* Spomen-zbirka Pavla Beljanskog tokom avgusta nastavlja sa programima tekuće izložbe Peštanski đaci: Petar Dobrović, Zora Petrović, Ivan Radović i Ivan Tabaković, koji se odvijaju u skladu s propisanim merama: ograničen broj posetilaca na 10 osoba po događaju, obavezno nošenje maski, poštovanje propisane udaljenosti i decinfekcija na ulazu.
- Četvrtak, 20. avgust 2020, 19 časova
TV film
Ivan Radović – serijal Slikari i vajari
(RTV Beograd, režija Mika Milošević, scenario Lazar Trifunović)
Film govori o životu i stvaralaštvu Ivana Radovića, umetnika koji je lirski nadahnuto prikazivao vojvođansku ravnicu i okruženje u kom je živeo. U priči o prolasku kroz stilske faze, kreiranju slikarski prepoznatljivog identiteta, uticajima i inspiracijama, kao i životnim okolnostima koje su menjale njegovo slikarstvo, saznaćemo više o poznatom srpskom modernisti. Ulaz je besplatan.
- Subota, 22. avgust 2020, 13 časova
Dečija radionica
Kad porastem biću slikar
Kroz priču o školovanju Petra Dobrovića, Zore Petrović, Ivana Radovića i Ivana Tabakovića na Akademiji lepih umetnosti u Budimpešti, deca će saznati na koje načine su nekada nadareni mladići i devojke sticali dobre osnove da postanu umetnici, ali i u kojim se školama danas uče slikarstvo, vajarstvo, grafika i druge likovne veštine. Ulaz je besplatan, ali je najava dece obavezna, pozivom na brojeve telefona: +381 21 528 185 ili +381 21 472 99 66.
Izložba kao plod istraživačkog rada u arhivama umetničkih fakulteta u Budimpešti (Arhivu i biblioteci Mađarskog fakulteta likovnih umetnosti i Arhivu Umetničkog fakulteta Moholi Nađ u Budimpešti), predstavlja nova otkrića vezana za rani period školovanja četiri umetnika. Projekat pruža mogućnost komparativnog sagledavanja ne samo umetničkog sazrevanja četvoro umetnika, nego i povezivanja njihovih dela sa evropskim kontekstom, odgovarajući na teme programskih lukova „Tvrđava mira“ i „Dunavsko more“ Fondacije „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture“, aktuelnih u periodu trajanja izložbe. Izložbu je podržalo Odeljenje za kulturu Ambasade Mađarske, „Kolegijum Hungarikum“.
* Spomen-zbirka je u digitalnoj formi kroz različite sadržaje prisutna i u domovima svojih pratilaca, na Fejskbuk stranici, Instagramu i sajtu muzeja ili preko portala Digitalna solidarnost Vlade RS te Digitalizacija u kulturi, FB stanice Ministarstva kulture i informisanja. Publika će moći da prati objave u vezi s tekućom izložbom, ciklus priča o delima iz muzejske kolekcije iz pera istaknutih stručnjaka, pisanih za monografiju Spomen-zbirke, tumačenja odabranih radova na znakovnom jeziku na video klipovima snimljenim u saradnji sa Društvom tumača i prevodilaca za znakovni jezik, kao i izbor iz filmske produkcije i koprodukcije muzeja.