Месец франкофоније
20. март – 5. април 2025. године
Галерија Матице српске и Француски институт у Србији – Огранак у Новом Саду
Традиционално, и ове године Галерија Матице српске у сарадњи са Француским институтом у Новом Саду обележава Месец франкофоније разноврсним програмом за публику и најмлађе посетиоце. Укупно три четвртка у марту и априлу у 18.00 сати биће приређена тематска кустоска вођења кроз нову сталну поставку Галерије Матице српске инспирисана Француском, а суботом у периоду од 11.00 до 12.30 и од 16.00 до 17.30 сази биће одржане креативне радионице за децу и тинејџере.

Кустоско вођење на француском језику, четвртак 3. април у 18.00 сати
Инспирисани Француском
Симон Шонброт, руководилац огранка Француског института у Новом Саду
Француска престоница уметности, Париз, био је незаобилазни топос сликарског сазревања српских уметника. У њему су боравили краће или дуже, школовали се, обилазили изложбе, дружили се и стварали како у међуратном тако и у послератном периоду. Призори француских пејзажа, забаве, доколице, јавних и приватних простора огледало су њихове париске свакодневице. Платна уметника попут Љубице Цуце Сокић, Богдана Шупута, Саве Шумановића, Милана Коњовића и Пеђе Милосављевића, стоје као трајна сведочанства начина на који су ови „париски гости“ доживели престоницу уметности. Вођење ће бити на француском језику без превода.
Кретивна радионица за децу, субота 5. април од 11.00 до 12.30 сати
Креативна радионица за тинејџере, субота, 5. април од 16.00 до 17.30 сати
Пикасо, друже стари
Током наше последње радионице у оквиру Месеца франкофоније били смо у Паризу, али овог пута се спуштамо испод крововоа и седамо у један од кафића на Монпарнасу да попијемо кафу са добрим старим Пикасом и уметником који је њиме био инспирисан – Лазаром Возаревићем. Деца и тинејџери ће имати прилику да поставе питања сликарима, а одговоре ће пронаћи заједно са музејским едуакторима на сликама, репродукцијама, као и у књигама. У креативном и ликовном делу радионице поново ћемо радити технику колажа, и уз много сецкања и стрпљења рекреирати слику Лазара Возаревића.
Пријаве на радионице су обавезне. Упутства за пријаву ће бити истакнута на званичном сајту Галерије Матице српске на линку: https://www.galerijamaticesrpske.rs/pretraga-dogadjaja/ и врше се искључиво путем линкова за пријаву. Број деце и тинејџера на радионицама је ограничен.

ДОДЕЛА НАГРАДЕ ФОНДАЦИЈЕ САВА СТЕПАНОВ ЗА ИСТАKНУТУ АУТОРСКУ ИЗЛОЖБУ
Четвртак, 3. април у 19.00 сати,
Галерија Матице српске, Трг галерија 1, Нови Сад
У четвртак, 3. априла, у просторијама Галерије Матице српске, Фондација Сава Степанов ће уручити прву годишњу награду за истакнуту ауторску изложбу. Догађај почиње у 19.00 часова, а присутнима ће се приликом доделе обратити управница Галерије Матице српске др Тијана Палковљевић Бугарски, унук Саве Степанова Алекса Ћирић, председница жирија, историчарка уметности Светлана Младенов, као и добитница награде.
Фондацију оснива породица Саве Степанова 2024. године недуго након његове смрти са намером да очува његов лик и дело и тиме остваре Савину замисао исказану речима: “Желим да иза мене остане траг да сам живео и радио”.
Да се ради о човеку вредног сећања говори његов обиман и свестран животни рад. Сава Степанов је био историчар уметности, ликовни критичар, теоретичар и кустос, чије је највеће интересовање била уметност стварана на просторима Војводине. Током живота се највише посветио писању, те је
култури допринео бројним текстовима у часописима и зборницима, монографијама 26 уметника, књигама, али и сценаријима за телевизијске емисије и документарне филмове о ликовној уметности и фотографији.
Поред тога, организовао је и мноштво изложби међу којима се истиче изложба 100 година српске уметности – од Милана Коњовића до Марине Абрамовић. Изложбе приређује и ван оквира домаће сцене и тако шири глас о југословенској и српској уметности у градовима широм света попут Париза, Женеве, Москве, Будимпеште, Токија и многих других. Број остварених дела и манифестација међутим, без квалитета не би значио успех. О том аспекту Савиног рада, његовом квалитету и успеху, сведоче додељене разноврсне награде попут Награде Лазар Трифуновић и Вукове награде. Углед на уметничкој сцени стиче захваљујући изузетној посвећености уметности и
племенитим вредностима. Вођен идејом да уметност од нас ствара боље људе, а ми потом боље и праведније друштво. Сава се својим радом борио за очување сећања на уметнике вредне пажње, афирмацију младих уметника и омогућава нам целокупно сагледање домаће уметности из угла цењеног ликовног критичара.
Галерија Матице српске је имала част да буде место Савиног првог запослења из ког улази у свет уметности, част да оствари бројне сарадње и да добије на чување јединствену збирку његових колекционарских дела. Поклон-збирку Саве Степанова, коју је Галерија добила 2019. године, краси 75 уметничких дела од чак 57 аутора, а један део је истакнут у новој сталној поставци. На тај начин Сава је постао неизоставан део идентитета Галерије Матице српске.
Пратећи програм изложбе ПЛЕМСТВО У СРПСКОЈ ВИЗУЕЛНОЈ КУЛТУРИ XVIII ВЕКА
Галерија Матице српске, Трг галерија 1, Нови Сад
Конзерваторска прича
Уметност обнове – рестаурација као дијалог с временом на примеру портрета Владислава Фехерварија
Мср Урош Мирић, конзерватор
Петак, 4. април у 19.00 сати
У оквиру пратећег програма изложбе Племство у српској визуелној уметности XVIII века, конзерватор мрс Урош Мирић ће говорити о процесу конзервације и рестаурације уљане слике на платну Владислава Фехерварија, коју је реализовао стручни тим конзерватора у оквиру припрема за ову изложбу. Предавање ће пружити увид у сложен и вишеслојан процес конзерваторско-рестаураторских радова, од почетне дијагностике и процене стања слике до конкретних захвата и финалне презентације дела. Посебна пажња биће посвећена изазовима у очувању сликарског слоја, методама стабилизације и техникама рестаурације које омогућавају очување аутентичности уметничког дела. Кроз анализу овог случаја, слушаоци ће имати прилику да сазнају више о савременим принципима и етичким дилемама у конзервацији уметничких дела. Ово предавање намењено је свима који су заинтересовани за уметност, конзервацију и музеологију – било да долазе из стручних кругова или су љубитељи уметности који желе да сазнају више о очувању културне баштине.
Кустоско и ауторско вођење кроз изложбу
Мрс Јована Симић и ауторка изложбе Александра Человски
субота и недеља, 5. и 6. април у 13.00 и 17.00 сати
Субота у Галерији је резервисана за кустоска вођења мср Јоване Симић, која ће публику упознати о разликама у начину живота племића и племкиња, разликама племства Хабзбуршке монархије и Карловачке митрополије. Исто тако, незаобилазан део приче су племићке привилегије и начини стицања племићког статуса. Публика ће такође, имати прилику да се о овим темама, али и о истакнутим портретима, као и о самој докторској дисертацији из које изложба произилази, детаљно информише и од ауторке изложбе др Александре Человски у недељу, 6. априла.

Извор: Галерија Матице српске
Администратор: ДНМ