Четвртог, уједно и последњег дана ванредног, 14. по реду издања “Сербиа Фасхион Wеека”, модни караван преселио се на нову локацију – Музеј Војводине. Вече је почело наступом музичког кватрета који је госте увео у уметничко-модни програм који се наставио отварањем изложбе на којој су домаћи дизајнери приказали по неколико модела. Неки од њих представили су се креацијама које су урадили за априлско издање националне недеље моде које је требало да буде одржано у априлу, али је због пандемије коронавируса отказано, а други су представили и неке моделе из колекција које тек настају, а које ће бити приказане на октобарском “Сербиа Фасхион Wееку”. Марија Шабић, Сузана Перић, Милица Тричковић, Немања Пантелић, Јелена Малешевић, МБ Цонтур, Братсцхер, Ланна Лине Дрессес, млада Тара Катарина и други.
После свечаног отварања изложбе, у дворишту Музеја Војводине уследио је завршни панел “Јун у октобру”. У улози модератора, Марина Косановић разговарајући са дизајнерима Сузаном Перић, Милицом Тричковић, Немањом Пантелићем, Јеленом Малешевић, Таром Катарином и представницима брендова МБ Цонтур, Братсцхер, Ланна Лине Дрессес, кроз њихова искуства и примере тражила је одговор на питање на који начин се српска модна индустрија прилагодила новонасталој ситуацији и како би требало наставити радити у новој модној нормалности која нас очекује када се пандемија заврши. Говорноици су имали различите ставове, али су били сложни у оцени да креативност није угрожена, као и да квалитет и рад увек морају да дају резултате.
“Ово, ванредно издање “Сербиа Фасхион Wеека” више смо посветили уметности. Припремамо се за Европску престоницу културе 2021.
“Закључак последњег панела, који је мени био најдражи, јесте то да су наши дизајнери издржали, да имају довољно снаге и воље да наставе даље. Оно што је сада потребно јесте да држава помогне свима који раде у креативој индустрији. То је мноштво атељеа од југа до севера Србије, који имају изузетно велики потенцијал. Неки од њих су учествовали на вечерашњем панелу, говорили су о својим искуствома И проблемима. Сербиа Фасхион Wеек ће учинити све да они И даље путују, да излажу на иностраним недељама моде, да буду присутни на онлине платформама… Међутим, да би преживели ова тешка времена у којима се сви налазимо, неопходна је помоћ државе. Уколико опстану и не затворе своје атељее, сигурна сам да ће сви они умети после својој земљи то да врате на прави начин, поручила је председница “Сербиа Фасхион Wеека” Светлана Хорват, пре него што је позвала учеснике панела, као и госте коктел који је касније уследио.
По општем утиску који се могао чути на коктелу, ово, ванредно издање националне недеље моде, једине лиценциране у Србији, било је другачије од свих претходних и веома успешно, имајући у виду околности у којима се ова манифестација одржала. “Сербиа Фасхион Wеек” је на овај начин показао своју снагу, уз поруку да уколико се жели постићи просперитет и развој, да је неопходно одржати традицији и умети наћи начина да се прилагоди ситуацији и различитим околностима.
Уколико то околности настале због пандемије дозволе, 15. издање наше националне недеље моде одржаће се у октобру, након чега ће у новембру уследити “Сербиа Фасхион Wеек – Цхина едитион”, када ће СФW учинити све да потврди своју лидерски позицију када је реч о модним манифестацијама у целој Југоисточној Европи.
Извор: Сербиа Фасхион Wеек