„Време је да се речи спроведу у дела, милиони послова су у опасности“, порука је новог отвореног писма који је владама европских земаља упутила водећа асоцијација европских фестивала „Yоуропе“. Преко 90 највећих фестивала Европе потписали су писмо којим се поред влада европских земаља позива и Европски парламент на одређивање буџета за подршку манифестацијама. У писму се подсећа да је управо овај сектор европске привреде највише економски погођен због пандемије коронавируса, јер је први заустављен и последњи ће бити враћен на ниво пре затварања. Не само да је потпуно неизвесно кад ће то бити, већ је овај сектор привреде заустављен нагло и уз апсолутан пад прихода од 100%, због чега су небројени уметници, техничари и десетине других професија, готово преко ноћи гурнути на руб егзистенције.
„Културни и креативни сектори, који БДП-у додају вредност од чак 509 милијарди евра, заједно чувају преко 12 милиона радних места са пуним радним временом, што је чак 7,5% радне снаге унутар земаља чланица ЕУ“, наводи се у писму генералног секретара ове европске фестивалске асоцијације, Кристофа Хубера. „Зато се ти сектори привреде морају сматрати приоритетним и бити укључени у јасне буџетске мере“, закључује се у писму које су потписали сви највећи европски фестивали и манифестације.
“Милиони послова су угрожени”, подцртава се у писму и додаје да остале европске земље морају пратити примере Немачке, Велике Британије, Холандије или Француске, које су увеле широке моделе надокнада, док је вец́ина радника у сектору манифестација стављена на неплац́ени одмор или добила отказ јер послодавци немају средстава без системске подршке. Истакнуто је да креативне индустрије у целости имају много вец́и просечни проценат самозапослених радника, тзв. фриленсера, без икаквог приступа социјалним давањима, а који су преко ноћи завршили у крајње несигурним ситуацијама са стопроцентним прекидом прихода.
„У овим тешким временима, када се посебно и крајње видљиво показала одговорност и допринос културног и креативног сектора друштву, истовремено се ти исти сектори налазе у опасности од колапса. Више него икад, важно је данас сачувати уметност, културу и наслеђе уз све вредности које промовишу. Сада је време да се речи претворе у конкретне мере“, поручују највећи фестивали Европе у отвореном писму.
Асоцијација европских фестивала Yоуропе, како је наведено, захтева од Европске уније да се повећају издвајање за културни и креативни сектор, као и да се “предложи амбициозан буџет за будуц́и програм Креативне Европе 2021-2027”. У писму се тражи да ови сектори буду укључени као приоритетни сектори у планирани ЕУ фонд за опоравак, јер су најтеже погођени и потребна им је хитна подршка, „укључујуц́и новчане мере које воде у 2021. годину“.
Наведени су и захтеви као што су појачавање механизма гаранције за кредите за културне и креативне секторе у оквиру будуц́ег програма Инвест ЕУ, осигуравање снажног буџета за нови кластер Хоризон Еуропе „култура, креативност и инклузивно друштво, за осигуравање фондова ЕУ, који би брзо и сигурно дошли до креативног и културног сектора, као и “да се обезбеди да значајан део средстава ЕУ буде распоређен и за подршку преживљавању стваралаца, креативних радника и фриленсера током ове незапамћене кризе“.
Европска фестивалска асоцијација је крајем априла већ упутила једно писмо председници Владе Републике Србије Ани Брнабић у којој позива Владу Србије да сачува српску манифестациону привреду од тоталне пропасти, настале услед рестриктивних мера због пандемије. У писму је истакнуто да Србија има вишеструког носиоца титуле Најбољег европског фестивала, те да је само ЕXИТ економији Србије до сада донео преко 200 милиона евра директне економске користи.
Извор: Еxит пресс