ПРОГРАМИ У ГАЛЕРИЈИ МАТИЦЕ СРПСКЕ

Пратећи програм изложбе МОЛИТВА КАО МИЛОСРЂЕ

Алфонс Муха и Предраг Ђаковић

Петак, 1. новембар у 19.00 сати

Предавање Алфонс Муха: живот и стваралаштво

Мср Јована Симић, музејска едукаторка

Алфонс Марија Муха је рођен 24. јула 1860. године у малом месту Иванчице у јужној Моравској, провинцији Аустријског царства (данашња Чешка), као најстарији од шесторо деце, чија су имена почињала на „А“. Кажу да је Муха цртао пре него што је проходао, а имао је и таленат за музику. Свирао је виолину и певао у хору Катедрале Светих Петра и Павла, која је финансирала његово школовање у Брну. У то време већ дизајнира позоришне сценографије и декорације. Крајем 1894. године почиње шестогодишњу сарадњу са Саром Бернар, током које илуструје постере сваког позоришног комада у коме је она глумила. Ови изразито стилизовани и декоративни позоришни постери, рађени у стилу Арт Нувоа, доносе му успех и славу. Од повратка у Праг, па све до 1928. године сликаће своје најпознатије дело – Словенску епoпеју, серију од двадесет слика великих формата у коме је приказана историја и митологија словенских народа.

Кустоска вођења кроз сталну поставку

Идентитет колекције

субота и недеља, 2. и 3. новембар, у 13.00 и 17.00 сати

Воде: др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС и др Снежана Мишић, музејска саветница

Свака установа саткана је од одређених особености које је чине јединственом. Место и улогу Галерије Матице српске у историји српске културе и мрежи музејских установа дефинисало је неколико одредница: јединствена биографија и чињеница да је то једина национална установа културе чији оснивач није држава него најстарије српско друштво Матица српска. Историјат Галерије Матице српске чини скуп личности и догађаја у периоду од 1847. године када је донета одлука о формирању Музеума у оквиру Матице српске преко пресељења Матице српске у Нови Сад 1864. године, отварања Музеја за јавност 1933. године, осамостаљења и издвајања у самосталну установу 1947. и коначно, потпуне професионализације 1958. године са сталном поставком у сопственој згради у којој се и данас налази.

Пред одабраним уметничким делима публика ће имати прилику да кроз кустоска вођења упозна биографију установе и моделе попуњавања колекције кроз делатност стипендиста, добротвора и дародаваца. Такође, упознаће се са пулсом колекције – највреднијим делима и сазнаће какве се драгоцености чувају у Ризници и Кабинету реткости.

Извор: Галерија Матице српске

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *