Tokom svakog vikenda očekuju vas kustoska vođenja kroz stalnu postavku Galerije Matice srpske i aktuelnu izložbu. U subotu, 4. marta možete da čujete priču o stalnoj postavci, dok će se u nedelju, 5. marta organizovati prva kustoska vođenja kroz novu izložbu Jedna sasvim (ne)obična srpsko-francuska veza. Olga Kešeljević i Mark Barbeza.
Subota, 4. mart u 13.00 i 17.00 sati: Stalna postavka Galerije Matice srpske
Stalna postavka Galerije Matice srpske vodi vas na putovanje kroz srpsku umetnost dugu tri veka ‒ od slikarstva zografa u 18. veku do modernizama 20. veka. Šetnjom sa kustosom kroz vekove i stvaralaštvo poznatih srpskih umetnika, osetite duh prošlih vremena i saznajte sve ono što do sada niste znali o srpskoj umetnosti. Umetnost 18. veka u kolekciji Galerije Matice srpske kroz odabir reprezentativnih dela (ikone, religiozne kompozicije i portreti) prikazuje likovni izraz tradicionalnog zografskog, ranobaroknog i reprezentativnog visokog i kasnobaroknog srpskog slikarstva 18. veka, dok postavka srpske umetnosti 19. veka Ljudi i događaji. Slika prošlosti predstavlja ličnosti i događaje značajne za istoriju srpskog naroda toga doba, kao i tematsku i estetsku opredeljenost umetnika kojom se potvrđuje značaj i mesto srpske umetnosti u kontekstu evropskog stvaralaštva 19. veka. Vođenje se završava u sali 20. veka Modernizmi – kontinuiteti i sučeljavanja koja ilustruje proces transformacije srpske umetnosti od trenutka uspostavljanja moderne slike do njenog tematskog i formalnog razaranja. Izložena dela srpske umetnosti 20. veka sažimaju 70 godina traganja, preispitivanja i sučeljavanja različitih modernih slikarskih pravaca.
Kroz stalnu postavku vodiće Jelena Bobić, muzejska edukatorka i Goran Vujkov.
Nedelja, 5. mart u 13.00 i 17.00 sati: Jedna sasvim (ne)obična srpsko-francuska veza. Olga Kešeljević i Mark Barbeza
Priča o dvoje ljudi, njihovim sudbinama, međusobnim odnosima, vezama s evropskom intelektualnom i umetničkom elitom poslužili su kao osnovni narativ izložbe Jedna sasvim (ne)obična srpsko-francuska veza. Olga Kešeljević i Mark Barbeza. Izložba obuhvata 95 eksponata – među kojima su najzastupljeniji radovi Ljubice Cuce Sokić, umetnice i bliske prijateljice Olge Kešeljević. Pored bogatog slikarskog opusa publici po prvi put umetnica će biti predstavljena i kao ilustratorka i grafička dizajnerka. Izložbu čine i dela drugih srpskih modernista poput Ivana Tabakovića, Bogdana Šuputa i Peđe Milosavljevića, kao i bogat dokumentarni materijal – pisma Olge Kešeljević i Marka Barbezaa, kao i knjige iz Barbezaove izdavačke kuće L’Arbalète. Osim dela iz galerijske kolekcije, izložbu dopunjuju dela i građa iz Narodne biblioteke Srbije, Arhiva SANU, Galerije SANU i privatnih kolekcija.
Kroz izložbu će voditi msr Nikola Ivanović, kustos izložbe.

KULTURA I DIPLOMATIJA U NOVOM SADU
Veliki javni panel pod nazivom „Kultura i diplomatija – novo poglavlje” u organizaciji Zaprokula održaće se u utorak, 7. marta u 18 časova u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu (Trg Galerija 1).
U godini obeležavanja 55 godina časopisa Kultura, Zaprokul organizuje još jedan u nizu javnih panela koji su namenjeni široj publici, sada po prvi put u Evropskoj prestonici kulture Novom Sadu. Javni panel ima za cilj pokretanje dijaloga i unapređenje istraživanja kulturne diplomatije, kao i da probudi nove ideje kod kreatora spoljnopolitičkih i kulturnih strategija, da se pokrenu nova istraživanja kao i javna diskusija o pitanjima odnosa kulture i diplomatije. Nove teme i aktuelne poglede u oblasti kulture i diplomatije Zaprokul je predstavio u 173. broju časopisa KULTURA.
Kroz prizmu istorijskog iskustva, preporuka iz prošlosti i sa osvrtom na aktuelne odnose u spoljnoj politici, učesnici u ovom panelu predstaviće različita razumevanja kulturne diplomatije i njene primene. Ovim javnim dijalogom u Galeriji Matice srpske, želimo da istaknemo značaj kulturnih institucija u osnaživanju kulturne diplomatije Srbije. Istovremeno, naša namera je da ukažemo na ulogu umetnika i naučnika u diplomatskim inicijativama i međunarodnom pozicioniranju naše zemlje.
Na panelu će učestvovati:
dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske
Nemanja Milenković, direktor Fondacije „Novi Sad – Evropska prestonica kulture”
dr Slobodan Selinić, naučni savetnik, Institut za noviju istoriju Srbije
dr Dragan Trailović, naučni saradnik, Institut za političke studije
Moderator: dr Aleksandra Kolaković, istoričarka, viši naučni saradnik, Institut za političke studije, priređivač temata „Kultura i diplomatija” u časopisu Kultura
Dobro došli!
Izvor: Galerija Matice srpske
Administrator: DNM