У среду, 18. децембра у 12.00 сати у Галерији Матице српске је пред бројним медијима представљен пројекат Култура за здравље – Култура „на рецепт“који је настао у сарадњи између Института за јавно здравље Војводине, „Дома здравља“ Нови Сад и Галерије Матице српске. Присутнима су се обратили др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, чланови пројектног тима др мед. Ана Миљковић, специјалиста опште медицине „Дом Здравља“ Нови Сад диспанзер „Лиман“ и асистент на Медицинском факултету у Новом Саду и мср Горан Вујков, музејски едукатор ГМС, као и проф. др Марија Јевтић, специјалиста хигијене на Институту за јавно здравље Војводине, професор на Медицинском факултету и руководилац пројектног тима.
Пројекат Култура за здравље – Култура „на рецепт“ потекао је од идеје да се повежу сектор културе и сектор здравства, са жељом да се кроз посебно осмишљен програм у Галерији Матице српске да допринос квалитету живота и унапређењу менталног здравља одраслих, корисника здравствених услуга примарне здравствене заштите, као и здравствених професионалаца и сарадника у примарној здравственој заштити. Могућност учешћа имали су сви грађани које упути лекар као и сами здравствени радници и сарадници, а „тераписјку дозу“ чиниле су две везане посете са два различита кустоска вођења и две радионице.
Примарна здравствена заштита фокусирана је на појединца и може да се на одговарајући начин ослони на спектар доступних услуга у заједници (као што су социјалне, културне, образовне), те да тај потенцијал користи да побољша квалитет живота људи који су суочени са ризицима за ментално здравље и да побољша здравље грађана. Због тога нам је идеја била да се лекару омогући да „на рецепт препише“ културу за здравље и упути пацијента у Галерију Матице српске.
У реализацији пројекта учествовали су као носилац активности Институт за јавно здравље Војводине и партнери „Дом здравља“ Нови Сад и Галерија Матице српске, као културна установа од националног значаја. Пројектни тим је и ове године брижљиво осмислио посете и радионице, као и начин на који ће се препоручити „култура на рецепт”, користећи богату инспирацију уметничких дела изложених у Галерији Матице српске.
Привремена изложба Молитва као Милосрђе. Алфонс Муха и Предраг Ђаковић отварала је комплекснетеме и асоцијације на места терора као вечну опомену и болно подсећање (Јасеновац, Терезин, Новосадска рација).Нова стална поставка Ревизија колекције Галерије Матице српске помогла нам је да се бавимо модулом „Уточишта: Човек и окружење“, и у оквиру њега животном средином и екологијом, затим домом и породицом, потом модулом „Ужитак: Ритуали и навике“ у оквиру ког смо разговарали о вину и његовим значењем, о забави, моди, као и јединственим модулом „Табу: Тело и ум“, односно темом у оквиру тог модула под називом Другост, која анализира идентитет и различитост, културне стереотипе и друштвена ограничења.
Сарадња пројектног тима, кустоска вођења музејског едукатора мср Горана Вујкова и вођење радионица проф. др Марија Јевтић, наишле су на веома позитиван одговор и реакцију учесника. Терапијска доза „култура за здравље” подстакла је разговор о изазовима данашњице и начинима који могу да нам помогну да очувамо ментално здравље. Богатство асоцијација је помогло да се разговара о здрављу из различитих углова, и о томе како културом и уметношћу може да се допринесе квалитету живота.
Пројектне активности су се одвијале током викенда и након укупно 16 кустоских вођења и радионица, и учешћа скоро 100 наших суграђана и суграђанки, потврђују се позитивна искуства и утисци свих учесника који су користили „културу на рецепт – културу за здравље”. Важно је да се напомене да је међу учесницима било нешто више од петине мушкараца, дакле жене су биле у знатном већем броју. Најмлађи учесник је имао 18 година, а најстарији 88 година. Поруке и евалуација радионица потврђују значај боравка у просторима уметности и културе, као и жељу да се понови искуство радионице која је дала могућност за дијалог на тему здравља и квалитета живота, и где су уметничка дела била богата инспирација за промишљање.
Простор Галерије Матице српске је сам за себе био снажна инспирација за рефлексију на доживљено искуство и разговор о здрављу. Боравак у Галерији, кустоско вођење и радионица подстакле су значајну размену мисли и осећања, интересантан и отворен разговор међу грађанима, али и пробудиле жељу да у будућности учествују у овим и сличним активностима.
Реализацију пројекта подржала је Градска управа за здравство Града Новог Сада.
Извор: Галерија Матице српске
Администратор: ДНМ