PROGRAM U GALERIJI MATICE SRPSKE

Izložba INSPIRISANI ITALIJOM

Narodni muzej Kraljevo

16. avgust – 4. oktbobar 2024.

Izložba Inspirisani Italijom Galerije Matice srpske biće svečano otvorena u Galeriji Narodnog muzeja Kraljevo, u okviru Žičkog duhovnog sabora „Preobraženje 2024“, u petak, 16. avgusta sa početkom u 20.00 sati. Izložbu će otvoriti dr Snežana Mišić, muzejska savetnica i šef Sektora zbirki Galerije Matice srpske.

Izložba Inspirisani Italijom posvećena je srpsko-italijanskim kulturnim i umetničkim vezama, odnosno srpskim umetnicima koji su uzore i podsticaje za svoje stvaralaštvo pronalazili u umetničkoj tradiciji Italije. Odabirom umetničkih dela iz kolekcije Galerije Matice srpske vizuelno su reprezentovana italijanska „iskustva” srpskih umetnika tokom XIX veka i XX veka.

Srpska umetnost XV, XVI i XVII veka, ali i ranijih epoha, nastajala je u duhu vizantijske umetničke tradicije, zasnovane na pravoslavnoj duhovnosti, zbog čega danas samo delimično i nepotpuno možemo govoriti o italijanskim uticajima tokom tih epoha. Nagoveštaji prisustva elemenata umetnosti nastale na tlu Apeninskog poluostrva jasnije počinju da se izražavaju u radovima srpskih umetnika XVIII i XIX veka. Istorijske i društvene promene, migracije srpskog stanovništva ka severu Evrope i prostoru Habzburške monarhije uticale su na preobražaj srpske umetnosti. Italofilska atmosfera koja je vladala u kulturnim i umetničkim krugovima naroda evropskih zemalja podstakla je srpske umetnike da proučavaju istorijsko-umetničko nasleđe Italije. Uz kopije slika izrađenih prema delima italijanskih majstora slikarstva Parmiđanina, Gvida Renija i Pompea Batonija, na izložbi su zastupljene slike i crteži s predstavama gradova, ljudi i nasleđa Italije, kao i grafički listovi stranih umetnika izrađenih prema delima Rafaela, Ticijana, Anibala Karačija. Preko 30 umetničkih radova umetnika poput Novaka Radonića, Aksentija Marodića, Jeftimija Popovića, Pavla Simića, Dimitrija Petrovića, Nadežde Petrović, Vase Eškićevića i drugih svedoče o tome kako su srpski slikari videli i doživeli Italiju, ali i kako je odnos prema italijanskoj umetnosti doprineo uobličavanju individualnih umetničkih opusa.

Autorka izložbe je Stanislava Jovanović Mindić, kustos Galerija Matice srpske u Novom Sadu, a realizaciju projekta su pomogli Italijanski institut za kulturu u Beogradu, DDOR osiguranje i Ministarstvo kulture Republike Srbije.

Izložba Svesno napuštanje realnosti: Sava Sekulić i Ilija Bosilj

prateći program

Kustosko vođenje kroz izložbu

Msr Mirjana Brmbota, muzejska savetnica GMS

petak, 16. avgust u 19.00 sati

Izložba Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić predstavlja 67 radova ova dva umetnika iz različitih muzejskih kolekcija, a prate je i dva dokumentarna filma: film o Iliji Bosilju delo je reditelja Žike Mitrovića nastalo u produkciji Centarfilma, dok film o Savi Sekuliću potpisuje Slobodan Pešić i nudi i segmente razgovora sa samim umetnikom. Izložbu dopunjuje dokumentacija među kojom je i pismo Žana Dibifea o Ilijinoj umetnosti nastalo kada ga je Dibife uvrstio u svoju kolekciju (koja danas čini Collection dell’Art Brut u Lozani). S obzirom na značaj umetničkih opusa koji su izloženi, jer se radi o dva međunarodno najpriznatija autora iz domena sirove umetnosti, ali i o opusima koji se od samog nastanka kreću na graničnom području savremene i art brut umetnosti, izložba ima i određen teorijsko umetnički aspekat koji doprinosi njenom značaju.

Izvor: Galerija Matice srpske

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *