Пратећи програм изложбе МОЛИТВА КАО МИЛОСРЂЕ
Алфонс Муха и Предраг Ђаковић
Петак, 8. новембар у 19.00 сати
Кустско вођење кроз изложбу
Др Данило Вуксановић, кустос изложбе и помоћник ГМС
Слика Алфонса Мухе Милосрђе, која је представљена на изложби, и данас представља упечатљиву опомену, баш као и уређена мртва природа у првом плану слике са мачем, штитом, стрелама, керамичком посудом, искрзаном граном и фигуром Сиријуса. У њој можемо видети и добар део Предићеве Косовке девојке. Осетићемо још како се на овој слици уливају примордијални светови у борби за живот, верујући да молитвени гласови могу надвисити зло човечанства.
Ширина овог платна је 451, а висина 154 cm. Сликао га је млади Алфонс Муха, студент минхенске академије по поруџбини свог мецене, грофа Куен Беласија за дворац Емахоф у чешкој Хрушовици. Пре него је отишао у Париз, један од најчувенијих уметника сецесије, декоративни маг линеарних бравура и примењене уметности, образовани творац Словенске епопеје на платну, 1886. године осмислио и извео композицију Милосрђе – Charitas, без помоћника.
Више о овој слици, као и радовима Предрага Ђаковића, публика ће имати прилику да чује у петак, 8. новембра у 19.00 сати од др Данила Вуксановића.
Кустоска вођења кроз сталну поставку
Идентитет колекције
субота и недеља, 9. и 10. новембар, у 13.00 и 17.00 сати
Воде: др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС и др Снежана Мишић, музејска саветница
Свака установа саткана је од одређених особености које је чине јединственом. Место и улогу Галерије Матице српске у историји српске културе и мрежи музејских установа дефинисало је неколико одредница: јединствена биографија и чињеница да је то једина национална установа културе чији оснивач није држава него најстарије српско друштво Матица српска. Историјат Галерије Матице српске чини скуп личности и догађаја у периоду од 1847. године када је донета одлука о формирању Музеума у оквиру Матице српске преко пресељења Матице српске у Нови Сад 1864. године, отварања Музеја за јавност 1933. године, осамостаљења и издвајања у самосталну установу 1947. и коначно, потпуне професионализације 1958. године са сталном поставком у сопственој згради у којој се и данас налази.
Пред одабраним уметничким делима публика ће имати прилику да кроз кустоска вођења упозна биографију установе и моделе попуњавања колекције кроз делатност стипендиста, добротвора и дародаваца. Такође, упознаће се са пулсом колекције – највреднијим делима и сазнаће какве се драгоцености чувају у Ризници и Кабинету реткости.
Извор: Галерија Матице српске
Администратор: ДНМ