SVEČANO URUČENE NOVINARSKE NAGRADE I PRIZNANJA UDRUŽENJA NOVINARA VOJVODINE I NOVIH MEDIJA I OTVORENA TREĆA MEĐUNARODNA FOTOGRAFSKO-EKOLOŠKA IZLOŽBA „DUNAV“

UDRUŽENJE NOVINARA VOJVODINE I NOVIH MEDIJA svečano je uručilo novinarske nagrade istaknutim novinarima, članovima ovog udruženja u Arhivu Vojvodine 25. aprila sa početkom u 18 sati.

U okviru svečanog uručenja nagrada upriličena je i fotografsko-ekološka izložba „DUNAV” u organizaciji Ars akademije iz Novog Sada, Društva novih medija iz Beočina, Udruženja novinara Vojvodine i novih medija iz Novog Sada.

Nagrade (plakete, umetničke slike akademskog slikara Jovice Panića i knjige „Novi Sad pesnička prestonica“ izdavača Društvo novosadskih književnika) uručio je predsednik žirija akademik prof. dr Neđo Danilović.

Danilović je prilikm obraćanja istakao da su članovi žirija radili u sastavu: predsednik žirija akademik prof. dr Neđo Danilović; dr Valentina Čizmar; prof. dr Viktor Radun; prof. dr Dušanka Komnenić; prof. mr Sibila Petenji; Biljana Diković i da su jednoglasno izabrali kandidate koje treba nagraditi.

ms Željko Savić, predsednik UNVINM za TV Ars mediju rekao je da UNVINM broji preko 300 članova, do kraja ove godine očekuju da će ovo udruženje brojati oko 500 članova što je jedan od formalnih uslova reprezentativnosti udruženja. Istakao je da ovo udruženje čine uglavnom akademski članovi i da su u planu razne saradnje sa visokoškolskim ustanovama koje izučavaju medije, obično je reč o studijskim programima žurnalistika, kulturologija, komunikologija i fotografija. Pored saradnje sa Školom fotografije Ars akademije, odakle se priključuju našem udruženju foto-reporteri, planiramo pokrenuti sopstvenu školu novinarstva koja će biti usmerena ka novim medijima – internet portalima, iz koje će se priključivati našem udruženju najbolji kadrovi. Poštujemo sve novinare koji rade u skladu sa medijskim kodeksom i gde postoji medijski pluralizam, istakao je Savić.

U nastavku možete videti video snimak sa uručenja nagrada.

OBRAZLOŽENJE KOMISIJE O NOVINARSKIM PRIZNANJIMA UDRUŽENJA NOVINARA VOJVODINE I NOVIH MEDIJA

***

NAGRADU DIMITRIJE DAVIDOVIĆ za životno delo ove godine primili su novinari – dr Zoran Đerić i Vesna Savić.

Filozofski fakultet u Novom Sadu završio je 1979. godine, poslediplomske studije, magistarski rad i doktorsku disertaciju odbranio je na istom fakultetu. Počeo je u „Glasu omladine” kao direktor kulture 1983., pa kao upravnik Pozorišta mladih, urednik izdavačkih delatnosti i glavni i odgovorni urednik časopisa „Polja”, predavao u Poljskoj na Katedri slovenske folologije, bio pomoćnik direktora u KC Novi Sad. Na Akademiji umjetnosti u Banjaluci bio je docent na predmetu Istorija filma i televizije, vanredni profesor na Dramaturgiji, pa redovni profesor na predmetima Istorija i Teorija filma. U međuvremenu je bio direktor Pozorišta mladih u Novom Sadu, glavni i odgovorni urednik časopisa „Scena”, pomoćnik direktora Sterijinog pozorja, zatim upravnik Srpskog narodnog pozorišta. Bio je član mnogih redakcija književnih listova, uredništva časopisa i zbornika, i stručnih za scenske umetnosti i muziku, lutkarsku umetnost i pozorište, umetnički direktor festivala animacije. Prevodi sa slovenskih jezika (ruski, poljski, bugarski, beloruski, češki…). Piše i objavljuje poeziju, prozu, eseje, naučne studije iz oblasti književnosti, pozorišta i filma..

Član je važnih kulturnih udruženja, umetničkih saveta festivala, Društva književnika i prevodilaca, član je saradnik Matice Srpske, i član našeg Udruženja novinara Vojvodine i novih medija.

Brojnim važnim, domaćim, regionalnim i međunarodnim nagradama koje je do sada primio, dodao je i ovu, zasluženu svojim dugogodišnjim radom, DIMITRIJE DAVIDOVIĆ ZA ŽIVOTNO DELO – DR ZORAN ĐERIĆ.

*

Više od četiri decenije aktivna je u srpskom i vojvođanskom novinarstvu i isto toliko godina je član esnafske organizacije. Prvo Saveza novinara Jugoslavije, potom Udruženja novinara Srbije i njegovog ogranka u Vojvodini. Od 2013. do 2017. bila je član Uprave Udruženja novinara Srbije, a pre toga u četvorogodišnjem mandatu i Uprave UNS-DNV sa sedištem u Novom Sadu. Novinarski zanat naučila je u novosadskom listu „Dnevnik” gde je provela ceo svoj radni vek, od pripravnika, novinara izveštača iz gradske, a onda i komentatora iz Skupštine Jugoslavije, Saveza sindikata i drugih institucija i organizacija, do uredničkih mesta. Bila je hroničar, ali i kritičar brojnih anomalija u društvu, pravosuđu, zakonodavnom sistemu, pisala o uzrocima dugog i sporog putovanja Srbije u Evropu. Profesionalnu karijeru je nastavila kao urednik, a bila je prvi urednik broja lista „Dnevnik” koji je štampan u koloru. Radila je i na mestu šefa dopisničke mreže, urednika spoljnopolitičke rubrike, pa sudske i crne hronike. Izveštavala je sa brojnih skupova u zemlji i okruženju, pisala za reviju „Oko”, namenjenu dijaspori i štampanu u desetak zemalja u svetu. Njene članke mogli ste pročitati u „NS nedeljniku”, dnevnom listu „Dan”, reviji „Eliksir”, a sada i u reviji „Dobro jutro” iz Novog Sada.

Rođena je i odrasla u Somboru. Završila je Fakultet političkih nauka u Beogradu, smer žurnalistika, gde je osnove novinarstva i razmišljanja o temama naučila od Profesora Sergeja Lukača. Od 1979. godine živi i radi u Novom Sadu. Član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija.

Primila je nagradu DIMITRIJE DAVIDOVIĆ ZA ŽIVOTNO DELO VESNA SAVIĆ.

***

ZMAJ – nagrada za novinarstvo i nove medije dodeljuje se zaslužnim novinarima i medijskim radnicima koji rade na televiziji, radiju i internet portalima. Ove godine nagradu su primili Željko Savić, novinar i master kulturolog, Nemanja Ratkovac, diplomirani novinar i komunikolog i Atila Pete, inženjer primenjene fotografije i novinar.

*

Rođen je u Mostaru, živi i radi u Novom Sadu. Glavni i odgovorni urednik je portala TV ARS medija. Završio je paralelno strukovno i akademsko obrazovanje i stekao zvanja diplomiranog kulturologa, master kulturologa, inženjera grafičkog inženjerstva i dizajna, specijaliste fotografije, i primenjene fotografije. Poslednjih deset godina radio je u Visoko obrazovnim ustanovama u Srbiji i regionu, gde je predavao predmete Fotografija, Multimedija i srodne medijske predmete. Predsednik je više strukovnih organizacija, a neka od tih udruženja zastupa dvadesetak godina. U „Ars akademiji”, „Društvu novih medija”, i Udruženju „Ćirilica” Novi Sad, „Udruženju novinara Vojvodine i novih medija”, obavlja poslove predsednika UO. Pored ovih organizacija član je: IFJ – International Federation of Journalists i Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Vojvodine. Dokazao se kao odličan stručni predavač iz oblasti fotografije, video-novinarstva, medija, u projektima i saradnji sa raznim medijskim organizacijama. Svoje umetničke fotografije na razne teme izlagao je na samostalnim izložbama više od 20 puta u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Londonu.

