ПРОГРАМ У ГАЛЕРИЈИ МАТИЦЕ СРПСКЕ


Програм Галерије Матице српске ће овог јуна бити разноврсан. Овог петка, 5. јуна, у 19.00 сати уметнички директор Лука Кулић ће водити кроз изложбу „Спорт у уметности. Уметност спорта„. Уколико се питате како спорт може бити приказан кроз уметност и шта то спаја ове две, наизглед, удаљене области, вођење ће вам понудити неке одговоре. Један одговор може бити да спорт доноси здраво тело, а уметност здрав дух, али целу причу ће публика сазнати кроз дела ликовне уметности, фотографије, реквизите, медаље и бројне друге изложбене предмете.

Иван Табаковић, Утакмица, 1927, Галерија Матице српске

Посебан изложбени простор унутар сталне поставке Галерије Матице српске испуњен је искључиво скулптурама. Публика ће проћи кроз тај део сталне поставке односно кроз модул Скулптофилија ове суботе, 7. јуна, на редовним кустоским вођењима у 13.00 и 17.00 сати. Кустоси ће говорити о могућим начинима излагања скулптура у музејском простору, портретима у вајарству, као и о скулптурама намењеним за јавни простор. Посебна целина је посвећена познатом српском вајару чије стваралаштво заузима велики део колекције скулптура Галерије Матице српске, а на вођењима сазнајте о коме је реч.

У недељу 8. јуна, у 13.00 и 17.00 сати, кустоси Галерије Матице српске ће покренути неке теме о којима се ретко говори. Модул Табу: Тело и ум нас пита како се односимо према себи и свету око нас. Под притиском често занемарујемо наше тело и осећања или чак људе из окружења и њихове различитости. Кустоси ће говорити о различитим погледима уметности на тело и сексуалност, различитим исказивањима осећања и опхођења према другима, као и о суочавању са извесним моментом смрти.

Публику Галерије Матице српске која говори руски језик, ове недеље кроз модул Скулптофилија води културолошкиња Марија Сторобод-Шибанова. Где се све то налазе скулптуре? Које теме обрађују? Како се оне чувају и излажу у музејима? Питања наговештавају различите начине посматрања скулптура, о чему ће се детаљно говорити на вођењу у недељу, 8. јуна, у 15.30 сати.

Извор: Галерија Матице српске

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *