Предавање „Златни век шпанског сликарства: Ел Греко, Дијего Веласкез, Франсиско Гоја„
Милица Милошевић, филолошкиња и мср Горан Вујков, филозоф
Четвртак, 10. јул у 21.00 сат
Врт ГМС и СЗПБ
Манифестација Лето на Тргу галерија 2025. доноси још једну сезону културног богатства, инспирације и сусрета са уметношћу, овога пута под тематским окриљем „Врело уметничко лето“. У фокусу овогодишњег програма су културе Шпаније и Јужне Америке – простори снажне емоције, богате историје и раскошног уметничког израза.
Врхунац сликарства у Шпанији често се назива „шпанско златно доба“ које обухвата период од средине 16. до средине 17. века. Овај период обележили су сликари Ел Греко и Дијего Веласкез, а овом двојцу најпознатијих уметника касније се придружује још један значајни сликар Франсиско Гоја. Музејски едукатори Милица Милошевић и мср Горан Вујков публику ће упознати са животима и стваралаштвом тројице уметника, и представиће развој шпанског сликарства у периоду од маниризма до романтизма.

Предавање „У дому уметника: о архитектури атељеа у међуратном Београдудр Владана Путник“ Прица, историчарка уметности и архитектуре
петак, 11. јул у 19.00 сати
Под утицајем европске уметничке праксе, у Београду су се после Првог светског рата подизале породичне куће уметника са наменски пројектованим атељеима. У договору са уметницима, архитекте су пројекте конципирали тако да буду што функционалнији и пријатнији за живот и рад. Многе породичне куће с атељеима се сврставају у авангардна и иноватнивна решења, попут куће с атељеом вајара Петра Палавичинија или Лојза Долинара. Кроз причу о различитим приступима и сарадњи уметника и архитеката, упознаћете се са комплексним и стилски разноликим атељеима који су настали у међуратном Београду, чинећи нека од кључних места где се одвијао уметнички живот града.

Редовна кустоска вођења овог викенда, 12. и 13. јула у 13.00 и 17.00 сати биће посвећена теми спорта у уметности о којој ће говорити кустоси Милица Милошевић и мср Никола Ивановић. Спорт са собом носи вишеслојну причу – о очувању здравог тела и духа, подстицања јединства, како у игрању тако и у навијању, па и до приче о поштовању спортаских правила и правичности. Како још можемо тумачити спорт и како је он приказан у уметности, сазнајте на вођењима у ГМС.

Извор: Галерија Матице српске
Администратор: ДНМ