PROGRAMI U GALERIJI MATICE SRPSKE

Prateći program izložbe MOLITVA KAO MILOSRĐE

Alfons Muha i Predrag Đaković

Petak, 1. novembar u 19.00 sati

Predavanje Alfons Muha: život i stvaralaštvo

Msr Jovana Simić, muzejska edukatorka

Alfons Marija Muha je rođen 24. jula 1860. godine u malom mestu Ivančice u južnoj Moravskoj, provinciji Austrijskog carstva (današnja Češka), kao najstariji od šestoro dece, čija su imena počinjala na „A“. Kažu da je Muha crtao pre nego što je prohodao, a imao je i talenat za muziku. Svirao je violinu i pevao u horu Katedrale Svetih Petra i Pavla, koja je finansirala njegovo školovanje u Brnu. U to vreme već dizajnira pozorišne scenografije i dekoracije. Krajem 1894. godine počinje šestogodišnju saradnju sa Sarom Bernar, tokom koje ilustruje postere svakog pozorišnog komada u kome je ona glumila. Ovi izrazito stilizovani i dekorativni pozorišni posteri, rađeni u stilu Art Nuvoa, donose mu uspeh i slavu. Od povratka u Prag, pa sve do 1928. godine slikaće svoje najpoznatije delo – Slovensku epopeju, seriju od dvadeset slika velikih formata u kome je prikazana istorija i mitologija slovenskih naroda.

Kustoska vođenja kroz stalnu postavku

Identitet kolekcije

subota i nedelja, 2. i 3. novembar, u 13.00 i 17.00 sati

Vode: dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS i dr Snežana Mišić, muzejska savetnica

Svaka ustanova satkana je od određenih osobenosti koje je čine jedinstvenom. Mesto i ulogu Galerije Matice srpske u istoriji srpske kulture i mreži muzejskih ustanova definisalo je nekoliko odrednica: jedinstvena biografija i činjenica da je to jedina nacionalna ustanova kulture čiji osnivač nije država nego najstarije srpsko društvo Matica srpska. Istorijat Galerije Matice srpske čini skup ličnosti i događaja u periodu od 1847. godine kada je doneta odluka o formiranju Muzeuma u okviru Matice srpske preko preseljenja Matice srpske u Novi Sad 1864. godine, otvaranja Muzeja za javnost 1933. godine, osamostaljenja i izdvajanja u samostalnu ustanovu 1947. i konačno, potpune profesionalizacije 1958. godine sa stalnom postavkom u sopstvenoj zgradi u kojoj se i danas nalazi.

Pred odabranim umetničkim delima publika će imati priliku da kroz kustoska vođenja upozna biografiju ustanove i modele popunjavanja kolekcije kroz delatnost stipendista, dobrotvora i darodavaca. Takođe, upoznaće se sa pulsom kolekcije – najvrednijim delima i saznaće kakve se dragocenosti čuvaju u Riznici i Kabinetu retkosti.

Izvor: Galerija Matice srpske

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *