Mesec frankofonije
20. mart – 5. april 2025. godine
Galerija Matice srpske i Francuski institut u Srbiji – Ogranak u Novom Sadu
Tradicionalno, i ove godine Galerija Matice srpske u saradnji sa Francuskim institutom u Novom Sadu obeležava Mesec frankofonije raznovrsnim programom za publiku i najmlađe posetioce. Ukupno tri četvrtka u martu i aprilu u 18.00 sati biće priređena tematska kustoska vođenja kroz novu stalnu postavku Galerije Matice srpske inspirisana Francuskom, a subotom u periodu od 11.00 do 12.30 i od 16.00 do 17.30 sazi biće održane kreativne radionice za decu i tinejdžere.

Kustosko vođenje na francuskom jeziku, četvrtak 3. april u 18.00 sati
Inspirisani Francuskom
Simon Šonbrot, rukovodilac ogranka Francuskog instituta u Novom Sadu
Francuska prestonica umetnosti, Pariz, bio je nezaobilazni topos slikarskog sazrevanja srpskih umetnika. U njemu su boravili kraće ili duže, školovali se, obilazili izložbe, družili se i stvarali kako u međuratnom tako i u posleratnom periodu. Prizori francuskih pejzaža, zabave, dokolice, javnih i privatnih prostora ogledalo su njihove pariske svakodnevice. Platna umetnika poput Ljubice Cuce Sokić, Bogdana Šuputa, Save Šumanovića, Milana Konjovića i Peđe Milosavljevića, stoje kao trajna svedočanstva načina na koji su ovi „pariski gosti“ doživeli prestonicu umetnosti. Vođenje će biti na francuskom jeziku bez prevoda.
Kretivna radionica za decu, subota 5. april od 11.00 do 12.30 sati
Kreativna radionica za tinejdžere, subota, 5. april od 16.00 do 17.30 sati
Pikaso, druže stari
Tokom naše poslednje radionice u okviru Meseca frankofonije bili smo u Parizu, ali ovog puta se spuštamo ispod krovovoa i sedamo u jedan od kafića na Monparnasu da popijemo kafu sa dobrim starim Pikasom i umetnikom koji je njime bio inspirisan – Lazarom Vozarevićem. Deca i tinejdžeri će imati priliku da postave pitanja slikarima, a odgovore će pronaći zajedno sa muzejskim eduaktorima na slikama, reprodukcijama, kao i u knjigama. U kreativnom i likovnom delu radionice ponovo ćemo raditi tehniku kolaža, i uz mnogo seckanja i strpljenja rekreirati sliku Lazara Vozarevića.
Prijave na radionice su obavezne. Uputstva za prijavu će biti istaknuta na zvaničnom sajtu Galerije Matice srpske na linku: https://www.galerijamaticesrpske.rs/pretraga-dogadjaja/ i vrše se isključivo putem linkova za prijavu. Broj dece i tinejdžera na radionicama je ograničen.