Do sada je osam puta nagrađivan za novinarstvo i umetničku fotografiju. Nagrađen je i od Udruženja novinara Srbije za TV emisiju „Vodič kroz umetnost i nauku” koja se emitovala deset godina na lokalnim TV stanicama: TV Melos, Kanal 9, Most i TV Arena.

Njegovim nagradama dodali smo i ovu – ZMAJ – nagradu za novinarstvo i nove medije – ŽELJKO SAVIĆ.

*

Diplomirani je novinar i komunikolog na fakultetu Političkih nauka Univerziteta u Banjaluci. Bio je voditelj, novinar i marketing menadžer na Uno radiju Banjaluka. Radio je intervjue i audio podkast sa gostima iz različitih sfera društvenih aktuelnosti, montažu, reklame. Na RTV Republike Srpske radio je kao novinar za informativnu, političku, kulturnu i sportsku rubriku, kao i reporterske priloge u programu uživo. Bio je urednik dečije emisije „Dobro jutro djeco”, kao i voditelj radijske emisije „Zajednički talas” i „U ritmu dana”. Od avgusta 2023. godine radi kao voditelj i urednik „TOK” Televizije. Urednik je informativnog programa, emisije „Tok sedmice”, podkasta emisije „Tvojih 5 minuta”. Živi i radi u Banjaluci.

Primio je ZMAJ – nagradu za novinarstvo i nove medije – MS NEMANJA RATKOVAC.

*

Rođen je u Novom Sadu, detinjstvo i mladost proveo je u Temerinu gde je osnovnu školu završio na mađarskom jeziku, a srednju tehničku školu u Bečeju na srpskom jeziku. Visoku tehničku školu strukovnih studija završio je u Novom Sadu gde je stekao zvanje Inženjera primenjene fotografije, a specijalističke studije završava u Budimpešti na Nacionalnom univerzitetu javne službe i stiče zvanje Novinar i urednik javnog servisa. Karijeru u medijima počinje 2005. godine na Radiju Temerin kao radio voditelj. Kasnije isti posao radi na raznim radio stanicama u Novom Sadu. Na subotičkoj Panon RTV počinje da radi 2015. godine, gde je i danas. U isto vreme bio je dopisnik za Mađarsku nacionalnu televiziju MTVA iz Budimpešte. Razgovarao je sa više poznatih ličnosti, izveštavao o migrantskoj krizi, izborima na svim nivoima, pandemiji, energetskoj krizi, ali i o velikom broju kulturnih i sprotskih dešavanja. Reportaže je radio na srpskom, mađarskom i engleskom jeziku, a priređivao ih je i u BiH, Mađarskoj, Rumuniji i Severnoj Makedoniji. Član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija.

Dobitnik je ZMAJ – nagrade za novinarstvo i nove medije – ATILA PETE.

***

Nagrada za mlado novinarsko pero dodeljuje se zaslužnim mladim novinarima, dizajnerima ili fotografima, koji rade u oblasti novih medija.

Živi u Sremskim Karlovcima, gde je završio Osnovnu školu i čuvenu Karlovačku gimnaziju, a master studije na Odseku za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta u Novom Sadu. Trenutno je na doktorskim studijama jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i na master studijama na Odseku za dramaturgiju Akademije umetnosti u Banjaluci. Stručne i naučne radove objavljivao je u više časopisa u zemlji, regionu i svetu, a najviše se bavio istorijom umetnosti, likovnom kritikom, poezijom i prozom. Objavio je dve zbirke pesama i knjigu kratkih priča od kojih je jedna prevedena na italijanski jezik. Dobitnik je Plakete počasnog građanina grada Bišeljea (Italija, 2017). Jedan je od osnivača i menadžer filmskog festivala u Sremskim Karlovcima „Karlovci Film Festival”. Dugogodišnji je saradnik Gradske biblioteke u Novom Sadu, gde je radio kao priređivač više zbornika, knjiga i kataloga. U odboru je za dodelu Nagrade „Zaharije Orfelin” za najlepšu knjigu novosadskog Sajma knjiga. Saradnik je Fakulteta za društvene nauke „Santa Sofija” iz Tranija (Italija) na Smeru za slavistiku. Direktor je Galerije Kulturnog centra „Karlovačka umetnička radionica”, gde je radio na organizovanju desetina izložbi i drugih kulturno-umetničkih programa u saradnji sa umetničkim galerijama širom Evrope. Glavni je i odgovorni urednik časopisa za nauku kulturu i umetnost Krovovi. Jedan je od menadžera izdavačke kuće Secop Edizioni iz Korata (Italija). Član je redakcije italijanskog časopisa za književnost La Valissa. Član je Društva književnika Srbije. Zaposlen je u Biblioteci Matice srpske.

Dugogodišnji je aktivni član Udruženja novinara Vojvodine i novih medija, jedan je od osnivača i obavlja funkciju zamenika predsednika Upravnog odbora. NAGRADU ZA MLADO NOVINARSKO PERO ove godine dobio je MIRKO DIMIĆ.

***

Anastas Jovanović – je nagrada za fotografiju: umetničku i dokumentarnu. Dodeljuje se zaslužnim fotografima. Ove godine nagrađeni su: za umetničku fotografiju Vukašin Živaljević, doktor dramskih i audio-vizuelnih umetnosti, i za dokumentarnu fotografiju Ismet Isa Ademovski, fotograf.

*

Rođen je u Novom Sadu, gde je diplomirao na Akademiji umetnosti, dramski odsek, Katedra za Audio-vizuelne medije, studijska grupa filmska i tv kamera. Zvanje stručnog saradnika na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu dobija 2011. godine. Diplomu master studija dobija 2014., i zvanje Audio-vizuelni umetnik master na Dramskom odseku Akademije umetnosti Novi Sad. Doktor dramskih i audio-vizuelnih umetnosti postaje 2021. godine. Bogatu i sadržajnu praksu ostvario je u oblastima audio-vizuelne umetnosti, u filmskoj i TV-produkciji, u teoriji i praksi, dokumentarnom i animiranom, kao i igranom filmu, muzičkim spotovima i fotografiji. Bio je predavač i trener na seminarima i radionicama, saradnik u TV-produkcijama, supervizor, direktor fotografije, režiser. Danas je direktor „TAKT Film Fest” međunarodnog festivala muzičkog filma u Novom Sadu, stručni saradnik, asistent sa doktoratom na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu. Član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija.

Anastas Jovanović – nagradu za umetničku fotografiju – dobio je VUKAŠIN ŽIVALJEVIĆ.

*

Rođen je u Beočinu gde i danas živi i radi. Stručno usvaršavanje je stekao u školi za fotoreportere pri Jugoslovenskom Institutu za novinarstvo. Prve novinarske tekstove počeo je da piše i objavljuje već sa 17 godina. Bio je angažovan kao stalni dopisnik vjesnikovih izdanja: „Sportske novosti”, „Vjesnik”, „Večernji list”, beogradskog „Sportskog žurnala” i novosadskog Radija 202. Pisao je i za štampane listove sarajevsko „Oslobođenje” i ljubljansko „Delo”, gde je radio kao novinar i fotograf. Osnivač je i dugogodišnji predsednik Društva ljubitelja fotografije, filmskih i video ostvarenja „Beofoto” iz Beočina, udruženja sa kojim je pre tačno 19 godina pokrenuo međunarodnu izložbu fotografija pod nazivom „Pravoslavlje na internetu”. Kao predsednik Društva dobitnik je Oktobarske nagrade, koja mu je 2022. godine uručena za poseban doprinos afirmaciji opštine Beočin. Član je Udruženja novinara Vojvodine i novih medija.

Anastas Jovanović – nagradu za dokumentarnu fotografiju DOBIO JE ISMET ISA ADEMOVSKI.

Izvor: TV Ars medija – portal.

Snimak: TV Ars medija – portal.

Fotografije: Ars akademija

Tekst: M. K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *