ПРОГРАМ У ГАЛЕРИЈИ МАТИЦЕ СРПСКЕ

Изложба ИНСПИРИСАНИ ИТАЛИЈОМ

Народни музеј Краљево

16. август – 4. октбобар 2024.

Изложба Инспирисани Италијом Галерије Матице српске биће свечано отворена у Галерији Народног музеја Краљево, у оквиру Жичког духовног сабора „Преображење 2024“, у петак, 16. августа са почетком у 20.00 сати. Изложбу ће отворити др Снежана Мишић, музејска саветница и шеф Сектора збирки Галерије Матице српске.

Изложба Инспирисани Италијом посвећена је српско-италијанским културним и уметничким везама, односно српским уметницима који су узоре и подстицаје за своје стваралаштво проналазили у уметничкој традицији Италије. Одабиром уметничких дела из колекције Галерије Матице српске визуелно су репрезентована италијанска „искуства” српских уметника током XIX века и XX века.

Српска уметност XV, XVI и XVII века, али и ранијих епоха, настајала је у духу византијске уметничке традиције, засноване на православној духовности, због чега данас само делимично и непотпуно можемо говорити о италијанским утицајима током тих епоха. Наговештаји присуства елемената уметности настале на тлу Апенинског полуострва јасније почињу да се изражавају у радовима српских уметника XVIII и XIX века. Историјске и друштвене промене, миграције српског становништва ка северу Европе и простору Хабзбуршке монархије утицале су на преображај српске уметности. Италофилска атмосфера која је владала у културним и уметничким круговима народа европских земаља подстакла је српске уметнике да проучавају историјско-уметничко наслеђе Италије. Уз копије слика израђених према делима италијанских мајстора сликарства Пармиђанина, Гвида Ренија и Помпеа Батонија, на изложби су заступљене слике и цртежи с представама градова, људи и наслеђа Италије, као и графички листови страних уметника израђених према делима Рафаела, Тицијана, Анибала Карачија. Преко 30 уметничких радова уметника попут Новака Радонића, Аксентија Мародића, Јефтимија Поповића, Павла Симића, Димитрија Петровића, Надежде Петровић, Васе Ешкићевића и других сведоче о томе како су српски сликари видели и доживели Италију, али и како је однос према италијанској уметности допринео уобличавању индивидуалних уметничких опуса.

Ауторка изложбе је Станислава Јовановић Миндић, кустос Галерија Матице српске у Новом Саду, а реализацију пројекта су помогли Италијански институт за културу у Београду, ДДОР осигурање и Министарство културе Републике Србије.

Изложба Свесно напуштање реалности: Сава Секулић и Илија Босиљ

пратећи програм

Кустоско вођење кроз изложбу

Мср Мирјана Брмбота, музејска саветница ГМС

петак, 16. август у 19.00 сати

Изложба Свесно напуштање реалности: Илија Босиљ и Сава Секулић представља 67 радова ова два уметника из различитих музејских колекција, а прате је и два документарна филма: филм о Илији Босиљу дело је редитеља Жике Митровића настало у продукцији Центарфилма, док филм о Сави Секулићу потписује Слободан Пешић и нуди и сегменте разговора са самим уметником. Изложбу допуњује документација међу којом је и писмо Жана Дибифеа о Илијиној уметности настало када га је Дибифе уврстио у своју колекцију (која данас чини Collection dell’Art Brut у Лозани). С обзиром на значај уметничких опуса који су изложени, јер се ради о два међународно најпризнатија аутора из домена сирове уметности, али и о опусима који се од самог настанка крећу на граничном подручју савремене и арт брут уметности, изложба има и одређен теоријско уметнички аспекат који доприноси њеном значају.

Извор: Галерија Матице српске

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *