PROGRAM IZLOŽBE O S. ŠUMANOVIĆU U POSLEDNJOJ NEDELJI TRAJANJA

Program izložbe SAVA ŠUMANOVIĆ I EVROPSKI REALIZMI IZMEĐU DVA SVETSKA RATA

ZA SVAKOG DESETOG POSETIOCA ULAZ BESPLATAN

Izložba „Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata“ je jedan od highlight projekata Fondacije „Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture“. Izložbu je u Spomen-zbirci do sada videlo preko 12.500 hiljada ljudi.

Poslednje nedelje trajanja izložbe (do 4. decembra), svaki 10. posetilac Spomen-zbirke Pavla Beljanskog može besplatno da pogleda dela slavnog srpskog slikara.

MESTO: SPOMEN-ZBIRKA PAVLA BELJANSKOG

Tursko kupatilo (Amam) Save Šumanovića

Konzervatorska priča o slici: msr Darko Despotović, viši konzervator-restaurator

Četvrtak, 1. decembar, 19 sati

Kroz priču o konzervaciji slike Save Šumanovića Tursko kupatilo (Amam) (1926), iz nacionalne ustanove, Nacionalne galerije Republike Severne Makedonije, Skoplje, posetioci će imati priliku da sagledaju kompletan postupak konzervacije i restauracije jednog dela. Spoznaće metode, tehnike rada i ispitivanja koje su predhodile postupku čišćenja, konsolidaciji nosioca kao i restauraciji, rekonstrukciji podloge i nedostajućih delova bojenog sloja. Kroz konzervatorsku priču o slici publiku će voditi msr Darko Despotović, viši konzervator-restaurator, šef Sektora zaštite Galerije Matice srpske u kojoj je delo Tursko kupatilo rađeno.

Vođenje kroz postavku izložbe na francuskom jeziku

Daria Marković, studentkinja Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu

Petak, 2. decembar, 14.30 sati

Aktuelna izložba posvećena Savi Šumanoviću na različite načine ističe povezanost umetnikovog stvaralaštva sa francuskom kulturom. Tako je katalog izložbe zahvaljujući saradnji sa Francuskim institutom – Ogrankom u Novom Sadu, preveden i na francuski jezik. Sa idejom da publici dodatno približi duh francuske kulture, Spomen-zbirka u saradnji sa Odsekom za romanistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu organizuje vođenje kroz postavku izložbe na francuskom jeziku.

„Boemi sa Monparnasa“, Muzejska predstava

Teatar mladih „Mišolovka“, Novi Sad

Subota, 3. decembar, 15 i 18 sati

Spomen-zbirka je muzejsku predstavu „Boemi sa Monparnasa“ ostvarila u saradnji sa Teatrom mladih „Mišolovka“ kao deo projekta Muzej mladih. Kolaž scena iz Šumanovićevog života tokom boravaka u Parizu dvadesetih godina prošlog veka donosi novinu u interpretaciji nacionalnog i evropskog kulturnog nasleđa, u kojem se umetnost i stvaraoci približavaju publici kroz zanimljivu, interaktivnu dramsku formu.

Predstava u 15.00 sati biće izvedena na engleskom jeziku, a u 18.00 na srpskom jeziku.

Rezervišite mesta na vreme jer je broj posetilaca na predstavi ograničen.

Prisustvo se može prijaviti pozivom na broj telefona +381 21 472 99 66.

Obeležavanje Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom

3. decembar 2022. godine

U saradnji sa Društvom tumača i prevodilaca za znakovni jezik uz podršku Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada predstava Spomen-zbirke Pavla Beljanskog pod nazivom „Boemi sa Monparnasa“ snimljena je na znakovnom jeziku.

Specijalno izvođenje predstave „Teatar na znakovnom jeziku“ za osobe sa oštećenjem sluha biće dostupno za javnost na Facebook stranici Društva tumača, od subote, 3. decembra, kada se obeležava Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

Više o tome: https://www.facebook.com/rukegovore/

*TALE radionice biće organizovane po dogovoru sa nastavnicima engleskog jezika

PISMA DALEKOJ DRAGOJ

Projekat „Ars e femmina“

Nedelja, 4. decembar, 16 i 18 časova

Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, 4. decembra 2022. godine u dva termina, u 16 i 18 časova biće izvedena multimedijalna predstava „Pisma dalekoj dragoj“, o ljubavi između čuvenog kompozitora Ludviga van Betovena i njegove prijateljice iz mladosi Žanet d’ Honrat. Kroz tri filma, pet scena i nekoliko muzičkih numera, saznaćemo šta ih je spajalo i šta je Betovena upustilo u avanturu da iz Beča doputuje u Golubince i poseti zamak Šlos. Glumci Nikolina Spasić i Milan Novaković, vodiće šetnjom publiku kroz prostor Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Muzički deo poveren je sopranistkinji Agoti Vitkai Kučeri i pijanistkinji Jeleni Simonović Kovačević. Filmove je realizovao Srđan Radaković. Originalni dramski tekst napisao je Mihajlo Vitezović po motivima iz romana „Ludvig“ Olivere Olje Jelkić. Više o učesnicima na: http://arsefemmina.com/pisma-dalekoj-dragoj/. Projekat „Ars e femmina“ su osmislile Jelena Simonović Kovačević i Agota Vitkai Kučera u želji da prikažu žene Novog Sada i Vojvodine koje su menjale svet, žene u umetnosti, svakodnevnom životu, žene kao inspiraciju. Projekat je podeljen u tri različita segmenta i četiri događaja, među kojima je i predstava „Pisma dalekoj dragoj“. Projekat je podržala Uprava za kulturu grada Novog Sada.

Izvor: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog

Administrator: DNM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *