POVODOM SVETSKOG DANA ŠUMA U GRADSKOM ZELENILU ODRŽANA DVA NAUČNA SKUPA O URBANOM ZELENILU

Povodom 21. marta Svetskog dana šuma u Gradskom zelenilu su održani Drugi naučno-stručni skup i četvrti Stručno-savetodavni skup „Zelena infrastruktura – trendovi i izazovi današnjice“. Sastanku su prisustovovali gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, dekan Poljorivrenog fakuleta prof. dr Nedeljko Tica, šef katedre za horitkuluru i pejzažnu arhiekuru prof. dr Saša Orlović, direktor „Gradskog zelenila“ Miloš Egić i veliki broj naučnika i sturčnjaka, sa više fakulteta i instituta.

Egić se kao domaćin skupa zahvalio gradonačelniku Novog Sada Milanu Đuriću na podršci koju grad Novi Sad pruža Gradskom zelenilu.

– Izuzetno smo vam zahvalni što kao i prethodni gradonačelnik Miloš Vučević punu pažnju posvećujete unapređenju zelenila na teritoriji grada, kroz podizanje novih parkova i sveobuhvatne planove sadnje velikog broja drveća na teritoriji celog Novog Sada – rekao je Egić.

Danijela Andrić, pomoćnica direktora „Gradskog zelenila“ pomoćnik direktora za projektovanje, podizanje, održavanje i proizvodnju zelenila u okviru panela „O zelenoj infrastrukturi u eri klimatskih promena“, održala je predavanje „Zelenilo Novog Sada pre i posle olujnog nevremena“. Andrićeva je govorila o posledicama i sanaciji štete izazvane superćelijskim olujama koje su prošle godine pogodile Novi Sad.

– Od 22. jula prošle godine radimo na sanaciji štete. Nakon što smo uklonili oboreno i polomljeno drveće, pristupili smo obnovi zelenila, u skladu s planovima i projektima obnove koje je u saradnji sa stučnjacima usvojio grad Novi Sad. Posađeno je više od 2.500 novih sadnica. Značajan deo biootpada je prerađen u našem kompostilištu, koje smo izgradili uz podršku GIZ-a i grada Novog Sada. Sav biootpad od superoluja i sav biotpad koji nastaje u okviru redovnih delatnosti i koji se nekada bacao na deponiju, sada predstavlja značajan resurs, koji se koristi za stvaranje komposta i bioenergije. Kompost koji proizvedemo koristi se za sadnju cveća i drveća na teritoriji grada i svih prigradskih naselja – rekla je Andrić.

Pomoćnica direktora „Gradskog zelenila“ Jelena Prica istakla je na otvaranju naučnih skupova da je u prethodnih nekoliko godina značajno unapređeno održavanje zeleniila na teritoriji grada, kao i da je značajna pažnja posvećena zaštiti životne sredine.

– O našoj posvećenosti zaštiti životne sredine govori i činjenica da smo u okviru projekta prekogranične saradnje izgradili zeleni krov i zid kao pilot projekat urabanog ozelenjavanja u ŠOSO “Milan Petrović. Zeleni krov izgrađen je na površini od 486 kvadratnih metara, a zeleni zid na površini od 82 kvadrata – rekla je Prica.

Na skupovima je razgovarano i o uticaju drveća na ljudsko zdravlje, integralnoj zaštiti urbanog zelenila, invazivnim insektima i patogenima, investicijama grada u zelenu infrastrukturu i pogledima u budućnost kad je u pitanju zelena infrastruktura.

Izvor: JKP „Gradsko zelenilo“

Foto: JKP „Gradsko zelenilo“ Novi Sad

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *