PROGRAM
Ponedeljak, 23. 1. 2023.
12.00
Pomen na Keju žrtava Racije kod spomenika „Porodica“
Utorak, 24. 1. 2023.
18.00
Klub „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada
Tribina „Kultura sećanja u trećoj deceniji 21. veka –
od ledene tišine do manipulacije sećanja“
Govore:
Mirna Herman, Fondacija „Herman“, Centar za kulturu sjećanja, Zagreb
Asja Drača Muntean, izvršna direktorka Memorijalnog centra „Staro sajmište“, Beograd
Davor Salom, predsednik Nadzornog odbora Jevrejske opštine, Beograd
Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada
Moderator: Miško Stanišić, „Teraforming“, Novi Sad
Sreda, 25. 1. 2023.
11.00
Klub „Tribina mladih“ Kulturnog centra Novog Sada
Otvaranje izložbe „Borci za život pred slugama smrti“
Govore:
prof. dr Dušan Lalošević, Akademija medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva
Petar Đurđev, direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada
Četvrtak, 26. 1. 2023.
11.00
Likovni salon Kulturnog centra Novog Sada
Otvaranje izložbe „Spomenici kao čuvari sećanja na pogrom“
Govore:
Sunčica Marković, pomoćnik direktora KCNS i urednik programa „Ledena tišina“
Jelena Trbojević, autorka izložbe
Kristijan Obšust, pomoćnik direktora Arhiva Vojvodine Grada Novog Sada
Petak, 27. 1. 2023.
18.00
Likovni salon Kulturnog centra Novog Sada
Radionica „Svedočenja preživelih i njihov značaj“
Radionicu vodi: dr Gordana Todorić
Moderator: msr Vladimir Papić
Predavanje Muharema Bazdulja na temu „Osmeh Kraljevića Marka“ možete pogledati 23. januara u 20.00 časova na našem Jutjub kanalu.
U prvom predavanju novog ciklusa „Svedoci Atlantide“, pod naslovom „Osmeh Kraljevića Marka“, Muharem Bazdulj će govoriti o francuskoj književnici Margarit Jursenar s fokusom na njenu fascinaciju srpskom narodnom epikom. Nakon dvanaest predavanja iz ciklusa „Arheologija Atlantide“ koja su se bavila skrajnutim ličnostima srpske i jugoslovenske kulture, novi ciklus „Svedoci Atlantide“ biće posvećen velikim inostranim kulturnim i istorijskim figurama koje su svojim delom participirale u kulturi Srbije i jugoslovenskog potkontinenta uopšte.
Predavanje katoličkog teologa Gorana Šarića na temu „Branimir Džoni Štulić – tri puta najvećiˮ možete pogledati 23. januara u 21.00 čas na Jutjub kanalu Kulturnog centra Novog Sada.
Predavanje dr Aleksandre Kolaković na temu „Jelisejski sporazum: povodom 60 godina od potpisivanja” možete pogledati 23. januara u 22.00 časa na našem Jutjub kanalu.
Šarl de Gol i Konrad Adenauer su 22. janaura 1963. godine potpisali sporazum koji je označio francusko-nemačko pomirenje nakon decenija sukobljavanja i ratova. Povodom obeležavanja 60 godina od potpisivanja Jelisejskog sporazuma, koji je jedan od istorijskih prekretnica ka evrointegracijama, predavanje prezentuje francusku i nemačku politiku toga doba. U središtu interesovanja su značaj Jelisejskog sporazuma za postojanje i funkcionisanje Evropske unije, kao i ciljevi politika Šarla de Gola i Konrada Adenauera. Pažnja će biti poklonjena kasnijim i savremenim tumačenjima Jelisejskog sporazuma, Sporazumu u Ahenu (2019) koji su potpisali Angela Merkel i Emanuel Makron, kao i izjavama da Jelisejski sporazum i pomirenje Francuske i Nemačke mogu biti model za države i narode na Balkanu.
Predavanje istoričara msr Srđana Graovca „RAT U UKRAJINI – POSLEDICE PO EVROPU” možete pogledati 24. januara u 20.00 časova na našem Jutjub kanalu.
Rat u Ukrajini menja svet, i posle njega, na međunarodnoj geopolitičkoj sceni, više ništa neće biti isto. Danas smo svedoci važnog istorijskog procesa tokom koga se u krvi uspostavljaju novi međunarodni odnosi, a na zgarištu starog uzdiže se novi svetski poredak. Koliko će taj proces biti bolan za sve nas, odnosno kakve posledice će ostaviti po Evropu, a kakve po naš region? Sve su ovo teme o kojima će 24. januara za Jutjub kanal KCNS govoriti istoričar Srđan Graovac.
Predavanje dr Jelene Todorović Lazić na temu „Crna Gora i EU – put do članstvaˮ možete pogledati 24. januara u 22.00 časa na našem Jutjub kanalu.
Crna Gora je jedna od država koje su kandidat za članstvo u EU. Dugo je važila za državu koja je lider u procesu evropskih integracija među ostalim državama iz regiona Zapadnog Balkana. Na tom mestu se našla prvenstveno zato što je jedina otvorila sva poglavlja za članstvo prema staroj metodologiji pristupanja EU. Međutim, u poslednje vreme ona prolazi kroz ozbiljne političke krize koje u velikoj meri usporavaju njen evropski put.
Predavanje novinara i publiciste Milorada Vukašinovića na temu „Panorama geopolitikeˮ možete pogledati 25. januara u 20.00 časova na našem Jutjub kanalu.
U okviru redovnih nastupa u KCNS biće održana tribina novinara i publiciste Milorada Vukašinovića pod naslovom „Panorama geopolitikeˮ. Na tribini će biti reči o društvenim i istorijskim okolnostima koje su uslovile pojavu moderne geopolitike, ali i o različitim modelima „oprostorenja politikeˮ koji su sadržani u angloameričkim, nemačkim, francuskim i ruskim školama geopolitike.
Predavanje istoričara Milovana Balabana na temu „Boljševizam kao ruski i svetski fenomen“ možete pogledati 26. januara u 20.00 časova na našem Jutjub kanalu.
Na predavanju će biti reči o svetskom komunizmu iz koga je nastao autentični ruski komunizam, odnosno boljševizam. Boljševizam je bio ruska pojava i ruski doživljaj komunizma, odnosno pravde i jednakosti. Iz njega je proizašlo uređenje ruske države, organizacija društva, kao i stav prema religiji i svemu što je tradicionalno rusko.
Koliko je država nastala iz boljševizma bila u kontinuitetu, a koliko u diskontinuitetu sa ruskom carevinom takođe će biti obrađeno na predavanju. Isto tako, biće reči o uticaju boljševičke ideologije na aktuelni ruski trenutak, na rat u Ukrajini, a predavač će se posebno dotaći konfrontacije Ruske federacije sa kolektivnim Zapadom. Pričaćemo o potrebi ruskog društva da se vrati na stare osnove, kao i koliko to utiče na ostvarenje ruske civilizacijske misije određene njenim pravoslavnim doživljajem sveta.
Ciklus SVET DIGITALNE UMETNOSTI nastavlja se u četvrtak, 26. januara 2023. godine u 14 časova u Američkom kutku (Novi Sad, Kej žrtava racije 2b), a tema je video umetnost Rahe Hejsnije, SAD.
Raha Rejsnia, rođena 1968 u Teheranu, Iran, je savremena umetnica sa sedištem u Njujorku, SAD. Poznata je po svom slikarstvu, snimanju filmova, videa i performansima. Ona manipuliše strukturnim elementima filma u lup instalacijama i živim predstavama, crpeći podjednako iz gestualnog i fotografskog, figurativnog i apstraktnog. Ona postavlja njihove granice kroz dvosmislenu manipulaciju i slojevitost prikazanog materijala. Na taj način Rejsnijina dela neprestano stvaraju koegzistirajuće nivoe značenja i interpretacije. Naša publika imaće priliku da vidi neke od najboljih video radova Rahe Rejsnije.
O umetnici i odabranim prikazanim radovima govoriće Andrej Tišma.
Izvor: Kulturni centar Novog Sada
Administrator: DNM