umetničkog programa u JU „Kulturno sportski centar“ Gacko od 2021. godine. U istoj ustanovi je Viši stručni saradnik, za likovnu i primijenjenu umjetnost od 2012. godine. Do sada je imala deset samostalnih izložbi. Član je više umetničkih udruženja. Učestvuje u raznim kulturno-umetničkim projektima, objavljuje radove u stručnim publikcijama.
Mr Tomislav Zovko nagrađen je nagradom Ars akademije za slikarstvo odn. izložbu „Silikonologija“. Rođen je 1986. u Mostaru, živi i stvara u Širokom Brijegu. Do sada je četiri puta nagrađivan za svoj rad. Njegova izložba, podstaknuta fenomenom ugrađivanja silikona u ljudsko telo je upravo sada izložena u KC Beočin.
Svjetlana Pilić Tomić, profesor istorije, nagrađena je za istoriju i umetnost – predstavu „Nekršteni dani“ u Gimnaziji „Laza Kostić“ u Novom Sadu. Predstava ,,Nekršteni dani“za koju je nagrađenaposvećena je događajima u južnoj Bačkoj 1942.
Sonja Leštar, diplomirana glumica i audio-vizuelna umetnica, nagrađena je za istoriju i umetnost – takođe za predstavu „Nekršteni dani“ u Gimnaziji „Laza Kostić“ u Novom Sadu.
Godišnja nagrada za mlade talente Ars akademije koja se dodeljuje se zaslužnim mladim umetnicima, naučnicima, dizajnerima, fotografima i slikarima pripala je ms Mirku Dimiću i to za naučni rad. Ovaj mladi stvaralac je trenutno na doktorskim studijama jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i na master studijama na Odseku za dramaturgiju Akademije umetnosti u Banjaluci. Direktor je Galerije Kulturnog centra „Karlovačka umetnička radionica”, gde je radio na organizovanju desetina izložbi i drugih kulturno-umetničkih programa u saradnji sa umetničkim galerijama širom Evrope. Glavni je i odgovorni urednik časopisa za nauku kulturu i umetnost Krovovi.
Godišnja nagrada nagrada za fotografiju (umetničku i dokumentarnu) Ars akademije koja se dodeljuje se zaslužnim fotografima pripala je mr Sibili Petenji za konceptualnu fotografiju. Umetnica je u procesu odbrane doktorskog umetničkog projekata. Imala je 21 samostalnu izložbu u reprezentativnom izlagačkom prostoru sa katalogom uz naučnu recenziju, preko 30 žiriranih kolektivnih izložbi u reprezentativnom izlagačkom prostoru u zemlji i inostranstvu, organizovala preko 20 autorskih izložbi studenata Visoke tehničke škole strukovnih studija u Novom Sadu, učestvovala u stručnom radu žirija na manifestacijama u zemlji, dobitnik je 3 nagrade za umetnički rad. Bavi se fotografijom, grafikom, crtanjem, slikanjem, i ambijentalnom instalacijom.
Dodeljene su takođe i nagrade Društva novih medija. Žiri u sastavu: dr Neđo Danilović, dr Dušanka Komnenić, dr Marija Bjelica i Ivana Stojanović, doneo je odluku da se u ime Društva novih medija nagrade sledeći kandidati:
Nagrada za životno delo Društva novih medija koja se dodeljuje zaslužnim novinarima iz oblasti medija, novinarstva i kulture pripala je dr Milivoju Pavloviću i dr Žarku Dimiću.
Prof. dr Milivoje Pavlović je istaknuti novinar, univerzitetski nastavnik medijskih predmeta, književni stvaralac i javni radnik u oblasti kulture i informisanja. Objavio je 15 knjiga, među njima i tri udžbenika: Odnosi s javnošću, Oglašavanje u medijima i Poslovna korespondencija. Njegov udžbenik Odnosi s javnošću imao je 12 izdanja i koristi se na 4 univerziteta. Dobitnik je dve godišnje nagrade Udruženja novinara Srbije (1980. i 2003), zatim Vukove nagrade, potom Nagrade Vukove zadužbine, Svetosavske povelje, Nagrade za izdavački poduhvat godine za „Knjigu o himni”, itd. Njegova knjiga „Venac od trnja za Danila Kiša” imala je četiri izdanja na srpskom. Prevedena je na više jezika. U štampi mu je knjiga „Deset portreta i deset razgovora” posvećena životu i delu naših najvažnijih pisaca (Crnjanski, Ćopić, Ćosić, Desanka, Selimović, Kiš, Kulenović…).
Dr Žarko Dimić je magistrirao i doktorirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na Grupi za istoriju. Objavio je preko 600 autorskih jedinica iz književnosti, istoriografije i istorije umetnosti, brojne knjige i istoriografije posvećene Sremskim Karlovcima i znamenitim Karlovčanima kao i mnoge pesničke knjige. Član je Odeljenja za društvene nauke Matice srpske, Društva književnika Vojvodine, Udruženja književnika Srbije, Društva novinara Vojvodine i novih medija. Član je redakcije „Zbornika Matice srpske za istoriju” (2008–2012), Sentandrejskog odbora SANU od 2010, „Pesničkih novina”. Saradnik je u izradi Srpskog biografskog rečnika i Enciklopedije Novog Sada. Osnivač je i glavni i odgovorni urednik časopisa za kulturu, nauku i umetnost „Krovovi” od osnivanja 1986. godine do danas. Radi na mestu direktora u ogranu SANU u Sremskim Karlovcima.
Godišnja nagrada za novinarstvo i nove medije Društva novih medija koja se dodeljuje se zaslužnim novinarima i medijskim radnicima koji rade na televiziji, radiju, portalima i sl. pripala je Dragani Zlatanović, Vesni Raonić, Jeleni Viktorovoj i Dušanu Salatiću.
Dragana Zlatanović
Dragana Zlatanović je profesor srpske književnosti i jezika i novinar. Prve novinarske korake napravila je na novosadskoj televiziji „Panonija“ gde je radila kao novinar informativnog programa. Svoj novinarski poziv nastavlja u Ars akademiji čiji je član od samog osnivanja, opredeljujući se tako da se umesto šture informative okrene kulturi i nauci. Na portalu TV ars Medija učestvuje u kreiranju TV sadržaja: TV priloga, reportaža i sl. Više puta je nagraćivana iz oblasti medija. Član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija i Društva novih medija.
Vesna Raonić
Vesna Raonić, je novinar i kulturni radnik. Iako radi kao kao inženjer informatike, predano piše i fotografiše za nekoliko portala na teme iz kulture, održavanja tradicionalnih manifestacija, ekologije, planinarenja, pravoslavne teme i putopise. Uradila je intervjue sa mnogim poznatim umetnicima. Ovo joj je drugo priznanje za novinarstvo, osvajala prva mesta za poeziju i lingvistiku. Dobitnik je prve godišnje nagrade Ars akademije za ciklus pejzaža Vojvodine kao i Druge nagrade međunarodnog konkursa „Poseti Studenicu“. Imala je samostalnu izložbu fotografija pod pokroviteljstvom Vlade Vojvodine. Svoje brojne reportažne tekstove objavljivala je na portalu TV Ars medija. Između ostalog se bavi i humanitarnim radom za decu na Kosovu i Metohiji o čemu takođe izveštava. Član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija.
Jelena Viktorova
Jelena Viktorova, novinar i kulturni radnik je nakon završenih master studija sa prosečnom ocenom 10 započela svoj profesionalni razvoj najpre kao mlađi istraživač a potom i kao asistent-predavač. Tokom angažovanja u visokom obrazovanju imala je priliku da bude deo autorskog tima na nekoliko lokalnih i regionalnih istraživačko-razvojnih projekata iz oblasti marketinga i menadžmenta u turizmu kao i da svoje radove izlaže na više stručnih konferencija, seminara i edukativnih kurseva u zemlji i inostranstvu. Koautor je objavljene monografije „Megatrendovi u savremenom turuzmu“. Od 2015. godine na Univerzitetu Edukons nekoliko je godina rukovodila Odeljenjem za marketing, PR i komunikacije. Svoje iskustvo od 2018. godine uspešno primenjuje i kao samostalni konsultant i menadžer iz oblasti javnih komunikacija. Poslednjih godina aktivno radi na prezentaciji u medijima i promociji kulturnog nasleđa. Od 2022. godine angažovana je na poslovima odnosa sa javnošću u Kabinetu predsednice opštine Beočin gde u saradnji sa medijima i putem oficijelnih kanala Opštine Beočin izveštava javnost o događajima, dešavanjima, aktivnostima i aktuelnim programima lokalne samouprave.
Dušan Salatić
Dušan Salatić, novinar i kulturni radnik, jedan od urednika je časopisa za nauku, kulturu i umetnost „Krovovi“. Objavio je knjige: Sentandrejski simboli (sa dr Fedorom Bikar, 2002), Krstovi Novog Sada i Petrovaradina (Prometej, 2010), Novosadske kapele (Prometej, 2013) i Vlasnici ekslibrisa u Srbiji (Ekslibris društvo Vojvodine, 2017). Član je Udruženja književnika Srbije, član saradnik Matice srpske i član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija. Predsednik je Ekslibris društva Vojvodine. Na Fakultetu za sport i turizam – Tims u Novom Sadu imenovan je za predavača užestručnih predmeta. Nastupao za karate reprezentaciju SFR Jugoslavije. Nagrađen Zlatnom značkom Kulturno-prosvetne zajednice Srbije. Živi i radi u Novom Sadu.
Nenad S. Lazić
Godišnja nagrada za mlado novinarsko pero Društva novih medija dodeljuje se zaslužnim mladim novinarima, dizajnerima ili fotografima koji rade u oblasti novih medija te je istu primio Nenad Lazić i to za dizajn.
Nenad S. Lazić je 1993. godine završio Srednju školu za dizajn „Bogdan Šuput“ u Novom Sadu, smer za dizajn grafike. Od 1997. član UPIDIV-a gde trenutno obavlja funkciju predsednika UO. Godine 2002. diplomirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na Likovnom odseku, grupa za grafičke i vizuelne komunikacije. Od 2003. student postdiplomskih studija na Akademiji umetnosti Novi Sad, odsek Likovni, grupa za grafičke komunikacije, smer grafika knjige. Za svoj rad je do sada 25 puta nagrađivan. Izlagao je na 10 samostalnih izložbi i 84 grupne izložbe. Uključen je u brojne dizajnerske projekte.
Godišnja nagrada za umetničku fotografiju Društva novih medija pripala je ms Željku Saviću za seriju umetničkih fotografija – ženski akt.
Ms Željko Savić živi i radi na relaciji Novi Sad – Mostar. Završio je paralelno strukovna i akademska obrazovanja. Na Fakultetu za kulturu i medije, Beograd, završio osnovne i master studije. Na Visokoj tehničkoj školi strukovnih studija, Novi Sad. Završio osnovne studije i specijalizaciju, stekao zvanje Strukovni inženjer grafičkog inženjerstva i dizajna (specijalista fotografije). Predavač je fotografije u VŠ „Logos centar”, Mostar i Ars akademiji. Pored umetnosti, bavi se novinarstvom i uređuje portal TV Ars Medija u Novom Sadu. Sedam godina je uređivao TV emisiju „Vodič kroz umetnost i nauku“, koja se emitovala na više lokalnih televizija, u Novom Sadu na TV Kanal- 9. U „Ars akademiji”, „Društvu novih medija” i Udruženju „Đirilica” Novi Sad, „Udruženju novinara Vojvodine i novih medija“, obavlja poslove predsednika UO. Član je i Udruženja novinara Srbije (UNS); i IFJ – International Federation of Journalists; Do sada je devet puta nagrađivan za svoj rad, izlagao je u zemlji i inostranstvu 20 samostalnih izložbi. Učesnik je brojnih grupnih izložbi i slikarskih kolonija kao i više značajnih projekcija dokumentarnog filma.
Uz diplome, zaslužnim stvaraocima pripala je i određena nagrada, a program je ulepšan muzikom gitare Slobodana B. Živkovića
.Za pomoć u realizaciji ovog programa uručene su: Gorgani Gradinac i Biljani Janković, predsednici opštine Beočin, za pomoć u realizaciji programa i saradnju.
Izvor: TV ars Medija
Foto. Strahinja Savić
Tekst: Vesna Raonić