DODELA NAGRADE FONDACIJE SAVA STEPANOV ZA ISTAKNUTU AUTORSKU IZLOŽBU
Četvrtak, 3. april u 19.00 sati,
Galerija Matice srpske, Trg galerija 1, Novi Sad
U četvrtak, 3. aprila, u prostorijama Galerije Matice srpske, Fondacija Sava Stepanov će uručiti prvu godišnju nagradu za istaknutu autorsku izložbu. Događaj počinje u 19.00 časova, a prisutnima će se prilikom dodele obratiti upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski, unuk Save Stepanova Aleksa Ćirić, predsednica žirija, istoričarka umetnosti Svetlana Mladenov, kao i dobitnica nagrade.
Fondaciju osniva porodica Save Stepanova 2024. godine nedugo nakon njegove smrti sa namerom da očuva njegov lik i delo i time ostvare Savinu zamisao iskazanu rečima: “Želim da iza mene ostane trag da sam živeo i radio”.
Da se radi o čoveku vrednog sećanja govori njegov obiman i svestran životni rad. Sava Stepanov je bio istoričar umetnosti, likovni kritičar, teoretičar i kustos, čije je najveće interesovanje bila umetnost stvarana na prostorima Vojvodine. Tokom života se najviše posvetio pisanju, te je
kulturi doprineo brojnim tekstovima u časopisima i zbornicima, monografijama 26 umetnika, knjigama, ali i scenarijima za televizijske emisije i dokumentarne filmove o likovnoj umetnosti i fotografiji.
Pored toga, organizovao je i mnoštvo izložbi među kojima se ističe izložba 100 godina srpske umetnosti – od Milana Konjovića do Marine Abramović. Izložbe priređuje i van okvira domaće scene i tako širi glas o jugoslovenskoj i srpskoj umetnosti u gradovima širom sveta poput Pariza, Ženeve, Moskve, Budimpešte, Tokija i mnogih drugih. Broj ostvarenih dela i manifestacija međutim, bez kvaliteta ne bi značio uspeh. O tom aspektu Savinog rada, njegovom kvalitetu i uspehu, svedoče dodeljene raznovrsne nagrade poput Nagrade Lazar Trifunović i Vukove nagrade. Ugled na umetničkoj sceni stiče zahvaljujući izuzetnoj posvećenosti umetnosti i
plemenitim vrednostima. Vođen idejom da umetnost od nas stvara bolje ljude, a mi potom bolje i pravednije društvo. Sava se svojim radom borio za očuvanje sećanja na umetnike vredne pažnje, afirmaciju mladih umetnika i omogućava nam celokupno sagledanje domaće umetnosti iz ugla cenjenog likovnog kritičara.
Galerija Matice srpske je imala čast da bude mesto Savinog prvog zaposlenja iz kog ulazi u svet umetnosti, čast da ostvari brojne saradnje i da dobije na čuvanje jedinstvenu zbirku njegovih kolekcionarskih dela. Poklon-zbirku Save Stepanova, koju je Galerija dobila 2019. godine, krasi 75 umetničkih dela od čak 57 autora, a jedan deo je istaknut u novoj stalnoj postavci. Na taj način Sava je postao neizostavan deo identiteta Galerije Matice srpske.
Prateći program izložbe PLEMSTVO U SRPSKOJ VIZUELNOJ KULTURI XVIII VEKA
Galerija Matice srpske, Trg galerija 1, Novi Sad
Konzervatorska priča
Umetnost obnove – restauracija kao dijalog s vremenom na primeru portreta Vladislava Fehervarija
Msr Uroš Mirić, konzervator
Petak, 4. april u 19.00 sati
U okviru pratećeg programa izložbe Plemstvo u srpskoj vizuelnoj umetnosti XVIII veka, konzervator mrs Uroš Mirić će govoriti o procesu konzervacije i restauracije uljane slike na platnu Vladislava Fehervarija, koju je realizovao stručni tim konzervatora u okviru priprema za ovu izložbu. Predavanje će pružiti uvid u složen i višeslojan proces konzervatorsko-restauratorskih radova, od početne dijagnostike i procene stanja slike do konkretnih zahvata i finalne prezentacije dela. Posebna pažnja biće posvećena izazovima u očuvanju slikarskog sloja, metodama stabilizacije i tehnikama restauracije koje omogućavaju očuvanje autentičnosti umetničkog dela. Kroz analizu ovog slučaja, slušaoci će imati priliku da saznaju više o savremenim principima i etičkim dilemama u konzervaciji umetničkih dela. Ovo predavanje namenjeno je svima koji su zainteresovani za umetnost, konzervaciju i muzeologiju – bilo da dolaze iz stručnih krugova ili su ljubitelji umetnosti koji žele da saznaju više o očuvanju kulturne baštine.
Kustosko i autorsko vođenje kroz izložbu
Mrs Jovana Simić i autorka izložbe Aleksandra Čelovski
subota i nedelja, 5. i 6. april u 13.00 i 17.00 sati
Subota u Galeriji je rezervisana za kustoska vođenja msr Jovane Simić, koja će publiku upoznati o razlikama u načinu života plemića i plemkinja, razlikama plemstva Habzburške monarhije i Karlovačke mitropolije. Isto tako, nezaobilazan deo priče su plemićke privilegije i načini sticanja plemićkog statusa. Publika će takođe, imati priliku da se o ovim temama, ali i o istaknutim portretima, kao i o samoj doktorskoj disertaciji iz koje izložba proizilazi, detaljno informiše i od autorke izložbe dr Aleksandre Čelovski u nedelju, 6. aprila.

Izvor: Galerija Matice srpske
Administrator: DNM