U sredu, 18. decembra u 12.00 sati u Galeriji Matice srpske je pred brojnim medijima predstavljen projekat Kultura za zdravlje – Kultura „na recept“koji je nastao u saradnji između Instituta za javno zdravlje Vojvodine, „Doma zdravlja“ Novi Sad i Galerije Matice srpske. Prisutnima su se obratili dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, članovi projektnog tima dr med. Ana Miljković, specijalista opšte medicine „Dom Zdravlja“ Novi Sad dispanzer „Liman“ i asistent na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu i msr Goran Vujkov, muzejski edukator GMS, kao i prof. dr Marija Jevtić, specijalista higijene na Institutu za javno zdravlje Vojvodine, profesor na Medicinskom fakultetu i rukovodilac projektnog tima.
Projekat Kultura za zdravlje – Kultura „na recept“ potekao je od ideje da se povežu sektor kulture i sektor zdravstva, sa željom da se kroz posebno osmišljen program u Galeriji Matice srpske da doprinos kvalitetu života i unapređenju mentalnog zdravlja odraslih, korisnika zdravstvenih usluga primarne zdravstvene zaštite, kao i zdravstvenih profesionalaca i saradnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Mogućnost učešća imali su svi građani koje uputi lekar kao i sami zdravstveni radnici i saradnici, a „terapisjku dozu“ činile su dve vezane posete sa dva različita kustoska vođenja i dve radionice.
Primarna zdravstvena zaštita fokusirana je na pojedinca i može da se na odgovarajući način osloni na spektar dostupnih usluga u zajednici (kao što su socijalne, kulturne, obrazovne), te da taj potencijal koristi da poboljša kvalitet života ljudi koji su suočeni sa rizicima za mentalno zdravlje i da poboljša zdravlje građana. Zbog toga nam je ideja bila da se lekaru omogući da „na recept prepiše“ kulturu za zdravlje i uputi pacijenta u Galeriju Matice srpske.
U realizaciji projekta učestvovali su kao nosilac aktivnosti Institut za javno zdravlje Vojvodine i partneri „Dom zdravlja“ Novi Sad i Galerija Matice srpske, kao kulturna ustanova od nacionalnog značaja. Projektni tim je i ove godine brižljivo osmislio posete i radionice, kao i način na koji će se preporučiti „kultura na recept”, koristeći bogatu inspiraciju umetničkih dela izloženih u Galeriji Matice srpske.
Privremena izložba Molitva kao Milosrđe. Alfons Muha i Predrag Đaković otvarala je kompleksneteme i asocijacije na mesta terora kao večnu opomenu i bolno podsećanje (Jasenovac, Terezin, Novosadska racija).Nova stalna postavka Revizija kolekcije Galerije Matice srpske pomogla nam je da se bavimo modulom „Utočišta: Čovek i okruženje“, i u okviru njega životnom sredinom i ekologijom, zatim domom i porodicom, potom modulom „Užitak: Rituali i navike“ u okviru kog smo razgovarali o vinu i njegovim značenjem, o zabavi, modi, kao i jedinstvenim modulom „Tabu: Telo i um“, odnosno temom u okviru tog modula pod nazivom Drugost, koja analizira identitet i različitost, kulturne stereotipe i društvena ograničenja.
Saradnja projektnog tima, kustoska vođenja muzejskog edukatora msr Gorana Vujkova i vođenje radionica prof. dr Marija Jevtić, naišle su na veoma pozitivan odgovor i reakciju učesnika. Terapijska doza „kultura za zdravlje” podstakla je razgovor o izazovima današnjice i načinima koji mogu da nam pomognu da očuvamo mentalno zdravlje. Bogatstvo asocijacija je pomoglo da se razgovara o zdravlju iz različitih uglova, i o tome kako kulturom i umetnošću može da se doprinese kvalitetu života.
Projektne aktivnosti su se odvijale tokom vikenda i nakon ukupno 16 kustoskih vođenja i radionica, i učešća skoro 100 naših sugrađana i sugrađanki, potvrđuju se pozitivna iskustva i utisci svih učesnika koji su koristili „kulturu na recept – kulturu za zdravlje”. Važno je da se napomene da je među učesnicima bilo nešto više od petine muškaraca, dakle žene su bile u znatnom većem broju. Najmlađi učesnik je imao 18 godina, a najstariji 88 godina. Poruke i evaluacija radionica potvrđuju značaj boravka u prostorima umetnosti i kulture, kao i želju da se ponovi iskustvo radionice koja je dala mogućnost za dijalog na temu zdravlja i kvaliteta života, i gde su umetnička dela bila bogata inspiracija za promišljanje.
Prostor Galerije Matice srpske je sam za sebe bio snažna inspiracija za refleksiju na doživljeno iskustvo i razgovor o zdravlju. Boravak u Galeriji, kustosko vođenje i radionica podstakle su značajnu razmenu misli i osećanja, interesantan i otvoren razgovor među građanima, ali i probudile želju da u budućnosti učestvuju u ovim i sličnim aktivnostima.
Realizaciju projekta podržala je Gradska uprava za zdravstvo Grada Novog Sada.
Izvor: Galerija Matice srpske
Administrator: DNM