Program galerije BelArt: Pozicija identiteta u savremenoj realnosti
multimedijalna izložba
Tijana Jevrić, László Gálos
SKCNS Fabrika, Bul. Despota Stefana 5, Novi Sad
29. i 30. novembra, 2024. godine
Vernissage: petak, 29. novembar, 19 – 21h
Prateći program: subota, 30. novembar, 11 – 13 h
Autori koncepta: Tijana Jevrić i Miloš Fath
Umetnici: Tijana Jevrić, László Gálos
AI konsultant Miloš Fath
Multimedijalna izložba (hologram, video projekcija, fotografija, performans) pod nazivom Pozicija identiteta u savremenoj realnosti odabrana na prvom javnom konkursu za sufinansiranje projekata koji doprinose razvoju kulture u skladu sa članstvom Grada Novog Sada u UNESCO mreži kreativnih gradova će se realizovati 29. i 30. novembra 2024. godine u SKCNS Fabrika, Bul. Despota Stefana 5. Autori izložbe su umetnici Tijana Jevrić i László Gálos (Budimpešta) u saradnji sa Milošem Fathom. Kustoskinja izložbe je istoričarka umetnosti Ksenija Marinković. Vernissage će se održati u SKCNS Fabrika u petak 29. novembra od 19 do 21 čas, nakon čega je planiran nastup DJ Vetas. U subotu 30. novembra od 11 do 13 časova u ambijentu izložbe će biti održan prateći program.
Pozicija identiteta u savremenoj realnosti je multimedijalna i interdisciplinarna izložba sa pratećim programom koja kombinujući analognu fotografiju, performans, veštačku inteligenciju, video projekciju i hologram pokreće diskurs o položaju identiteta u savremenoj realnosti – od kulturnih mitologija na društvenim mrežama do ljudskog tela, njegovih senzacija i verovanja u odnosu na njih. Projekat nastoji da predstavi kulminaciju ljudskog odnosa prema sopstvenom identitetu i načina manipulacije identitetom putem društvenih normi, pritajenih želja i prikupljenih digitalnih informacija (digitalni otisak) koje dodatno pospešuju otuđenje od svega što nas čini individuama. Priče, koje su ključni deo ljudskog iskustva i koje se danas koriste kao oružje protiv individualne istine, subverzijom postaju kanal komunikacije poruke ovog umetničkog projekta.
Izložba poziva na preispitivanje pozicije udobnosti i prepuštanja važećim kulturnim obrascima i tehnološkim protezama, bez predumišljaja otvara polje moguće slobode, i istovremeno fascinira medijskom raznovrsnošću. Kao što bi rekao Foucault, granice slobode često se formiraju kroz strukture koje obećavaju sigurnost, ali upravo u tom prostoru mogu se nazreti tragovi otpora i autonomije. ( Ksenija Marinković)
U okviru pratećeg programa održaće se razgovor sa umetnicima Tijanom Jevrić, Milošem Fathom i Laslom Galošem i panel o manipulaciji identiteta u digitalnoj sferi. Panel diskusiju će voditi Vladan Joler, osnivač SHARE Fondacije, vizuelni umetnik, istraživač, profesor na Odseku za Nove medije Akademije umetnosti u Novom Sadu i Živa Stanojević, docent na katedri za Audiovizuelne medije na studijskom programu Animacija i vizuelni efekti pri Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Prateći program će u prostoru Fabrike kroz prizmu istorijskog konteksta, filozofije i prakse približiti publici čovekov odnos sa tehnologijom, alatke manipulacije identiteta i nesvesne šablone koji su u velikoj meri prisutni u našem društvu.
Tijana Jevrić je multimedijalna umetnica koja se bavi site-specific i audio-vizuelnim instalacijama, kao i hologramskim projekcijama. Završila je Nove likovne medije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je osvojila stipendiju i nagradu za najbolji rad iz nove medijske umetnosti (2020). Njeni radovi su bili prikazani u prestižnim institucijama poput Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, iKulturnog centra Srbije u Parizu i Festivala Ars Electronica u Lincu. Fokusira se na uticaj medijske kulture na društvo i virtuelni prostor.
László Gálos je vizuelni umetnik i performer koji istražuje odnos između subjektivne i objektivne stvarnosti, kao i granice percepcije i saznanja. Od 2015. koristi mokro pločasti kolodijum u svojim fotografijama. Njegovi radovi su izlagani na brojnim samostalnim i grupnim izložbama širom sveta. U performansima istražuje interakciju fizičkog i virtuelnog sveta. Dobitnik je kreativne stipendije Nacionalnog kulturnog fonda Mađarske i nagrada na Bijenalu fotografije akta. Član je više umetničkih udruženja.
Miloš Fath je audiovizuelni i performans umetnik iz Novog Sada, sa multidisciplinarnim pristupom, koji kombinuje vizuelnu umetnost, zvuk, tehnologiju, kulturologiju i misticizam. Njegov rad se fokusira na pripovedanje i kritičko istraživanje, sa akcentom na razmeni informacija i energije. Inspiraciju crpi iz kulturne mitologije, istorije i identiteta. Diplomirani je umetnik digitalnih medija na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i realizovao je brojne projekte i izložbe.
Multimedijalnu izložbu realizovala je organizacija BelArt Kontakt pod pokroviteljstvom Grada Novi Sada (UNESCO kreativni gradovi).
Izvor: Galerija BelArt
Administrator: DNM