DODELJENO ,,ZLATNO PERO“ 2017. NAGRADA DRUŠTVA NOVINARA VOJVODINE

Nagrada Društva novinara Vojvodine „Zlatno pero“ dodeljena je u 10 časova u subotu 8. jula 2017. godine, u Muzeju Vojvodine.  Nagrade su pripale iskusnim i izuzetnim medijskim stvaraocima čija dela, slobodno možemo da kažemo, ostaju u nasleđe i za primer budućim naraštajima. U rustičnom ambijentu atrijuma Muzeja Vojvodine u Novom Sadu, u prisustvu brojnih kolega, gostiju i prijatelja Društva, u svečanoj atmosferi fanfare su najavile prvaka drame Srpskog narodnog pozorišta Miodraga Petrovića koji je govorio „Zavet jeziku Stefana Nemanje“ i višestruko nagrađivani Novosadski kamerni hor, koji je izveo prigodne pesme naših kompozitora. Obeležena i 95. godišnjica osnivanja Novosadske sekcije jugoslovenskog novinarskog udruženja.

Miodrag Petrović „Zavet jeziku Stefana Nemanje“.

Prestižnu nagradu „Zlatno pero“ ove godine sa zadovoljstvom i ponosom poneli su:

Galus Laslo – novinar Radio-televizije Vojvodine u penziji, dugogodišnji urednik emisije „Selo“, jedne od najpopularnijih i najslušanijih emisija radio Novog Sada, za koju i danas radi kao spoljni saradnik. Tokom celokupnog radnog veka pratio je agrar, život sela i salaša, što je kroz svoje emisije i dokumentovao. Od 2006. godine do danas, svake nedelje u nedeljniku „Sejač“ na mađarskom jeziku, objavljuju se njegove reportaže. Do sada je objavio i dve knjige „Glad za zemljom“ i „U paklu života“. Za svoj novinarski rad nagrađivan je više puta.

Jaroslav Pap – fotoreporter agencije „Tanjug“, za svoja vrhunska ostvarenja više puta je nagrađivan i proglašavan fotoreporterom godine, u svim žanrovima novinske fotografije u SFRJ i SCG. Samo u prethodne dve godine, priredio je više od 60 izložbi u zemlji i regionu. Veliki je zaljubljenik u prirodu, iz koje crpi svoje stvaralačko nadahnuće. Osnivač je fotografskog pokreta „Foto lov“ namenjenog mladim fotografima koji su rešili da žive sa prirodom a ne pored nje.

Srđan Basić – novinar novosadskog „Dnevnika“ i agencije „Tanjug“ i njihov višegodišnji dopisnik iz Budimpešte. S obzirom na to da je tečno govorio engleski i mađarski jezik, radio je i kao prevodilac u našoj ambasadi u Budimpešti. U Radio-televiziji Vojvodine, uređivao je emisiju „Sve(t) oko nas“.


Branko Stanković – novinar Radio-televizije Srbije, prvo kao dopisnik iz Užica a poslednjih 15 godina kao autor i urednik emisije „Kvadratura kruga“, koja je do sada doživela više od 750 izdanja. Branko je veliki filantrop, u svojim emisijama otvorio je niz priča o ljudskim sudbinama, pokrenuvši izuzetne i plemenite pojedince da promene život mnogim likovima iz Brankovih emisija. Stanković je autor 32 dokumentarna filma, 2 drame ekranizovane na RTS-u i autor je zbirke priča „Kvadratura kruga“. Dobitnik je niza međunarodnih nagrada za filmsko stvaralaštvo a od 2012. godine ima zvanje akademika filmske umetnosti i nauka.


Marko Roknić – novinar u penziji, radio je u svim važnijim medijima u SFRJ – zagrebačkom „Vjesniku“ i „Komunistu“, bio je ratni izveštač, dopisnik frankfurtskih „Vesti“, novosadskog „Dnevnika“ i Radio-televizije Republike Srpske. Za vreme NATO agresije na Srbiju, radio je u desku „Dnevnika“ u Novom Sadu a po povratku u Hrvatsku osnovao je vlastite novine „Glas“.

Ruža Subotić – novinar novosadskog „Dnevnika“ i rodonačelnik medicinskog novinarstva kod nas. Ruža je pokretač, osnivač, dugogodišnji glavni i odgovorni urednik poznatog časopisa „Eliksir“ i osnivač specijalističke oftalmološke ordinacije „Eliksir“, poznate po saradnji sa očnom klinikom „Fjodorov“ iz Kaluge. Veliki je humanista, istaknuta aktivistkinja Crvenog krsta Srbije i Novog Sada, organizatorka mnogobrojnih humanitarnih akcija posvećenih borbi protiv slepila i slabovidosti.

Uz zlatna pera, koja su delo našeg najpoznatijeg zlatara i gemologa Srboljuba Jankovića, nagrađeni su dobili i vredne monografije izdavačke kuće „Prometej“ i naučno delo dr Draga Njegovana, direktora Muzeja Vojvodine, „Prisajedinjenje Vojvodine Srbiji“. Nagrade su uručili predstavnici Pokrajinskog sekretarijata Vlade Vojvodine za kulturu, informisanje i odnose sa verskim zajednicama Zoran Hadži Lazin i dr Milan Micić i predsednik Društva novinara Vojvodine Mladen Bulut.
Ovogodišnjim susretom, najstarije strukovno udruženje kod nas, Društvo novinara Vojvodine, obeležilo je i 95. godišnjicu osnivanja Novosadske sekcije Jugoslovenskog novinarskog udruženja, nastalog u tek oslobođenoj zemlji, ubrzo po završetku Velikog rata i prisajedinjenju Vojvodine matici Srbiji.

Kancelarija Društva novinara Vojvodine se nalazi u Vojvođanskoj ulici broj 17, 3. sprat.

 

Izvor: TV Ars Medija

Tekst: Gordana Gačić

Fotografije: Željko Savić

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *