Gradski odbor Saveza udruženja boraca oslobodilačkih ratova Srbije i Biblioteka „Gligorije Vozarović“ organizovali su tribinu 12.9.2022. u 18.00č pod nazivom „Značaj ćirilice u očuvanju srpske kulture i nacionalnog identiteta sa osvrtom na rodoljublje“.
Branislav Gajin, ispred gradskog Saveza udruženja boraca oslobodilačkih ratova Srbije, u svojstvu organizatora pozdravio je pristutne.
U uvodnom muzičkom programu učestvovali su vokalni solisti: Stefan Nedić, Sava Gligić, Milovan Simić, Stefan Radišić.
Publici se posebno svidela pesma „Suza Kosova“.
Moderator Moravka Todić najavila je goste tribine, članove Udruženja „Ćirilica“ iz Novog Sada.
Prvi govornik master kulturolog Željko Savić, predsednik Upravnog odbora Udruženja “ Ćirilica“,Novi Sad, ukazao je na aktuelne probleme koje se odnose na očuvanje srpske kulturne i duhovne baštine. Savić smatra da srpska arhiva kulturnog nasleđa mora biti pod većom zaštitom i kontrolom države, jer su učestale razne zloupotrebe.
Naveo je i zlonamerne pokušaje otuđivanja srpskog nasleđa od strane albanaca i prikazao dokumentarni film o Gračanici koji o tome svedoči.
Novinar publicista Vladimir Spremo, član Udruženja “ Ćirilica“, Novi Sad, hronološki je prisutnima približio razvoj ćirilice.
Spremo je posebno istakao da je UNESKO zaštitio latinicu kao hrvatsku kulturnu baštinu, i sve što se piše i publikuje u Srbiji na latinici, UNESKO zavodi kao njihovu kulturnu baštinu.
Dok je ćirilica zavedena kao srpsko pismo.
Udruženja “ Ćirilica“, Novi Sad kao udruženje se zalaže za veću upotrebu ćirilice u javnom životu Srbije, naglašavajući da je ćirilica trenutno jedino srpsko pismo.
Izvor: TV Ars Medija
Administrator: DNM
Fotografije: Dragan Davidović