Prateći program izložbe MOLITVA KAO MILOSRĐE
Alfons Muha i Predrag Đaković
Petak, 8. novembar u 19.00 sati
Kustsko vođenje kroz izložbu
Dr Danilo Vuksanović, kustos izložbe i pomoćnik GMS
Slika Alfonsa Muhe Milosrđe, koja je predstavljena na izložbi, i danas predstavlja upečatljivu opomenu, baš kao i uređena mrtva priroda u prvom planu slike sa mačem, štitom, strelama, keramičkom posudom, iskrzanom granom i figurom Sirijusa. U njoj možemo videti i dobar deo Predićeve Kosovke devojke. Osetićemo još kako se na ovoj slici ulivaju primordijalni svetovi u borbi za život, verujući da molitveni glasovi mogu nadvisiti zlo čovečanstva.
Širina ovog platna je 451, a visina 154 cm. Slikao ga je mladi Alfons Muha, student minhenske akademije po porudžbini svog mecene, grofa Kuen Belasija za dvorac Emahof u češkoj Hrušovici. Pre nego je otišao u Pariz, jedan od najčuvenijih umetnika secesije, dekorativni mag linearnih bravura i primenjene umetnosti, obrazovani tvorac Slovenske epopeje na platnu, 1886. godine osmislio i izveo kompoziciju Milosrđe – Charitas, bez pomoćnika.
Više o ovoj slici, kao i radovima Predraga Đakovića, publika će imati priliku da čuje u petak, 8. novembra u 19.00 sati od dr Danila Vuksanovića.
Kustoska vođenja kroz stalnu postavku
Identitet kolekcije
subota i nedelja, 9. i 10. novembar, u 13.00 i 17.00 sati
Vode: dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS i dr Snežana Mišić, muzejska savetnica
Svaka ustanova satkana je od određenih osobenosti koje je čine jedinstvenom. Mesto i ulogu Galerije Matice srpske u istoriji srpske kulture i mreži muzejskih ustanova definisalo je nekoliko odrednica: jedinstvena biografija i činjenica da je to jedina nacionalna ustanova kulture čiji osnivač nije država nego najstarije srpsko društvo Matica srpska. Istorijat Galerije Matice srpske čini skup ličnosti i događaja u periodu od 1847. godine kada je doneta odluka o formiranju Muzeuma u okviru Matice srpske preko preseljenja Matice srpske u Novi Sad 1864. godine, otvaranja Muzeja za javnost 1933. godine, osamostaljenja i izdvajanja u samostalnu ustanovu 1947. i konačno, potpune profesionalizacije 1958. godine sa stalnom postavkom u sopstvenoj zgradi u kojoj se i danas nalazi.
Pred odabranim umetničkim delima publika će imati priliku da kroz kustoska vođenja upozna biografiju ustanove i modele popunjavanja kolekcije kroz delatnost stipendista, dobrotvora i darodavaca. Takođe, upoznaće se sa pulsom kolekcije – najvrednijim delima i saznaće kakve se dragocenosti čuvaju u Riznici i Kabinetu retkosti.
Izvor: Galerija Matice srpske
Administrator: DNM