Gljivarsko Društvo Novog Sada, organizovalo je godišnju manifestaciju „13. Susreti Gljivara na Iriškom Vencu“ ispred Informativnog centra Nacionalnog parka Fruška gora na Iriškom Vencu.
Susret Gljivara je održan 23.10.2016 godine, u nedelju, sa početkom u 11 časova. Uz sunčan dan i vreme koje je poslužilo, poseta je bila i više nego odlična. Samu manifestaciju je upriličio i dolazak i druženje sa gljivarima iz Vojvodine, Srbije i okruženja.
Amanita muscaria – gljiva muhara (otrovna)
Iz razgovora sa predsednikom Gljivarskog Društva Novog Sada, Stevanom Balubanom, saznajemo pojedinosti o društvu, načinu realizacije manifestacije i adekvatnoj literaturi za determinaciju gljiva.
Jedan od predavača na manifestaciji, Branislav Uzelac, približava pojedinosti koje su karakteristične za carstvo gljiva.
Pored izložbe gljiva, koja je brojala više od 200 različitih vrsta, kako otrovnih tako i jestivih i lekovitih gljiva, sakupljenih po Fruškoj gori i sa raznih staništa po Vojvodini i Srbiji, održana su i dva veoma zanimljiva predavanja u sali Informativnog centra Nacionalnog parka Fruška gora. Predavanja su bila na temu ishrane gljivama i receptima za pripremu zdravih i ukusnih gljivarskih obroka, predavanje Branislava Uzelca – Gljive u ishrani, i Dragane Bokan- Zdravi i ukusni gljivarski zalogaji.
Posetioci su imali priliku da pogledaju i izložbu fotografija gljiva Fruške gore Bojana Šeguljeva i Stevana Balubana i postavku fotografija gljiva askomiceta Fruške gore, Dragiše Savića, na kojima su bile predstavnjene fotografije gljiva koje su u prirodi veličine samo nekoliko milimetara i jedva vidljive golim okom.
Sve vreme trajanja manifestacije posetioci su bili u prilici da se raspitaju, nauče nešto novo i čuju razne zanimljivosti o raznovrsnom carstvu gljiva, u koje doba godine koje niču, gde se mogu naći, koje smeju da se konzumiraju, kako ih brati, razlikovati u prirodi, prepoznati otrovne, i koji su postupci u determinaciji gljiva. Pored svega, posetioci su mogli da zavire pod mikroskop i pogledaju spore gljiva, nauče nešto više o pravljenju mikoloških mikroskopskih preparata, i da pogledaju kolekciju literature za determinaciju gljiva Gljivarskog Društva Novog Sada.
Mikroskopski preparat gljive- Cortinarius sp.
Na kraju manifestacije organizovan je tradicionalni kotlić od samoniklih jestivih i lekovitih gljiva, kao i konzumacija pohovanih Macrolepiota, poznatih u narodu kao sunčanice.
Nije bilo takmičenja u kuvanju, samo uživanje u konzumaciji i druženje uz razmenjivanje znanja i terenskih iskustava.
Eleonora Bošković, član Gljivarskog Društva Novog Sada, približava kako i gde je realizovano branje gljiva za izložbu kao i pojedinosti o nekim vrstama koje se mogu naći na Fruškoj gori.
Iz razgovora sa Ljubomirom Jovanovićem, članom i osnivačem Gljivarskog Društva Novog Sada, saznajemo pojedinosti o osnivanju, počecima, radu društva kao i načinu učlanjenja.
Za sve zainteresovane, koji vole prirodu, i uživaju u šetanjama po šumi, a interesuju ih gljive i žele nešto novo da nauče uz druženje, informacija da se sastanci Gljivarskog Društva Novog Sada održavaju svakog prvog utorka u mesecu sa početkom u 19 časova, na adresi Bulevar Oslobođenja 69, stara NIS-ova zgrada.
Tekst: Tamara Jovanović
Video prilozi i fotografije: Željko Savić