Награда за животно дело Савеза новинара Србије и Црне Горе уручена jе у Прес центру Браниславу Гулан, Нови Ђурићу и Вукману Видаковићу
„Награду су заслужили новинари са великим радом, искуством и утицајем, како у својим срединама, тако и на општем плану. Њихови текстови, укупни рад и ангажман показују непрекинуту истрајност и трагање за професионалном истином „, наведено је у образложењу жирија, који је радио у саставу Гордана Ерор, Душан Давидовић и Живојин Ракочевић. Говорећи на свечаности Душан Давидовић је рекао да је жири једногласно донео одлуку и истакао да сваки добитник понаособ представља подстрек младим новинарима. Сви лауреати, примајући награде, осврнули су се на тешку ситуацију у новинарској професији.
Новинар и публициста из Новог Сада, Бранислав Гулан, аутор је две књиге у издању Банатског културног центра ( „ Судбина одузете имовине“ и „ Обећања и очекивања“ ), добитник је награде за животно дело Савеза новинара Србије и Црне Горе. Како је истакнуто, Гулана је четири и по деценије новинар и публициста, више од две деценије члан је Научног друштва економиста Југославије, потом Србије, члан је Академијског одбора за село Српске академије наука и уметности. У новинарском истраживачком раду дугом четири деценије Гулан је објавио више десетина хиљада текстова у листовима где је радио, понајвише у кући „Борба“, Привредној комори Југославије и Србије, новосадском „Дневнику“, а аутор је и око 150 стручних и научних радова на на саветовањима широм света. Објавио је више од 20 књига. Међу њима су „Обећања и очекивања “,“ Судбина одузете имовине „,“ Корени „,“ С обе стране пакла „,“ Две стране истине „и низ других са економским темама. Члан је Удружења новинара Србије четири и по деценије! Бранислав Гулан из Новог Сада је, пре свега економски и агроекономски новинар, који се профилисао и као експерт за теме из области пољопривреде у најелитнијим југословенским и српским медијима и био сарадник бројних научних институција и добитник важних признања. Захваљујући на награди, Гулан је приметио да су новинари чешће нагрђивани него награђивани, такође констатујући да је ово зло време за новинарство, и да се објављују углавном неистине и полуистине.
Новица Ђурић, дугогодишњи дописник „Вечерњих новости“, „Политике“ и „Борбе“ из Подгорице, истакао је да су у Црној Гори новинарске слободе још далеко, новинари се хапсе, експресно туже, а за оне који су, не тако давно и убијани , још увек нису пронађене убице и налогодавци.
„Дјелимично смо за опште сивило и сами криви, за непрофесионалности губљење дигнитета ове часне професије, која је озбиљно зарибала у такозваном таблоидном новинарству, које преплављује наше просторе, пристајући на понижавање због голог опстанка“, рекао је Новица Ђурић, примајући награду.
Вукман Видаковић је цео свој радни век веран приштинском „Јединству“. Такође се осврћући на садашњу ситацију у новинарству, присетио се савета који су новинари једном приликом добили од Драже Марковића, некадашњег председника Савезне скупштине и једно време директора Радио Београда. „Поштоване колеге, све што сам научио о вашем послу је да будем пратилац система. То и вама препоручујем, јер од вас ништа не зависи „саветовао је Марковић.
Награда за животно дело Савеза новинара Србије и Црне Горе се додељује за укупан рад у новинарству и састоји се од дипломе и златног прстена.
Подсећајући на свечарски карактер данашњег дана, који се обележава као дан Савеза новинара Србије и Црне Горе, његов председник Саво Греговић, истакао је да још увек има оних који часно раде свој посао, поштују кодекс, стандарде професије и своју савест.
„На њих се једним делом угледају млади. Има наде за професију којој припадам и вере да ћемо је сачувати. Као и свако од нас понаособ самог себе „, закључио је Греговић
Награда за животно дело Савеза новинара Србије и Црне Горе се додељује за укупан рад у новинарству и састоји се од дипломе и златног прстена.
Извор: Друштво новинара Војводине