U četvrtak, 22. novembra u galeriji Srpske akademije nauka i umetnosti koncertom Vasilije Mokranjac u izvođenju mladih pijanistazvanično je otvoren Vasilije Mokranjac Fest – festival posvećen jednoj od ključnih ličnosti srpske muzike.
Prvo festivalsko veče takmičarskog je karaktera, a najbolji mladi pijanisti koji su nastupili na ovom koncertu izabrani su putem audicije u saradnji sa muzičkim akademijama i školama širom Srbije. U pitanju su pijanisti Olga Petrović, Tijana Cerović, Ksenija Veljović, Milica Zakić, Katarina Mančić i Kosta Knežević. U cilju promocije srpske umetničke muzike i afirmacije stvaralaštva Vasilija Mokranjca, Fondacija Vasilije Mokranjac će dodeliti i izvođačke nagrade ”Vasilije Mokranjac” za najuspešnije interpretacije klavirskih dela ovog muzičkog velikana. Nagardni fond u ukupnom iznosu od 100.000 RSD obezbeđen je pod pokroviteljstvom SOKOJa, dok će proglašenje pobednika i dodela nagrada biti na završnoj večeri Festivala, 24. novembra 2018 u Skupštini grada Beograda.
U okviru druge festivalske večeri, biće održan Okrugli sto na temu stvaralaštva Vasilija Mokranjca, (Galerija Artget, KCB, 19h) čiji su učesnici akademici SANU – Dimitrije Stefanović, Dejan Despić, Svetislav Božić, muzikolozi Nadežda Mosusova, Melita Milin, Katarina Tomašević, Ivana Medić, kompozitorka Svetlana Maksimović, violončelistkinja Sandra Belić, kao i ćerka istaknutog kompozitora, Aleksandra Mokranjac. Najeminetniji stručnjaci iz sveta umetničke muzike u Srbiji govoriće o Vasiliju Mokranjcu iz različitih uglova – kompozitorskog, izvođačkog, pedagoškog, istraživačkog i ličnog.
Zatvaranje Festivala pod nazivom Vasilije Mokranjac – Gala koncert revijalnog je karaktera i biće održano u subotu, 24. novembra u 19h u Svečanoj sali skupštine grada Beograda
U okviru završne večeri publici će se, pored nagrađenih mladih pijanista, sa delima Vasilija Mokranjca predstaviti i poznati muzički izvođači iz zemlje i inostranstva – Biljana Gorunović, Rita Kinka, Ratimir Martinović, Vedrana Subotić, Jelena Đajić Levajac, Ivana Medić, Vladimir Gligorić, Sandra Belić i Miroslav Pavlović.
Pored podrške SOKOJa i institucija u čijim se prostorijama odvija ovogodišnji festival, SANU, Kulturni centar Beograda i Skupština grada Beograda, realizaciju Festivala podržali su i brojni pokrovitelji, među kojima su agencija Fabrika, štamparije SWA tim i Byzart, Sky hotel u hostel Garden 40, Voda voda, vinarija Aleksić, Kris sound, Tele group i mnogi drugi.
Ulaz na sve programe Festivala je besplatan!
Fondacija Vasilije Mokranjac za cilj ima prikupljanje, očuvanje i promociju muzičkog opusa i umetničke ličnosti Vasilija Mokranjca. Značajan broj relevantnih pojedinaca i institucija iz oblasti muzičke umetnosti prepoznalo je važnost ovih ciljeva o čemu svedoči članstvo i angažman plejade najuglenijih stručnjaka i članova SANU u odboru Fondacije, kao i podrška i saradnja sa mnogobrojnim kulutrno-obrazovnim institucijama širom zemlje. Planovi Fondacije usmereni su na domaću i međunarodnu afirmaciju ostvarenja ovog muzičkog velikana i u najkraćim crtama podrazumevaju digitalizaciju i štampanje nota klavirskog, kamernog i simfonijskog opusa, snimanje kompakt-diskova, podsticanje izvođenja kroz promociju u Srbiji i inostranstvu, dalji razvoj Festivala, pokretanje velikog pijanističkog takmičenja i ponovno uspostavljanje nagrada sa imenom „Vasilije Mokranjac”.
Vasilije Mokranjac
(1923-1984) među najznačajnijim je srpskim kompozitorima XX veka i jedan od nekolicine znamenitih kompozitora koji su ostavili neizbrisiv trag u srpskoj umetnosti i kulturi.
Formlano muzičko obrazovanje stiče na Muzičkoj akademiji u Beogradu, gde diplomira klavir u kalsi profesora Emila Hajeka (1948) i kompoziciju u klasi profesora Stanojla Rajičića (1951). Profesionalni vek otpočinje kao profesor srednjih beogradskih muzičkih škola „Josif Marinković” i „Mokranjac”,a od 1956. godine profesor je kompozicije i orkestracije na Muzičkoj akademiji u Beogradu. U periodu od 1962. do 1965. bio je na čelu Udruženja kompozitora Srbije. Za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti izabran je 1967, a njen redovni član postaje 1976. godine.
Stvaralaštvo Vasilija Mokranjca pripada samom vrhu celokupne srpske umetničke muzike i ubraja dela klavirske, kamerne i simfonijske muzike, kao i značajan broj dela filmske i primenjene muzike. Tokom bogate kompozitorske karijere dodeljen mu je veliki broj prestižnih nacionalnih nagrada, među kojima su i nagrada Sterijinog pozorja za scensku muziku (za Hristićev Orest 1961), Oktobarska nagrada grada Beograda (1967. za II simfoniju), nagrada Jugoslovenske radiodifuzije (1968. za III simfoniju), nagrada udruženja kompozitora Srbije „Petar Konjović” (1973. za IV simfoniju) i Sedmojulska nagrada za životno delo (1976).
Izvor: Vasilije Mokranjac Fest