PREDAVANJE MILANA VUKELIĆA „ŽENE I TERORIZAM: DŽIHADISTKINJE SA ZAPADNOG BALKANA U REDOVIMA ISLAMSKE DRŽAVE“ NA JUTJUB KANALU KCNS

Stručnjak za religijski fundamentalizam i ekstremizam Milan Vukelić govorio je o ulozi žena u Islamskoj državi i načinima njihove regrutacije. On navodi da je tema neophodna kada je reč o ženama u islamskim terorističkim organizacijama i na konkretnim primerima ilustruje status žene u islamu, citirajući Kuran koji dokazuje da muslimanke nisu u potpunosti bez prava. Žena u islamu nije jednaka muškarcu – jednakost postoji samo u tome što oba pola pred Alahom moraju biti ponizna. Njihovi zadaci na zemlji su različiti, a jedan od razloga zašto žene pristupaju Islamskoj državi jeste težnja da pokažu kako su jednake muškarcima. Vukelić je govorio o fenomenu džihada kao verskoj obavezi podjednako važnoj za oba pola i naveo kako jedan od ključnih problema sa kojim se države moraju suočiti u cilju suzbijanja terorizma jeste proces radikalizacije, tokom kog „osoba menja ponašanje i počinje da podržava terorizam ili druge forme ekstremizma koje vode ka terorizmu“. Tri najzastupljenije metode radikalizacije kod žena sa Zapadnog Balkana jesu putem interneta, džamija i verskih škola i posredstvom ličnih odnosa.

Internet je vrlo moćno i široko rasprostranjeno sredstvo za širenje terorističke propagande, povezivanje sa istomišljenicima i davanje instrukcija pojedincima koji žele da pristupe terorističkim organizacijama, a društvene mreže su ključna platforma za radikalizaciju i regrutaciju potencijalnih terorista. Kada je reč o broju džihadista iz Zapadne Evrope koji su pristupili Islamskoj državi, veruje se da ih je oko 5000, a gotovo petinu čine žene. Vukelić upozorava da na teritoriji Zapadnog Balkana postoje džamije u kojima se vernici regrutuju za oružani džihad i da su takvi slučajevi zabeleženi u brojnim gradovima na teritoriji KiM. Posebnu pažnju treba posvetiti ženama sa ovog prostora, kako zbog brojnosti tako i zbog stepena radikalizma koji su pokazale, poput Ćamile Tahiri koja je čak postala starešina kampa za obuku džihadistkinja. Kako bi se suočile sa odlaskom građana na strana ratišta ali i njihovim povratkom, države moraju sprovoditi prevenciju i deradikalizaciju. Njihov povratak iz Sirije i Iraka u matične države Zapadnog Balkana predstavlja možda ključan faktor deradikalizacije, te je potrebno uključiti ih u proces rehabilitacije i reintegracije u samo društvo.

Izvor: Kulturni centar Novi Sad.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *