СВЕЧАНО ОТВОРЕНИ САЈАМ И КОНФЕРЕНЦИЈА ЕВ ДАYС

Манифестацију посвећену електромобилности, ЕВ Даyс, која се данас и сутра одржава на Новосадском сајму, свечано је отворила министарка рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић Хандановић, у присуству градоначелника Новог Сада Милана Ђурића и покрајинског секретара за привреду и туризам, Ненада Иванишевића. Скупу су присуствовали представници државних, локалних и регионалних институција повезаних са овим сектором, као и представници компанија који имају искуство, односно планирају увођење решења, базиране на електромобилности, у своје пословање.

– Зелена транзиција је политички, финансијски, научни и економски фактор развоја савременог друштва. Она обухвата разне области деловања ка зеленој, одрживој и циркуларној економији. Није довољно да производимо више струје из обновљивих извора ако у важним секторима као што су грејање и транспорт настављамо да се ослањамо на фосилна горива, рекла је министарка Ђедовић. Друмски транспорт глобално производи око једне шестине емисије ЦО2 и без бављења овим емисијама, процес декарбонизације не може бити заокружен. Довољно је да погледамо шта се дешава у свету, посебно у најразвијенијим земљама, која јесу путоказ и за нас, рекла је министарка и додала да подаци и процене Међународне агенције за енергетику управо то и потврђују. – Број електричних аутомобила у свету премашио је 26 милиона прошле године, пет пута више него 2018. и 60 пута више него 2021. године. Влада Србије је основала и Савет за стратешку сарадњу Србије и ЕУ у развоју ланаца вредности електричних возила у нашој земљи на чијем је челу премијерка, а ја сам заменик. Нова енергетска политика подразумева активно учешће свих нас: и произвођача и потрошача енергије целокупне привреде, као и промену начина размишљања и начина живота свакога од нас, јер једино тако можемо допринети бољим условима живота и развоју наше економије. Такође, ако знамо да Србија располаже неким од критичних ресурса неопходних за зелену енергетску транзицију као што су литијум, никл и кобалт, наша је обавеза и одговорност да видимо како ћемо се према тим ресурсима односити, нагласила је министарка Ђедовић и додала је и да су приликом израде Националног плана за енергетику и климу постављени циљеви за 2030. годину.

Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић је подсетио да је прошле године био један од панелиста, а ове године има част да учествује у церемонији отварања.

– Као што сви знате Нови Сад је несумњиво ИТ центар, али имамо и око 1000 фирми које запошљавају готово 15.000 људи са територије Града Новога Сада и околине. По питању развоја концепта смарт цитy-а, на нивоу Републике, Нови Сад заузима једно од водећих места у имплементацији паметних решења и окренут је примени нових технологија. Предност нашег града је да имамо један од најбољих Универзитета у нашој земљи и да је у оквиру њега Факултет техничких наука, рекао је градоначелник, и додао – Што се тиче Новог Сада ми смо познати по унапређењу јавног превоза, како по улагању у возила тако и у развој смарт апликације и електронске наплате. Апликација НС Смарт, грађанима осим електронске наплате превоза пружа информацију о времену доласка на стајалиште, реду вожње, сервисне информације… Ове године смо набавили 10 електричних аутобуса, први пут у историји Града Новога Сада и од пре неколико месеци су у саобраћају. У директној вези са свим нашим активностима, када су у питању мобилност, и паметна решења, наставићемо и у наредном периоду, јер су бенефити добијени увођењем овог типа превоза нулта емисија штетних гасова, самим тим и квалитетнији ваздух у нашем граду, рекао је градоначелник Ђурић и нагласио- Наша визија је да Нови Сад 2030. године постане зелени и паметни град и кроз даљу модернизацију система даљинског грејања, нагласио је Ђурић.

– Договор о подршци Покрајинског секретаријата за привреду и туризам овој манифестацији трајао је две секунде. У Покрајинској влади, а сигуран сам и у Влади Републике Србије, не постоји дилема где желимо да будемо. Желимо да будемо у будућности, а прошлошћу нека се баве историчари. Желимо да Србија и АП Војводина, као њен саставни део, буду део будућности, рекао је покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић.

Елецтриц Вехицлес Даyс – ЕВ Даyс имају излагачки део као и конференцију организовану у неколико панела што ће посетиоцима даје прилику да се упознају са целинама које прате животни пут електричних и хибридних возила. Своје искуство и знање кроз панел дискусије и кеy-ноте предавања, поделиће говорници из највећих светских организација која се тичу најновијих технологија везаних за електрична и хибридна возила.

Размотриће се многобројна питања и дилеме посетилаца. Излагачки део омогућиће посетиоцима да тестирају електрична возила, пуњаче као и да се упознају са компонентама електричних возила. Манифестација обухвата и тестинг зону, а одржаће се и такмичење студената који ће решавати проблеме са којима се сусрећу инжењери аутомобилске индустрије.

Организатори ове престижне манифестације су компанија Нинамедиа и Факултет техничких наука, Универзитет у Новом Саду уз подршку Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, Града Новог Сада, у сарадњи са РТС-ом као медијским партнером.

Извор: Новосадски сајам

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *