ЗАВРШЕН 92. МЕЂУНАРОДНИ ПОЉОПРИВРЕДНИ САЈАМ

Међународни пољопривредни сајам је одржан од 17. до 22. маја. Током шест дана окупио је више од 1000 излагача из око 40 земаља. Одржано је 10 колективних изложби – Италија, Холандија, Чешка, Шпанија, Мађарска, Европска унија, Северна Македонија, Црна Гора, Привредна Комора Републике Српске и Амбасада Индонезије.

Сајам је отворио министар пољопривреде Драган Гламочић у Конгресном центру „Мастер“. На церемонији су се обратили и амбасадор Италије у Србији Лука Гори, председница Покрајинске владе Маја Гојковић, градоначелник Новог Сада Жарко Мићин и генерални директор Новосадског сајма, Слободан Цветковић.

Према евиденцији Новосадског сајма регистровани број посетилаца је око 100.000.

Најсрећнији посетилац је Вукашин Курбалија из Новог Сада који је у Поклон-игри освојио трактор Јохн Деере 5045д.

Уз највећи агробизнис догађај су, као и раније били Глобос осигурање – Генерални спонзор, Ал Дахра – Златни спонзор, Банка Поштанска штедионица – Банка партнер, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, Покрајинска влада са секретаријатима за пољопривреду и привреду, Град Нови Сад и Компанија Ките ДОО – Дародавац у Поклон-игри. Пољопривредни сајам, носилац ознаке „Најбоље из Војводине“, ове године је имао снажну подршку Стратешког партнера – Италије.

ГЛОБОС ОСИГУРАЊЕ – ГЕНЕРАЛНИ СПОНЗОР

Како кажеБојана Чармак Прибиловић, директорка маркетинга Глобос осигурања задовољни су бројем посетилаца, остварили су велики број пословних контаката. Штанд је био изузетно посећен, а имали су промотивне активности и вредне награде које су привукле велики број потенцијалних клијената. По њиховим речима сарадња са Сајмом је увек на врхунском нивоу.

КОМПАНИЈА АЛ ДАХРА – ЗЛАТНИ СПОНЗОР

Дејан Стајић, домаћин штанда компаније „Ал Дахра“ оцењује сарадњу као идеалну, наглашава да су сви захтеви испуњени и да је свака година боља од претходне. Реакције колега су позитивне када је реч о целокупном наступу. Одржали су око 50 састанака на штанду са великим предузећима, малим пољопривредним произвођачима и појединцима који се баве сточарством и биљном производњом. Задовољни су оѕивом клијената који су посетили штанд. Доста њих, који су већ њихови клијенти су долазили са жељом да сарађују и у другим областима – потрошни материјали, резервни делови и слично.

БАНКА ПОШТАНСКА ШТЕДИОНИЦА – БАНКА ПАРТНЕР

Александар Чортан, члан Извршног одбора Банке „Поштанска штедионица“ је истакао да је излагање Банке „Поштанска штедионица“ оправдало присуство на Сајму, као и претходних година. Мобилна експозитура омогућила је да се на лицу места процесуирају сви захтеви за пољопривреднике и физичка лица, а упита пољопривредника за стамбене кредите за младе било је у већем проценту. Такође, забележен је велики број упита за набавку опреме и механизације. Како каже сви захтеви ће бити адекватно обрађени и са клијентима ће бити настављена комуникација и након Сајма. Постојало је интересовање и за неколико инвестиционих кредита. Током Сајма министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић, председник ИО Банке „Поштанска штедионица“ Бојан Кекић и члан Извршног одбора Банке „Поштанска штедионица“ Александар Чортан, на штанду Министарства пољопривреде, потписали су уговор о субвенционисаним кредитима намењеним пољопривредницима.

КИТЕ ДОО – ДАРОДАВАЦ У ПОКЛОН ИГРИ

У компанији Ките, наступ на овогодишњем Пољопривредном сајму оцењују изненађујуће успешним. Према речима менаџера продаје пољопривредних машина и опреме Бориса Будурина, продали су више од 10 трактора, два комбајна од којих и онај изложен испред главног улаза на Новосадски сајам, два телехендлера, више од 20 система за наводњавање и већи број прикључних машина. Пољопривредни сајам су искористили и за промоцију пројеката Ките сектора агрономија, а посебну пажњу посетилаца привукла је могућност да део машина отплате меркантилном робом. Верујем да су успели у томе јер им је, током целог Сајма, штанд био изузетно добро посећен како је рекао извршни директор Ките Сектора агрономија Властимир Филијовић.

ИТАЛИЈА – СТРАТЕШКИ ПАРТНЕР ПОЉОПРИВРЕДНОГ САЈМА

На великом штанду Италије представило се 15 компанија. Једна од њих – “Унитец” 13. пут је на Међународном пољопривредном сајму, а као највећу предност овогодишњег учешћа истичу то што су уштедели време и 3.000 километара, јер су на Сајму организовали састанке са коминтентима из Србије и других земаља. Као и претходних година, воћари и ратари из Србије, али и представници компанија из земаља у окружењу интересовали су се за производе фирме Сорма СПА, чије производе на тржиште Србије пласира ИТА ДОО. Као предност излагања на Сајму истичу контакт са другим произвођачима, али и пољопривредницима од којих добијају повратне информације. Представници компаније “Цермац”, иначе први пут на Сајму, одржали су састанке и разменили контакте са представницима више од 20 фирми.

ДЕЛЕГАЦИЈА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ У СРБИЈИ

На штанду Европске уније одржано је више од 30 програма. Највеће интересовање посетилаца било је за серијал „Агроразговори“ где се говорило о различитим темама – од примене нових технологија и производње органске хране до употребе пестицида. Одржана су и четири сусрета пољопривредника са експертима из различитих области названа „Питај стручњака“, као и два ВИП панела на којима су теме биле – однос бизниса и пољопривреде и директна подршка ЕУ пољопривреди Србије.

На штанду Европске уније за посетиоце Сајма припремана су јела 8 националних кухиња (више од 1.500 оброка). За посетиоце Сајма,осим осталих, кувао је амбасадор ЕУ у Србији Емануеле Жиофре, као и Пламена Халачева заменица шефа Делегације Европске уније у Србији. Штанд су посетили и амбасадори или представници амбасада Чешке, Словачке, Француске и Пољске.

МИНИСТАРСТВО ПОЉОПРИВРЕДЕ, ШУМАРСТВА И ВОДОПРИВРЕДЕ

Министарство је одржало више од стотину састанака и чак девет стручних конференција на којим су пољопривредницима и осталим заинтересованима представљени планови за даљи развој пољопривреде. Током Сајма пласирано је пет мера Министарства пољопривреде, у оквиру којих су и кредити за које су потписани уговори, али и јавни позив за тов, пчеларе, набавку домаћих трактора и за инфраструктуру. На Сајму је најављен и правилник и јавни позив за декларисано семе. Број посетилаца штанда је био велики, као и интересовање за активности Министарства и разговор са министром Гламочићем. Организација је била беспрекорна. Више од 30 излагача органских производа је веома задовољно учешћем.

ИЗЛОЖБА ПРОИЗВОДА СА ДОДАТОМ ВРЕДНОШЋУ – ПОД ПОКРОВИТЕЉСТВОМ МИНИСТАРСТВА ПОЉОПРИВРЕДЕ

Фрушкогорски липов мед – Ове године још веће интересовање посетилаца, па је само за прва 3 дана продато више од 50 килограма меда (толико је продато за све дане прошлогодишњег Сајма). Било је заинтересованих и за дистрибуцију и продају у иностранству.

Ариљска малина – Од свих састанка које су имали на Сајму издвајају онај одржан са заинтересованим дистрибутерима за италијанско и немачко тржиште. После Сајма настављају преговоре.

Удружење произвођача занатског пива – И ове године циљ је била промоција крафт пива, а за прва четири дана на Сајму је попијено више од 1.500 литара различитих врста крафт пива. Одржали су састанке са власницима продавница и потенцијалним дистрибутерима, али и почели договоре за набавку сировина из наше земље и иностранства за пиваре чланице Удружења.

НАША ЗЛАТКА – На штанду је продато више од 50 килограма сира. Одржани су и састанци са заинтересованим власницима продавница и дистрибутерима, па се надају да ће се сиреви тог златиборског произвођача наћи, не само, као до сад, на Златибору и у Београду, него и на тржишту широм Србије.

Др Лукић – Одржани састанци и размењени контакти са потенцијалним дистрибутерима за маркете и продавнице здраве хране у Републици Српској. После Сајма следи наставак преговора.

АЛМА РОСА – Прво учешће на Сајму искористили за контакте и размену информација са другим произвођачима. Било је заинтересованих и за дистрибуцију њиховог Бренда “Суштина” у земљи И иностранству, чак и у Канаду. Разменили контакте, настављају разговоре.

РТАЊСКИ МЕД- Имали су више од 10 састанака са потенцијалним дистрибутерима и власницима продавница. На штанду су продали више од 150 тегли меда. С обзиром на то да, у за то посебно припремљеним пакетима, мед шаљу и на кућну адресу, после Сајма очекују и велики број он-лине поруџбина.

Млекарска школа са домом ученика “Др Обрен Пејић” у Пироту – На штанду организовали дегустацију и продају, а дневно су продавали и по 100 килограма различитих врста сира.

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ПРИВРЕДУ И ТУРИЗАМ

Жељко Двожак, начелник Одељења за туризам Покрајинског секретаријата за привреду и туризам рекао је да велики значај придају наступу на сајамским манифестацијама, нарочито добру сарадњу имају са Новосадским сајмом, а на Међународном пољопривредном сајму увек имају адекватан простор, квалитетно опремљен и јасну и лаку комуникацију са организаторима. На штанду Покрајинског секретаријата за привреду и туризам своје производе и услуге је излагало око 80 излагача у збиру, већински са ознаком „Најбоље из Војводине“ током свих сајамских дана, а њихов штанд посетило је неколико група из средњих струковних школа, нарочито из области туризма.

Сви учесници су изузетно задовољни и желе да учествују и наредне године, а број посетиоца је био изузетно велик.

ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ПОЉОПРИВРЕДУ, ВОДОПРИВРЕДУ И ШУМАРСТВО

Како кажу у Секретаријату, на овогодишњем 92. међународном пољопривредном сајму у Новом Саду успешно су представили возило за бесплатну узроковање и контролу плодности земљишта, које је изазвало велико интересовање међу посетиоцима, посебно међу пољопривредницима заинтересованим за унапређење квалитета земљишта и повећање приноса. Презентовали су могућности возила у погледу брзине, ефикасности и прецизности узорковања и анализе земљишта. Такође, информисали су посетиоце о доступним конкурсним линијама које омогућавају суфинансирање у области унапређење:

– биљне пољопривредне производње,

– сточарске пољопривредне производње,

– подршке младима у руралним подручјима на територији АП Војводине.

Интересовање пољопровредника за расписане конкурсе било је изузетно велико, што указује на погођене мере Покрајинског секретаријата које су намењене индивидуалних пољопривредним произвођачима.

Закључак разговора између секретара и министра приликом састанака у оквиру Сајма је „Одржива пољопривреда је кључ за очување ресурса и економску стабилност наших пољопривредних газдинстава. Морамо радити заједно како бисмо омогућили системску подршку свим произвођачима.“

НОВИ САД/ГРАДСКА УПРАВА ЗА ПРИВРЕДУ

Како је рекао Саша Билиновић, в.д. начелника Градске управе за привреду, Градска управа за привреду на Међународном пољопривредном сајму излаже већ деценију, изузетно је задовољна сарадњом. Користи свој штанд да промовише градске мере пољопривредне политике, препознате на државном ниову као велика помоћ пољопривредницима. Град Нови Сад је на свом штанду изложио производе са ознаком географског порекла – футошки купус, бегечка шаргарепа и фрушкогорски мед, као и производе органских произвођача.

Учешће на Сајму доноси значајан број посетилаца који имају прилику да се директно упознају са производима и произвођачима са територије Града, и тако њима помаже да остваре профит, а Градска управа промовише мере које подстичу њихов рад. Произвођачи су направили неке пословне договоре и повратна информација од њих је да су задовољни Сајмом, да врло радо учествују на њему и да би поново дошли. Било је посета пољопривредних удружења из Србије и региона.

ПРИВРЕДНА КОМОРА ВОЈВОДИНЕ

Привредна комора Војводине традицонално је учествовала на Сајму, ове године је имала 15 компанија које су излагале на штанду. Посета штанда била изузетно велика, излагачи су на Сајму остварили велики број пословних контаката, с надом да ће из њих проистећи и финансијски успех, рекао је Младен Петковић, секретар Удружења пољопривреде Привредне коморе Војводине.

БИХ И РЕПУБЛИКА СРПСКА

Привредна комора Републике Српске у сарадњи са Спољно-трговинском комором Босне и Херцеговине организовала је наступ и представљање девет привредних друштава из Републике Српске и БиХ из сектора пољопривреде и прехрамбене индустрије. Штанд су посетиле делегације ресорних министарстава Србије и Републике Српске. Организовали су Б2Б састанке са привредницима Србије, али и представницима амбасаде Шпаније. Надају се наставку разговора и успешној пословној сарадњи.

Са заједничког штанда БиХ свакодневно се ширио мирис палачинки печених на машини Црепаутоматиц за коју је заинтересовано скоро 20 купаца из више земаља, а две машине (купци из Србије) су и капарисане.

КАНЦЕЛАРИЈА ЗА КОСОВО И МЕТОХИЈУ

Други пут су на Међународном пољопривредном сајму.Представили су се произвођачи меда, различитих врста џема, слатког, туршије, ајвара, шарског сира, пршуте, вина и домаћих ракија из Гњилана, Косовске Каменице, Новог Брда, Витине, Штрпца, Зубиног Потока и Лепосавића. Представљени су и производи Пољопривредне школе у Лешку, а на Пољопривредни сајам је, захваљујући Новосадском сајму који је обезбедио улазнице, стигло више од 100 ђака те школе, као и више од 150 пољопривредника са КиМ. На штанду Канцеларије у Хали 1 наступила су Културно-уметничка друштва, рецитатори, соло певачи, фрулаши и појци са КиМ. Мале породичне винарије из Велике Хоче, произвођачи меда из Лепосавића и Косовског Поморавља, као и Земљорадничка задруга Зубин Поток, која је прво учешће на Међународном пољопривредном сајму искористила да промовише своје вино.

ИЗЛОЖБА ПОЉОПРИВРЕДНЕ МЕХАНИЗАЦИЈЕ

Окосница Изложбе механизације било је Пословно удружење увозника и извозника које се представило са својих 17 чланица. Уобичајено велику пажњу посетилаца привукла је изложба пољопривредне механизације са водећим светским и надолазећим, веома конкурентним- далекоисточним брендовима. У великом ценовном распону од 10-ак хиљада евра за најјефтиније тракторе до најскупљег комбајна за вађење кромпира вредног 770.000 евра без ПДВ-а, сваки пољопривредник заинтересован за обнову механизације, могао је да пронађе нешто по свом укусу.

Излагач најскупље машине на овогодишњем Пољопривредном сајму, комбајна за вађење кромпира, компанија ИТН Гроуп је током Сајма финализирала договор око продаје још једног великог комбајна за вађење кромпира, шаргарепе и лука, као и средњег Масеy трактора. Непоседно после Сајма очекују и продају житног комбајна- наводи извршни директор ИТН Агротецха Славен Солдо. -Посебно смо задовољни продајом виљушкара на електрични погон.

У компанији КИТЕ, наступ на овогодишњем Пољопривредном сајму оцењују изузетно успешним. Према речима менаџера продаје пољопривредних машина и опреме Бориса Будурина продали су више од 10 трактора, два комбајна од којих и онај изложен испред главног улаза на Новосадски сајам, два телехендлера, више од 20 система за наводњавање и већи број прикључних машина.

-Пољопривредни сајам смо искористили и за промоцију пројеката Ките Сектора „Агрономија“, а посебну пажњу посетилаца привукла је могућност да део машина отплате меркантилном робом. Верујем да смо успели у томе јер нам је током целог Сајма штанд био изузетно добро посећен – рекао је извршни директор Ките Сектора „Агрономија“ Властимир Филијовић.

Компанија ВГП је други пут на Пољопривредном сајму понудила јужнокорејске тракторе КИОТИ, уз бескаматне динарске кредите и седмогодишњу гаранцију. -Продали смо више од 20 трактора, око 50 сејалица и пет приколица – рекао јек заменик генералног директора Горан Васиљевић.

Штанд ИМТ-а је био изузетно посећен, а више од трећине посетилаца били су из бивших република СФРЈ. – Механизацију продајемо посредством дилера, а Сајам нам служи да разменимо мишљења са потенцијалним купцима и на основу тога унапредимо понуду- каже директор продаје и маркетинга ИМТ Драган Галечић.

На штанду компаније Делта Аграр продају оцењују осредњом.Уговорили су продају више трактора и сејачица, те једног тифона. Пред реализацијом је продаја још 4-5 тифона, а договорена је и продаја неколико великих машина за наводњавање.

У компанији Милуровић комерц су задовољни посетом, посебно због већег броја директих купаца, издали су велики број предрачуна и продали 6 – 7 прикључних машина.

