Davne 1880.godine list za decu „Neven“ pokrenuo je poznati srpski pesnik za decu Jovan Jovanović Zmaj, a 1979. obnovio ga je Miroslav Mika Antić.
List za decu spada među najstarije i najbolje časopise ovakve vrste u našoj zemlji i jedan je od retkih, ako ne i jedini, koji izlazi na ćirilici.
Pitali smo urednicu „Nevena“, Jelenu Dopuđ, da nam kaže nešto više o tome kako časopis izgleda danas, koja mu je čitalačka publika i koliko često izlazi.
Koliko često izlazi časopis, koja je njegova čitalačka publika?
Izlazi jednom mesečno u punom koloru. „Nevenova“ čitalačka publika su stariji osnovci, a neretko i njihovi roditelji. „Nevenov“ prvenstveni zadatak je da kroz osmišljene rubrike iz svih oblasti stvaralaštva pravilnim usmeravanjem uticaja dečje štampe izgrađuje i afirmiše mlade ličnosti na informativnom, vaspitnom i rekreativnom planu.
Približite nam sadržaj ovog kultnog dečjeg časopisa?
Sadržaj lista za decu „Neven“ je pre svega koncipiran na bazi edukativnosti, a kako bi se ta edukativna nota približila našim čitaocima, pomenuti sadržaj je ujedno i veoma zanimljiv. Rubrike u časopisu prate sve sfere interesovanja dece u višem osnovnoškolskom uzrastu. Standardne rubrike su: Istorijska čitanka, Čuda prirode, Putujmo Srbijom, Grad, Država, Pitam se, pitam, Mali hemijski eksperimenti, Književni kalendar, Nevenov nezaboravnik, Nevenov kutak za mlade stvaraoce, Dobrodošli pesnici, Dogodilo se i međuvremenu, Zdravi i lepi, Nevenov muzičko filmski kutak, Veliki odmor, sport i mnoge druge.
Kroz svaku od ovih rubrika, prezentuju se teme iz istorije, geografije, hemije, fizike, književnosti i ostalih predmeta koja deca uče u školi. Mali čitaoci su ujedno i kreatori sadržaja rubrika.
Nevenov kutak za mlade stvaraoce je rubrika koja je namenjena literarnim i likovnim radovima učenika, koji su najčešće nagrađeni na mnogobrojnim festivalima i manifestacijama za decu.
Može li se časopis naći u slobodnoj prodaji ili kao i do sada samo putem pretplate u školama?
Časopis izlazi početkom meseca i može se naći na svim bolje snabdevenim trafikama u Srbiji i košta 150 dinara. Naravno, kao i do sada, mnoge škole su pretplaćene na naš časopis, a tu mogućnost svakako imaju u pojedinci. Godišnja pretplata na naš časopis iznosi 1200 dinara godišnje iliti 600 dinara za jedno polugodište i stiže pravo na kućnu adresu naručioca.
Ko su saradnici vašeg časopisa?
Nevenovi saradnici su eminentni pisci i pesnici za decu, kao i profesori hemije, biologije i geografije, pedagozi, psiholozi i mnogi drugi.
Strogo se vodi računa o sadržaju časopisa u smislu kvaliteta, istinitosti informacija i objavljenih vesti i izveštaja. Za svaku objavljenu fotografiju dece, traži se dozvola roditelja ili institucije koja je fotografije poslala.
List za decu „Neven“ učestvuje u mnogobrojnim manifestacijama za decu, kao direktni učesnik ili kao posredni izveštač sa događaja.( Zmajeve dečje igre, Noć muzeja, Noć istraživača, Festival lepe reči, Bebi egzit i mnoge druge)
Redovne posete školama se odvijaju pod nazivom „Nevendani“, gde osim urednika i novinara časopisa, učestvuju i poznati pisci i pesnici, a sam školski čas je interaktivnog karaktera.
Nekada je postojao i „Nevenov“ festival, da li ta manifestacija traje još uvek?
Osnivači smo „Nevenovog festivala dece pesnika“ u Savinom Selu, festivalu međunarodnog karaktera, koji okuplja mlade prozne i poetske stvaraoce. Festival traje i uspešno se održava već 27 godina, a žiri festivala okuplja najpoznatija imena književnosti za decu, koji su ujedno i naši poštovani saradnici.
Mnogi časopisi prebacili su svoja izdanja u digitalni format, da li je to slučaj i sa „Nevenom“ ?
Časopis ne postoji u klasičnoj elektronskoj formi, ali se pojedini sadržaji nalaze na društvenoj mreži facebook, na kojoj se odvija brža i efikasnija interakcija između redakcije i čitalaca. Svakodnevno se prate aktelnosti iz oblasti i kulture i stvaralaštva za decu.
Novi Sad , 13. april 2016.
Željko Savić, novinar