Програм галерије БелАрт: Позиција идентитета у савременој реалности
мултимедијална изложба
Тијана Јеврић, Лáсзлó Гáлос
СКЦНС Фабрика, Бул. Деспота Стефана 5, Нови Сад
29. и 30. новембра, 2024. године
Верниссаге: петак, 29. новембар, 19 – 21х
Пратећи програм: субота, 30. новембар, 11 – 13 х
Аутори концепта: Тијана Јеврић и Милош Фатх
Уметници: Тијана Јеврић, Лáсзлó Гáлос
АИ консултант Милош Фатх
Мултимедијална изложба (холограм, видео пројекција, фотографија, перформанс) под називом Позиција идентитета у савременој реалности одабрана на првом јавном конкурсу за суфинансирање пројеката који доприносе развоју културе у складу са чланством Града Новог Сада у УНЕСЦО мрежи креативних градова ће се реализовати 29. и 30. новембра 2024. године у СКЦНС Фабрика, Бул. Деспота Стефана 5. Аутори изложбе су уметници Тијана Јеврић и Лáсзлó Гáлос (Будимпешта) у сарадњи са Милошем Фатхом. Кустоскиња изложбе је историчарка уметности Ксенија Маринковић. Верниссаге ће се одржати у СКЦНС Фабрика у петак 29. новембра од 19 до 21 час, након чега је планиран наступ Ђ Ветас. У суботу 30. новембра од 11 до 13 часова у амбијенту изложбе ће бити одржан пратећи програм.
Позиција идентитета у савременој реалности је мултимедијална и интердисциплинарна изложба са пратећим програмом која комбинујући аналогну фотографију, перформанс, вештачку интелигенцију, видео пројекцију и холограм покреће дискурс о положају идентитета у савременој реалности – од културних митологија на друштвеним мрежама до људског тела, његових сензација и веровања у односу на њих. Пројекат настоји да представи кулминацију људског односа према сопственом идентитету и начина манипулације идентитетом путем друштвених норми, притајених жеља и прикупљених дигиталних информација (дигитални отисак) које додатно поспешују отуђење од свега што нас чини индивидуама. Приче, које су кључни део људског искуства и које се данас користе као оружје против индивидуалне истине, субверзијом постају канал комуникације поруке овог уметничког пројекта.
Изложба позива на преиспитивање позиције удобности и препуштања важећим културним обрасцима и технолошким протезама, без предумишљаја отвара поље могуће слободе, и истовремено фасцинира медијском разноврсношћу. Као што би рекао Фоуцаулт, границе слободе често се формирају кроз структуре које обећавају сигурност, али управо у том простору могу се назрети трагови отпора и аутономије. ( Ксенија Маринковић)
У оквиру пратећег програма одржаће се разговор са уметницима Тијаном Јеврић, Милошем Фатхом и Ласлом Галошем и панел о манипулацији идентитета у дигиталној сфери. Панел дискусију ће водити Владан Јолер, оснивач СХАРЕ Фондације, визуелни уметник, истраживач, професор на Одсеку за Нове медије Академије уметности у Новом Саду и Жива Станојевић, доцент на катедри за Аудиовизуелне медије на студијском програму Анимација и визуелни ефекти при Академији уметности у Новом Саду. Пратећи програм ће у простору Фабрике кроз призму историјског контекста, филозофије и праксе приближити публици човеков однос са технологијом, алатке манипулације идентитета и несвесне шаблоне који су у великој мери присутни у нашем друштву.
Тијана Јеврић је мултимедијална уметница која се бави сите-специфиц и аудио-визуелним инсталацијама, као и холограмским пројекцијама. Завршила је Нове ликовне медије на Академији уметности у Новом Саду, где је освојила стипендију и награду за најбољи рад из нове медијске уметности (2020). Њени радови су били приказани у престижним институцијама попут Музеја савремене уметности Војводине, иКултурног центра Србије у Паризу и Фестивала Арс Елецтроница у Линцу. Фокусира се на утицај медијске културе на друштво и виртуелни простор.
Лáсзлó Гáлос је визуелни уметник и перформер који истражује однос између субјективне и објективне стварности, као и границе перцепције и сазнања. Од 2015. користи мокро плочасти колодијум у својим фотографијама. Његови радови су излагани на бројним самосталним и групним изложбама широм света. У перформансима истражује интеракцију физичког и виртуелног света. Добитник је креативне стипендије Националног културног фонда Мађарске и награда на Бијеналу фотографије акта. Члан је више уметничких удружења.
Милош Фатх је аудиовизуелни и перформанс уметник из Новог Сада, са мултидисциплинарним приступом, који комбинује визуелну уметност, звук, технологију, културологију и мистицизам. Његов рад се фокусира на приповедање и критичко истраживање, са акцентом на размени информација и енергије. Инспирацију црпи из културне митологије, историје и идентитета. Дипломирани је уметник дигиталних медија на Академији уметности у Новом Саду и реализовао је бројне пројекте и изложбе.
Мултимедијалну изложбу реализовала је организација БелАрт Контакт под покровитељством Града Нови Сада (УНЕСЦО креативни градови).
Извор: Галерија БелАрт
Администратор: ДНМ