Власник компаније МБВ из Вршца Вукашин Милинковић каже да је продаја на овогодишњем Пољопривредном сајму била изнад свих очекивања. -Продали смо више од 50 подривача, десетине сејалица и кратких тањирача, као и осталих прикључних машина, навео је Милинковић.

На штанду компаније ФПМ Агромеханика оцењују да су и посета и пословност на овогодишњем Пољопривредном сајму надмашили претходне две приредбе. На основу субвенција Покрајине издали су много предрачуна, продали су 6 трактора и 10-ак прикључних машина.

У компанији Кљакић овогодишњи Пољопривредни сајам оцењују бољим од лањског и праве ефекте очекују у наредним недељама. Током Сајма продали су по један трактор, плуг и тракторски генератор.

Машинска радионица Тупањац, Футог је током Сајма продала десетак прикључних машина.

Фабрика машина Морава Пожаревац је изложила прскалице и атомизере и задовољни су посетом и бројем издатих предрачуна.

Из године у годину, све запаженије место на Пољопривредном сајму заузимају излагачи дронова. На штанду компаније Дрон Аграр из Јерменоваца кажу да су посетиоцима свакодневно преносили своја искуства у употреби дронова, издали су много предрачуна и праве ефекте очекују после Сајма.

Велики број упита везаних за дронове и задовољавајућу посету, од којих ефекте очекују у наредним недељама и месецима бележе и на штанду ДОО Прецизна пољопривреда.

Више посетилаца и позитивнија атмосфера међу ратарима карактеришу 92. међународни пољопривредни сајам, оцењују на штанду компаније Ливона. Продали су 10-ак дронова и издали троструко више предрачуна за навигацијску опрему од очекивања.

КЕСЕН

За кинеску компанију КЕСЕН један од резултата првог учешћа на МПС је више од 50 контаката са заинтересованима за директну куповину косилица са даљинским управљачем, али и потенцијалним дистрибутерима за Србију и за Босну и Херцеговину. На штанду изложена косилица се после Сајма не враћа у Кину. Из Новог Сада се сели у Београд, где ће у једној компанији, чији је власник заинтересован за дистрибуцију косилице, бити представљена потенцијалним купцима.

ИНДОНЕЗИЈА

На штанду Индонезије имали су више пословних Б2Б састанака са потенцијалним дистрибутерима, али и представницима компанија које су заинтересоване да у производњи својих кондиторских производа користе палмино уље произведено у Индонезији. Надају се да ће после Сајма направитииИ неке коначне договоре и да ће њихово палмино уље бити на рафовима продавница у Србији, БиХ, Албанији и Црној Гори. Осим за палмино уље велико је интересовање дистрибутера за Србију, Црну Гору и Северну Македноију и за индонежански цимет као и за бели и црни бибер.

ИНСТИТУТ ЗА РАТАРСТВО И ПОВРТАРСТВО

На штанду Института у Хали 1 одржано је више пословних састанка од којих издвајају састанак са делегацијом Кубе, са којом су за последњи дан Сајма договорили и наставак разговора у просторијама Института на Римским шанчевима. На Сајму су их посетили И дугогодишњи пословни партнери из Хрватске, БиХ, Црне Горе, Северне Македоније и Словеније, а било је и нових контаката са заинтересованима за сортимент за следећу сетвену сезону.

НЕКОНВЕНЦИОНАЛНО СТОЧАРСТВО

Ове године је неконвенционално сточарство заузело важно место на 92. међународном пољопривредном сајму, а које су посетиоци могли да погледају у Хали 23. Најзаступљенији представници ове гране свакако су пчелари, који су у Нови Сад стигли из свих делова Србије. И док је једнима учешће на нашој манифестацији постала традиција, многи су се ове године први пут придружили сајамској породици, излажући разне врсте меда, као и сласне кремиће и комбинације које су посебно привукле пажњу најмлађим посетиоцима. Дегустирани су липов или багремов мед, ливадски или онај од уљане репице, као и медићи од какаоа и прополиса. Наравно, осим пробавања и куповине, посетиоци су имали прилику да сазнају све о свету меда, али и бенефитима који следе након конзумације.

У неконвенционално сточарство спадају и аква фарме за рибе и аквапонија коју је ове године представила фирма “Марко Калмар”, а како нам је власник рекао, на Сајму је успео да стекне контакте и сарадњу која ће му обезбедити посао за наредне три године!

НА МАЊЕЖУ ОРГАНИЗОВАНО ПРЕПОНСКО ЈАХАЊЕ И ФИЈАКЕРИЈАДА

Незаобилазни Мањеж је ове године био у центру пажње свим љубитељима коњичких спортова. Зеленим хоподромом прекаскало је скоро 200 коња који су се у најбољем издању показали кроз Војвођанску препонску лигу, али и ревију и такмичење запрега. Када је реч о препонашима, публика је видела око 150 стартова 50 најбољих грла из наше земље, док је укупно 29 двопрега и четворопрега прошпартало Мањежом.

НОВО !!! – САЈАМСКИ САЛАШ ·

Отворени простор испред Хале 13 искоришћен је за представљање бројних фестивала, уз дегустације домаћих производа и дружење уз музику. Старинско сеоско двориште и војвођанске кућице окречене као некад, ваљком на шаре, столови који подсећају на некадашње астале, стара пећ на дрва, некада коришћени бокали и шерпе сада су експонати, уз уздах носталгије дочекивали су посетиоце вољне да сазнају или да се сете, како је то било некад. Дегустације свих производа су се подразумевале – путера, пита испод сача, гулаша од гљива, пастрмке, али и домаћих крафт пива, словачке пикантне кобасице Било је и чварака на погачицама, кувао се пасуљ с буткицама, на тацнама су послужене и облатне…. Посебан програм је организован за најмлађе посетиоце, уз промоцију манифестација и удружења која чувају традицију и заљубљенике у село.

СТРУЧНИ И ПОСЛОВНИ СУСРЕТИ

Одржавани су махом у Конгресном центру „Мастер” Новосадског сајма, али и на штандовима излагача. Од 17. до 22. маја приређено је око 90 догађаја за које су заказане сатнице, а далеко већи број је био оних који су се понављали на штандовима излагача.

Само у Конгресном центу „Мастер” било је организовано више од 30 догађаја, као што су они посвећени задругарству, Дан житара, Дан воћара и виноградара… Било је ту и конференција као што је „Стање и перспективе задругарства у региону у међународној години задруга“, „Интелигентна решења за пољопривредне предузетнике“, потом, „Изазови глобалних климатских промена“… Било је много састанака и уручења призања најбољима на оцењиивању квалитета које је Новосадски сајам организовао у сусрет Пољопривредном сајму.

Едукација и стручних догађаја ове године је било далеко више и на штандовима излагача, посебно Штанду Делегације Европске уније у Републици Србији, Канцеларије за Косово и Метохију, Покрајинског секретаријата за привреду и туризам, Вода војводине…

ОЦЕЊИВАЊЕ КВАЛИТЕТА ПРОИЗВОДА И УСЛУГА организовано уочи и током Сајма, реализовано је у 30 робних група. Вече шампиона је одржано у Конгресном центру „Мастер”, у четвртак, 22. маја, када су уручена врхунска признања и проглашени Најбољи у агробизнису. Звање Апсолутног шампиона квалитета 92. међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, понела је Компанија КИТЕ ДОО Нови Сад – један од лидера у сектору аграра.

Посебна признања добили су Генерални спонзор Глобос осигурање, Златни спонзор Ал Дахра, Банка партнер Банка „Поштанска штедионица“, Дародавац у Поклон-игри Компанија Ките ДОО и Стратешки партнер Пољопривредног сајма Италија. Новинарска награда Новосадског сајма „Петар Давидовић“ за 2024. годину уручена је Стевану Давидовићу, новинару Радио Новог Сада.

ПОСЕТА

Бројне су привредне, научне и политичке делегацијестигле су на Новосадски сајам – из Србије, Аргентине, Кубе, Чешке, Италије… Сајам је отворио министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Драган Гламочић. У посети је била и Адријана Месаровић, потпредседница Владе Републике Србије и министарка привреде, као и Балинт Јухас, председник Скупштине АП Војводине… Сусрети у Кабинету генералног директора организовани су са замеником министра пољопривреде Чешке, са делегацијом Коморе италијанско-српских представника, угледним италијанским привредницима, територијалним представником за југ Србије, Драганом Цветковићем, председником Коморе органских произвођача Македоније и Бобијем Крстевским, чланом Управног одбора…

Према евиденцији Новосадског сајма, у организованим доласцима, Сајам су посетили чланови задруга – ратари, сточари, произвођачи, чланови удружења пољопривредних произвођача, ђаци, студенти, запослени из предузећа која су у области аграра и сродних делатности, из Србије али и региона, односно Европске уније.

Извор: Новосадски сајам

Фото: Новосадски сајам

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *