ПРОГРАМ МАНИФЕСТАЦИЈЕ У СЗПБ

1–3. јул 2025.

Од 11 до 12.30 часова

Током летњег распуста, Спомен-збирка Павла Бељанског учествује у манифестацији Новосадско дечје лето, у организацији Дечијег културног центра Нови Сад. Креативне радионице тематски су усклађене са изложбом ДаницаНикић (18951943): битиженаусветууметности. Радионице су организоване за групе до 12 учесника и прилагођене деци узраста од 6 до 12 година.

Уторак, 1. јул

Мојих руку дело“

Сазнај нешто више о животу и делу Данице Никић чија дела изложена у Спомен-збирци. Ова сликарска је била једна од чланица Добротворне задруге Српкиња Новосаткиња, вештих у различитим занатима, које су помагале школовање сиромашних од продаје рукотворина. Развијај и ти своје вештине, а ми ћемо ти помоћи да савладаш неке занимљиве технике.

Среда, 2. јул

Поред реке, у хладу шуме“

Упознај новосадску сликарку Даницу Никић која је често боравила са сестром и оцем у природи, сликајући мотиве Фрушке горе и обале Дунава. Сигурно си и ти посетио нека од излетишта у околини Новог Сада, а своје успомене можеш оживети по узору на Даничине пејзаже.

Четвртак, 3. јул

Поздрав из Новог Сада“

Још као дете, Даница Никић је укршавала дописнице и честитке цртежима, бирајући мотиве из свакодневице или из књига које је прочитала. Нека њени цртежи подстакну твоју машту у прављењу разгледница и дописница, можда и сувенира с путовања које можеш поклонити другарима.

* Пријављивање деце jе обавезно због ограниченог броја места (+381 21472 99 66).

ЛЕТО НА ТРГУ ГАЛЕРИЈА

Квиз QUIZPAÑA мср Бранимир Арсић

3. јул, 21 час, врт ГМС и СЗПБ

Екипни квиз у облику популарних „паб квизова“ на ком ће такмичари моћи да покажу своје знање о филму, музици, спорту, историји, култури и уметности Шпаније. Искусни водитељ квизова мср Бранимир Арсић припремиће питања у неколико различитих категорија, а најуспешнију екипу очекују вредни поклони. Покажите своје знање и научите нешто ново о овој медитеранској држави која привлачи велики број туриста! Пријаве на квиз могуће су путем линка: https://forms.gle/rZrmJHqiJUVKm6cw8

Разговор о књизи Андрее Јефтановић

РАТНА ПОЗОРНИЦА

Петак, 4. јул, 19 часова

Програм 58. Међународног конгреса американиста у СЗПБ

У петак, 4. јула у 19 часова у оквиру 58. Међународног конгреса американиста ICA2025, у организацији Академске књиге из Новог Сада у Спомен-збирци Павла Бељанског биће одржан разговор о књизи „Ратна позорница“, чилеанске књижевнице Андрее Јефтановић.

Разговор ће се одвијати на српском и шпанском језику, а о књизи ће говорити Ксенија Билбија (САД), Мариа Јосе Пунте (Аргентина), Бојана Ковачевић Петровић (Србија) и ауторка.

Језички рафинисани роман Андрее Јефтановић „Ратна позорница“, на чијој насловници се налази илустрација Љубице Цуце Сокић из циклуса „Шаљиви цртежи“, из фонда Спомен-збирке Павла Бељанског, прожет је одблесцима светлости, сенкама прошлости и ратним сећањима. У драмско-филмској структури своје несвакидашње прозе, ауторка кратким сценама води читаоца кроз снове, кошмаре, интензивна осећања и интелигентне унутрашње гласове главне јунакиње, која покушава да докучи своју југословенску прошлост и чилеанску садашњост. Кроз драмску свест о сложеном пореклу своје породице, политичкој неизвесности и личним несугласицама своје протагонисткиње, Андреа Јефтановић снажним прозно-поетским стилом промишља сопствени идентитет и открива интимне ране једног времена.

Роман „Ратна позорница“ добио је четири престижна признања: Прво место на Књижевним играма Габријела Мистрал, Награду за најбољи роман објављен у Чилеу, Посебно признање у оквиру Општинске награде за књижевност и Награду Pen Translates 2020.

Андреа Јефтановић (1970), чилеанска је књижевница и позоришна критичарка. Рођена је у српско-јеврејској породици. По очевој линији, потомак је чувене и угледне сарајевске породице Јефтановић, која је 1941. године морала да напусти земљу. Дипломирала је социологију и докторирала хиспанску књижевност на Универзитету Калифорније, Беркли. Професорка је на Катедри за лингвистику и књижевност Универзитета у Сантјаго де Чилеу. Ауторка је седам књига прозе и есеја, међу којима су „Ратна позорница“, „Језичка географија“, као и збирке прича „Не прихватај слаткише од странаца“ и „Лутајуће судбине“. У области публицистике, објавила је „Разговоре са Исидором Агире“, „Деца говоре“ и „Писање са трапеза“. Добитница је бројних признања, укључујући Награду чилеанског круга уметничких критичара, Општинску награду, Награду Националног савета за књигу и Награду Pen Translates. Њена дела су преведена на више страних језика.

Извор: Спомен-збирка Павла Бељанског

Администратор: ДНМ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *